6. tydzień ciąży to kolejny tydzień intensywnego rozwoju Twojego dziecka. W ciągu ostatniego tygodnia jego rozmiary się podwoiły i teraz ma wielkość ziarenka grochu. W Twojej macicy rośnie mały człowiek i to jest piękne, mimo że w tym okresie może być Ci ciężko ukazać entuzjazm. Nudności, zaparcia, ból piersi – to dolegliwości, które mogą nieco w złym świetle stawiać uroki bycia w ciąży, jednak nie martw się. Jeszcze kilka tygodni i Twoje hormony nieco się uspokoją, a samopoczucie znacznie poprawi. A co od tego tygodnia ciąży dzieje się w Twoim ciele i u małego groszka?
6. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch
6. tydzień ciąży – który to miesiąc?
6. tydzień to drugi miesiąc ciąży. Dla dziecka to czas intensywnego rozwoju, dla Ciebie – intensywnych mdłości. Potrawy, które kiedyś uwielbiałaś, teraz mogą wywoływać najgorsze odruchy. Zapachy ulubionych perfum sprawiają, że jest Ci słabo, a na reklamie chusteczek nawilżanych zanosisz się od płaczu. Rewolucja hormonalna potrwa jeszcze jakiś czas w trakcie ciąży, ale bądź dzielna. Zmiany hormonalne są niezbędne do utrzymania i prawidłowego rozwoju płodu.
6. tydzień ciąży – rozwój dziecka
W 6. tygodniu ciąży dziecko rozwija się bardzo intensywnie. Podwaja swój rozmiar, pojawiają się zalążki kończyn, a także innych organów. Najbardziej intensywnie rozwija się jednak układ nerwowy, w szczególności mózg dziecka. Potrzebuje do tego między innymi kwasu foliowego, dlatego pamiętaj o jego regularnej suplementacji. W 6. tygodniu ciąży w ciele zarodka formują się również zalążki bruzd, które za jakiś czas przeobrażą się w oczy oraz uszy. Rozwój dziecka w szóstym tygodniu ciąży polega przede wszystkim na wykształcaniu zalążków kolejnych narządów i układów, takich jak układ krążenia czy części układu pokarmowego.
Zobacz też: Jak rozwija się zarodek w 7. tygodniu ciąży?
Szósty tydzień ciąży – serce dziecka
W 6. tygodniu ciąży wyraźnie słychać bicie serca dziecka, które ma już cztery komory. Ciało zarodka w 6. tygodniu ciąży jest dość nieproporcjonalne, duża głowa i stosunkowo małe ciało sprawiają, że przypomina nieco konika morskiego. W szóstym tygodniu łożysko łączące organizm matki i dziecka jeszcze nie jest w pełni wykształcone, dlatego jego rolę na razie pełni jeszcze worek żółtkowy. To on zaopatruje zarodek w składniki pokarmowe oraz tlen.
6. tydzień ciąży – jak zmienia się ciało?
Drugi miesiąc ciąży to przede wszystkim czas intensywnych zmian zwłaszcza w układzie hormonalnym, a także w macicy. Macica w szóstym tygodniu ciąży ma wielkość moreli. Wraz ze wzrostem zarodka, ona również będzie ulegała powiększeniu. Zmiany w układzie hormonalnym odczujesz nie tylko Ty, ale możliwe, że Twoje otoczenie również. Powodują one bowiem zwiększoną drażliwości oraz łatwość w uleganiu skrajnym nastrojom. Inne objawy ciąży w szóstym tygodniu, jakie możesz u siebie zauważyć, to częstsze oddawanie moczu, tkliwość piersi, a także bóle podbrzusza, a nawet delikatne plamienie z dróg rodnych. Wszystkie te objawy związane są właśnie z pracą hormonów. Na tym etapie ciąży o Twoim odmiennym stanie mogą świadczyć uwydatnione piersi, ale na brzuszek ciążowy musisz jeszcze trochę poczekać.
To też może Cię zainteresować: 8. tydzień ciąży w pigułce
6. tydzień ciąży – jakie badania zrobić?
Jeżeli jeszcze nie byłaś na wizycie u ginekologa, to dobry moment na wybór stałego lekarza, który poprowadzi Twoją ciążę. Przed 10. tygodniem ciąży powinnaś wykonać badania zlecone przez ginekologa na pierwszej wizycie ciążowej. Te badania to:
- morfologia krwi,
- OB,
- glukoza,
- ogólne badanie moczu,
- HIV,
- VDRL,
- HCV,
- badanie w kierunku toksoplazmozy,
- przeciwciała odpornościowe do antygenów krwinek czerwonych,
- grupa krwi wraz z odczynem Rh.
6. tydzień ciąży to też dobry czas na wykonanie badania usg, podczas którego można już zaobserwować pęcherzyk ciążowy.
Szósty tydzień ciąży – dlaczego badania są ważne?
Nie czekaj z wykonaniem tych badań – w razie jakichkolwiek nieprawidłowości lekarz będzie mógł wdrożyć jak najszybsze leczenie. Choroby takie jak toksoplazmoza czy różyczka mogą być bardzo niebezpieczne dla rozwijającego się płodu i wymagają pilnej interwencji. Podobnie w przypadku grupy krwi i ewentualnego konfliktu serologicznego. Im szybciej wiadomo będzie, jaką grupę krwi ma dziecko i czy istnieje ryzyko konfliktu, tym szybciej będzie można wdrożyć odpowiednie postępowanie.
Przeczytaj również: 9. tydzień ciąży – jakie badania zrobić?
Co Cię może niepokoić w 6. tygodniu ciąży?
W 6. tygodniu ciąży wciąż mogą towarzyszyć Ci dolegliwości ciążowe typowe dla pierwszego trymestru: nudności, zawroty głowy, silne osłabienie, brak apetytu, tkliwość piersi. Jeżeli twoje samopoczucie nie pozwala Ci normalnie funkcjonować, poproś lekarza o zwolnienie. Ciąża nie jest chorobą, jednak jest wyjątkowym stanem, który wymaga wyjątkowego traktowania. W przypadku, gdy w 6. tygodniu ciąży zauważysz plamienie z dróg rodnych, nie panikuj. Delikatne plamienie jest normalne dla tego okresu i związane jest ze zmianami hormonalnymi. Jeżeli jednak plamienie będzie intensywne, związane z silnym bólem w podbrzuszu, powinnaś skonsultować je z lekarzem. Jeżeli Twój lekarz prowadzący nie może przyjąć Cię tego samego dnia, nie zwlekaj i udaj się na pogotowie. Być może to nic poważnego i będziesz musiała więcej odpoczywać lub przyjmować progesteron. Trzeba to jednak sprawdzić, ponieważ pierwszy trymestr ciąży zawsze jest czasem podwyższonego ryzyka poronienia.
Sprawdź również: Jak radzić sobie z osłabieniem w ciąży?
6. tydzień ciąży – video
Sprawdź, jak rozwija się zarodek w 4. tygodniu ciąży od zapłodnienia (6. tydzień ciąży).
Bibliografia
- Położnictwo. Podręcznik dla położnych i pielęgniarek. Redakcja naukowa: Grzegorz H. Bręborowicz. Warszawa, 2019.
- G.H. Bręborowicz, Ginekologia i Położnictwo, PZWL, Warszawa 2020.
Komentarze i opinie (0)