5. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

5. tydzień to początek drugiego miesiąca ciąży. Być może dopiero zrobiłaś test ciążowy i dowiedziałaś się, że będziesz mamą. W tym miesiącu odbędziesz najprawdopodobniej swoją pierwszą ciążową wizytę u ginekologa. Lekarz oceni, czy pęcherzyk ciążowy rozwija się prawidłowo, a Ty na monitorze USG po raz pierwszy zobaczysz swoje maleństwo. W drugim miesiącu ciąży zaczniesz odczuwać coraz bardziej intensywne objawy ciążowe. Twoje ciało zacznie się zmieniać. Na pojawienie się ciążowego brzuszka będziesz musiała jeszcze trochę poczekać, ale już niedługo usłyszysz najpiękniejszy odgłos w życiu – bicie serduszka swojego dziecka.

  • 0.0
  • 0
  • 0

Kiedy wypada 5. tydzień ciąży?

5. tydzień ciąży to tak naprawdę 3. tydzień od zapłodnienia. Zarodek wciąż jeszcze jest zbiorem komórek, jednak już niedługo zacznie przybierać typowy kształt płodu. Pod koniec 5. tygodnia ciąży na wizycie u ginekologa, podczas badania USG najprawdopodobniej będziesz mogła zobaczyć po raz pierwszy małą fasolkę rosnącą w Twoim brzuchu.

Ginekolog zmierzy zarodek, określi wiek ciąży, a także zaleci dalsze postępowanie. W 5. tygodniu ciąży zarodek ma zwykle od 1,5 do 3 mm, a jego serduszko ma wielkość ziarenka maku – być może już na tej wizycie będziesz mogła usłyszeć, jak bije.

Przeczytaj też informacje o 6. tygodniu ciąży

5. tydzień ciąży – który to miesiąc?

5. tydzień to 2. miesiąc ciąży. W tym czasie prawdopodobnie zaczniesz odczuwać pierwsze objawy ciąży (na tym etapie ciąży najbardziej charakterystycznym objawem ciąży dla wieku kobiet są poranne mdłości). Możesz zaobserwować pierwsze zmiany w swoim ciele, takie jak powiększenie piersi, które za kilka miesięcy będą odpowiedzialne za karmienie piersią maleństwa.

W tym czasie bardzo ważne jest, abyś o siebie dbała i nie zapominała o suplementacji. Przede wszystkim pamiętaj o zażywaniu kwasu foliowego, który zaczęłaś przyjmować kilka miesięcy przed ciążą. Kwas foliowy odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu układu nerwowego dziecka, dlatego zadbaj o jego prawidłowy poziom w organizmie w czasie ciąży.

5. tydzień ciąży – rozwój dziecka. Pęcherzyk ciążowy czy już zarodek?

W piątym tygodniu ciąży, czyli trzecim tygodniu rozwoju zarodka licząc od chwili zapłodnienia, dochodzi do wyodrębnienia trzech listków zarodkowych. Są to: ektoderma, mezoderma oraz endoderma. W piątym tygodniu ciąży formuje się też łożysko oraz sznur pępowinowy.

Łożysko jest niezbędne do wymiany cząsteczek oraz gazów między matką a płodem. Jest ono więc odpowiedzialne za zaopatrzenie dziecka w tlen i pożywienie. Zanim łożysko w pełni się wykształci i będzie mogło w pełni spełniać swoją rolę, jego funkcję pełni pęcherzyk żółtkowy.

W piątym tygodniu ciąży mają również miejsce zmiany nazywane fałdowaniem się zarodka. W wyniku tego procesu powstaje fałd głowowy, ogonowy oraz fałdy boczne, w których na późniejszym etapie będą formować się poszczególne części ciała dziecka. W piątym tygodniu ciąży zamyka się również cewa nerwowa i pojawiają się zalążki rączek.

Sprawdź: Jak rozwija się płód w 7. tygodniu ciąży?

5. tydzień ciąży – jak zmienia się ciało?

W 5. tygodniu ciąży nie zauważysz jeszcze spektakularnych zmian w swoim ciele. Na pojawienie się ciążowego brzuszka musisz poczekać jeszcze dobre kilka tygodni. Jednak nie oznacza to, że w Twoim ciele nic się nie dzieje. Wręcz przeciwnie, od chwili zapłodnienia Twój organizm wszedł w „tryb ciąża” i cały czas zachodzą w nim różne procesy i zmiany, po to, aby dopasować się do rozwijającego się płodu i umożliwić mu zdrowy i bezpieczny wzrost.

W 5. tygodniu ciąży możesz zauważyć uwydatnienie się piersi, które staną się jakby pełniejsze. Wynika to z gromadzenia się wody w organizmie. Ponadto możesz zaobserwować zmianę koloru brodawek na ciemniejszy oraz pojawienie się delikatnych żyłek na skórze piersi. W ten sposób przygotowują się one do produkcji mleka.

Zobacz też: Czy w ciąży można pić kawę?

Odczucia w 5. tygodniu ciąży

5. tydzień ciąży to czas, gdy możesz zacząć odczuwać pierwsze dolegliwości ciążowe. Mdłości, wahania nastroju, senność, zmęczenie, zmiana smaku – to najpowszechniej pojawiające się objawy w pierwszych tygodniach ciąży.

Niektóre kobiety odczuwają tylko delikatne nudności i wrażliwość na zapachy, inne z kolei cierpią z powodu intensywnych mdłości i osłabienia do tego stopnia, że nie są w stanie normalnie funkcjonować. Pamiętaj, aby w tym czasie wsłuchać się w swój organizm. Odpoczywaj, gdy potrzebujesz odpoczynku, z nudnościami walcz naturalnymi metodami, takimi jak migdały czy woda z imbirem lub mięta.

To też może Cię zainteresować: Co dzieje się z ciałem matki w 8. tygodniu ciąży?

5. tydzień ciąży – jakie badania zrobić?

Podczas wizyty u ginekologa w 5. tygodniu ciąży najprawdopodobniej zleci on szereg badań do wykonania. W pierwszym trymestrze musisz wykonać takie badania, jak:

  • morfologia,
  • OB,
  • glukoza,
  • TSH,
  • badanie ogólne moczu,
  • grupa krwi z Rh,
  • przeciwciała odpornościowe do antygenów krwinek czerwonych,
  • VDRL,
  • HIV,
  • HCV,
  • badanie w kierunku toksoplazmozy oraz różyczki.

Wykonaj badania niezwłocznie i w razie, gdyby w wynikach wyszły jakieś nieprawidłowości, niezwłocznie skonsultuj je z lekarzem prowadzącym ciążę. Szybkie wdrożenie leczenia jest konieczne dla prawidłowego przebiegu ciąży.

Piąty tydzień ciąży – dieta

Dolegliwości ciążowe, takie jak mdłości czy wrażliwość na zapachy i smaki, są najbardziej dokuczliwe w pierwszym trymestrze ciąży i mogą skutecznie odebrać Ci apetyt. Pamiętaj jednak, że Twój organizm potrzebuje teraz dużo energii, dlatego postaraj się dbać o swoją dietę. Jedz małe porcje, poszukaj produktów, które nie wywołują mdłości.

Staraj się pić dużo wody, jednak małymi porcjami. Zadbaj o odpowiednią ilość warzyw i owoców w diecie. Unikaj wysoko przetworzonej żywności, fast foodów i używek. Zminimalizuj podaż kawy, zrezygnuj z serów pleśniowych i surowych ryb.

5. tydzień ciąży – video

Sprawdź, jak rozwija się zarodek w 3. tygodniu ciąży od zapłodnienia (5. tydzień ciąży).

Opublikowano: ; aktualizacja: 07.03.2023

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

10. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

Zespół Wolfa-Hirschhorna – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

 

Liczby po angielsku do 1000 – jak się je pisze i wymawia

 

Plastyka brzucha po porodzie – czy to jest bezpieczne?

 

Upławy w ciąży – przyczyny, objawy, sposoby

 

Urlop macierzyński – jak długo trwa i komu przysługuje?

 

Mięsak Ewinga – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, rokowania

 

Zaimek – co to jest? Odmiany, funkcje, przykłady