Nie da się ukryć, że do końca ciąży pozostało już niewiele czasu, a obecny tydzień znów obfituje w rewolucje. Jak wygląda rozwój dziecka w 31. tygodniu ciąży? Co czuje i jak zmienia się przyszła mama?
31. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch
31. tydzień ciąży, który to miesiąc?
31. tydzień ciąży to 7. miesiąc. Ciąża jest w trzecim trymestrze, ostatnim, bardzo zaawansowana i coraz bliższa rozwiązania. Poród może nastąpić w ciągu 7-9 tygodni.
31. tydzień ciąży – rozwój dziecka
Organizm dziecka w 31. tygodniu ciąży doskonali wszystkie swoje funkcje. Przede wszystkim – maluch wciąż rośnie. Waga dziecka wynosi około półtora kilograma, zaś długość ciała to około 40 cm, czyli maluch jest wielkości dyni. Na tym etapie ciąży różnice między dziećmi i różnymi skalami mogą być naprawdę spore. Jeśli tylko lekarz nie wskaże żadnych nieprawidłowości – nie ma się czym martwić.
W 31. tygodniu ciąży narządy wewnętrzne dziecka są już solidnie rozwinięte i doskonalą swoją pracę. Ruchy dziecka w 31. tygodniu ciąży są nieco mniej intensywne, ale ze względu na coraz mniejszą ilość miejsca, przyszła mama dotkliwie je odczuwa. Co ciekawe, często może zauważyć zarys stópki lub łokcia maluszka, gdy ten się rozpycha.
W 31. tygodniu ciąży dziecko ma doskonale wykształcone wszystkie zmysły. Słyszy mamę i żywo reaguje na jej głos. Na tym etapie ciąży kształtuje się temperament dziecka. Jeśli jest wyjątkowo ruchliwe – można przypuszczać, że po porodzie będzie żywiołowym bobasem, a jeśli spokojne – być może będzie typem low need baby.
Trzydziesty pierwszy tydzień ciąży to nadal czas intensywnego rozwoju mózgu dziecka, a co za tym idzie – zmienia się także obwód jego głowy, coraz bardziej proporcjonalnej. Zwiększa się aktywność kory mózgowej i pojawiają się nowe połączenia między neuronami i częściami kory mózgowej a mózgiem i obwodem ciała. Dzięki temu układ nerwowy koordynuje ruchy ciała, pracę wszystkich narządów, a także kontroluje czynności, myślenie i uczucia. Maluch potrafi już przetwarzać informacje, odczuwać świat wszystkimi zmysłami i odczytywać emocje. Co ciekawe, samo również potrafi je okazywać – czuje bowiem radość czy niepokój, więc może się uśmiechać lub smucić.
Zobacz też: Jak rozwija się dziecko w 32. tygodniu ciąży?
W 31. tygodniu ciąży w dalszym ciągu najsłabiej rozwinięte są płuca dziecka – wciąż rozwijają się pęcherzyki płucne. Możliwość samodzielnego oddychania wykształci się w ciągu 3-4 tygodni. Maluch wciąż połyka wody płodowe, a wraz z nim poznaje różne smaki, a także je wydala, więc ilość płynu owodniowego może być zmienna.
Ruchy dziecka mogą wyraźnie wskazywać na pory jego aktywności i spoczynku, które na tym etapie ciąży są dość stałe i, co ciekawe, nie zmieniają się także przez jakiś czas po porodzie. Pod skórą dziecka wciąż gromadzi się tkanka tłuszczowa, przez co naczynia krwionośne nie są już widoczne, a maluch nabiera ciałka. I cały czas rośnie!
Jeśli chodzi o ułożenie dziecka w 31. tygodniu ciąży – może ono być już skierowane głową w dół, ale nie jest to reguła, gdyż u niektórych kobiet w ciąży zmiana pozycji dziecka następuje później.
Ciało maluszka wciąż się rozwija, przybiera na wadze i doskonali. I choć dziecko przyjdzie na świat niebawem, to nadal należy dbać o jego bezpieczeństwo i spokój. 31. tydzień ciąży to czas, kiedy warto nawiązywać z nim jak najwięcej interakcji – dotykać brzuch, mówić do dziecka, można mu nawet czytać czy puszczać muzykę, co pozwoli zbudować głębszą więź. Należy także unikać stresujących sytuacji. Mózg dziecka intensywnie się rozwija i należy mu dostarczać wyłącznie pozytywnych bodźców.
Zobacz też: Wszystko o 33. tygodniu ciąży
31. tydzień ciąży – jak zmienia się ciało?
Choć od początku ciąży minęło sporo czasu, to jednak w 31. tygodniu dolegliwości ciążowe są nie mniej uciążliwe. Dziecko mocno rozpycha się w macicy i ma coraz mniej miejsca. 7. miesiąc ciąży to zmiany hormonalne, doznania bólowe związane z wciąż zwiększającym się ciężarem brzucha, skurcze przepowiadające i opuchnięcia mogące powodować dyskomfort. Codzienne czynności przynoszą coraz więcej trudności.
Macica, której dno znajduje się mniej więcej na środku – między pępkiem a mostkiem – uciska na narządy wewnętrzne, powodując i problemy z fizjologią, i złe samopoczucie. 31. tydzień niewiele różni się od poprzednich tygodni ciąży – zmęczenie, zgaga, wzdęcia, zaparcia, duszności, obrzęki… Tak może być do końca ciąży.
31. tydzień ciąży to także zmiany dotyczące wyglądu piersi. Przygotowują się do produkcji pokarmu, są tkliwe, bolesne i większe.
U niektórych kobiet 31. tydzień ciąży to czas pogorszenia ostrości widzenia. Może się pojawić krótkowzroczność, co ma związek z podatnością na odwodnienie, zwiększeniem objętości krwi i zmianami hormonalnymi. Dlatego należy pamiętać o tym, by możliwie jak najwięcej pić.
Sprawdź: Jakie badania zrobić w 34. tygodniu ciąży?
Odczucia w 31. tygodniu ciąży
31. tydzień ciąży to czas, kiedy przyszłej mamie dokuczają dolegliwości ciążowe związane ze słodkim ciężarem, który nosi pod sercem. Macica wypełnia całą jamę brzuszną, więc brzuch jest naprawdę sporych rozmiarów, a waga dziecka – choć to, póki co, tylko około półtora kilograma – jest mocno odczuwalna. Coraz trudniej wykonywać takie czynności, jak wiązanie butów czy depilacja.
W 31. tygodniu ciąży nadal dokucza ból kręgosłupa, a nogi i ręce bywają opuchnięte, wciąż też częściej niż zwykle odwiedza się toaletę. Spłyca się oddech, w związku z uciskiem macicy na przeponę, więc przyszła mama szybciej się męczy i miewa zadyszki. Normą jest nieprzyjemny ucisk na całą klatkę piersiową, a także zgaga czy wzdęcia. Narządy wewnętrzne są solidnie ściśnięte – nie sposób tego nie odczuwać!
Ponadto, może się pojawić uciążliwy zespół cieśni nadgarstka. Na porządku dziennym są także skurcze przepowiadające, problemy z koncentracją, wrażliwość dziąseł, ból piersi, słowem – nie ma wytchnienia! Niestety, kolejne tygodnie tego nie zmienią – dolegliwości miną dopiero po urodzeniu dziecka, choć nawet wtedy w organizmie nadal będą szalały hormony.
Przyszła mamo – to, co na początku ciąży okazało się trudne – a więc zmiany zachodzące w ciele, dolegliwości ciążowe, wahania nastrojów – teraz staje się… jeszcze trudniejsze! Maluch coraz szybciej przybiera na wadze i choć już teraz odczuwasz jego masę – to tak naprawdę w 31. tygodniu ciąży jeszcze nie jest aż tak źle! W twoim organizmie wciąż zachodzą rewolucje, ale pamiętaj, że z każdym kolejnym tygodniem ciąży jesteś coraz bliżej porodu – może odliczanie dni sprawi, że czas wyda Ci się płynąć szybciej? Nadal dbaj o to, by utrzymywać kontakt z dzieckiem, które w Tobie mieszka. Czytaj mu, rozmawiaj z nim, możesz się nawet bawić, stukając delikatnie w brzuch. Pamiętaj także, że nadal powinnaś dbać o zbilansowaną dietę, która zaopatrzy i ciebie, i maluszka we wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Do tego relaks, spokój, spokojne aktywności i jak najwięcej pozytywnych myśli – to pozwoli Ci dotrwać do porodu!
31. tydzień ciąży – jakie badania zrobić?
31. tydzień ciąży to także czas, by odwiedzić lekarza i wykonać następujące badania:
- zalecane badanie USG. W 31. tygodniu ciąży lekarz sprawdza długość kości udowej, wymiary główki, brzuszka i ogólny rozwój dziecka. Sprawdzi, czy ciąża przebiega prawidłowo. Ułożenie dziecka do czasu porodu może jeszcze ulec zmianie i na tym etapie ciąży nie jest żadnym wyznacznikiem tego, czy poród powinien być siłami natury czy przez cesarskie cięcie.;
- badanie ogólne moczu;
- badanie krwi – morfologię;
- badanie pH wydzieliny pochwowej;
- cytologię;
- badanie w kierunku toksoplazmozy.
31. tydzień ciąży to dla wielu kobiet czas po prostu oczekiwania i przygotowań przed porodem. Coraz częstsze zmęczenie sprawiają, że już nie biega się radośnie za wyprawką, a wykonywać codzienne czynności udaje się resztkami sił. Trudności fizyczne pojawiają się na każdym kroku, dlatego od tej pory czas, który został do porodu, warto wykorzystać na odpoczynek i zdobywanie wiedzy, która przyda się zarówno mamie, jak i dziecku, np. czego spodziewać się w czasie porodu, czy jak powinno wyglądać prawidłowe karmienie piersią. Im więcej przyszła mama będzie wiedziała, tym spokojniej będzie mogła się czuć, a to bezcenne doznanie, na którym zyska nie tylko ona, ale i dziecko.
31. tydzień ciąży – video
Sprawdź, jak rozwija się dziecko w 29. tygodniu ciąży od zapłodnienia (31. tydzień ciąży).
Roksana Krysa
dziennikarka
Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.
Komentarze i opinie (0)