27. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

27. tydzień ciąży to czas, w którym maluch nadal intensywnie się rozwija, a przyszła mama coraz mocniej czuje jego słodki ciężar. Czego można się spodziewać w 27. tygodniu ciąży? Jak zmienia się dziecko i co czeka przyszłą mamę?

  • 4.0
  • 1
  • 0
REKLAMA

27. tydzień ciąży, który to miesiąc?

27. tydzień ciąży to 7. miesiąc ciąży, co oznacza, że przyszła mama jest już w III trymestrze ciąży. Do planowanego porodu zostało 13 tygodni, ale rozwiązanie może nastąpić nawet za 10 tygodni! To już ostatnie tygodnie ciąży i silnie odczuwa się fakt, że poród zbliża się wielkimi krokami!

27. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W 27. tygodniu ciąży waga dziecka wynosi około 1 kg, a jego wzrost – około 35 cm. Zarówno drugi trymestr ciąży, jak i trzeci trymestr ciąży, to okres bardzo intensywnego wzrostu i nabierania masy przez malucha. Dziecko jest też wyjątkowo ruchliwe, a że macica powoli staje się dla niego ciasna i ma coraz mniej miejsca – jego ruchy mogą być czasem dla przyszłej mamy bolesne.

Maluch mocno się rozpycha, ćwicząc tym samym mięśnie i poszukując sobie wygodnej pozycji. Jego mocne kopniaki są nie tylko wyczuwalne, ale także zauważalne. Akrobatyczne popisy dziecka w brzuchu są dla przyszłych rodziców wyjątkowo pięknym spektaklem!

W dwudziestym siódmym tygodniu ciąży dziecko wygląda już jak normalny noworodek. Wciąż ćwiczy odruch ssania, wkładając paluszki do buzi, a także doskonali chwyt. Ma także coraz więcej kubków smakowych, więc może reagować na różne potrawy, które zje mama. Jeśli coś mu nie zasmakuje – będzie np. zbyt ostre – może dać o tym znać poprzez większą aktywność. Ostatecznie wykształca się również jego siatkówka – oczy są więc wrażliwe na światło i potrafią na nie reagować. Zmysły malucha odbierają już większość bodźców.

Zobacz też: Jak rozwija się dziecko w 28. tygodniu ciąży?

27. tydzień ciąży to czas, kiedy większość funkcji oraz narządów u dziecka jest już rozwiniętych i następuje tylko udoskonalanie ich działania. Jest to okres, w którym zauważa się największy przyrost masy ciała i tkanki tłuszczowej, co ma przygotować malucha do życia poza łonem mamy. Dziecko staje się powoli coraz bardziej pulchne, a jego masa ciała zmienia się z dnia na dzień.

Rozwój dziecka w 27. tygodniu ciąży jest już tak dalece zaawansowany, że w przypadku przedwczesnego porodu z dużym prawdopodobieństwem poradziłoby sobie poza łonem mamy, jeśli tylko zostałoby otoczone specjalistyczną opieką. Z każdym dniem nabiera coraz więcej siły i staje się coraz bardziej doskonałe. To czas, w którym zarówno ono, jak i mama, już tylko dojrzewają do tego, by rozpocząć wspólne życie.

27. tydzień ciąży – jak zmienia się ciało?

Wraz z 27. tygodniem ciąży następuje czas spokoju. Bardzo wiele ciążowych dolegliwości poszło w niepamięć. I choć na ich miejsce pojawiły się nowe – w trzecim trymestrze ciąży są zazwyczaj dobrze tolerowane przez przyszłe mamy. Świadomość dojrzałości malucha i wyraźne ruchy dziecka działają uspokajająco.

Z każdym dniem brzuch rośnie coraz bardziej. Jest pięknie zaokrąglony i pełny, ale sprawia również coraz więcej problemów przy codziennych czynnościach. Daleko posunięte rozciągnięcie mięśni dna macicy daje o sobie znać w postaci skurczów przepowiadających. Rosnąca macica uciska narządy wewnętrzne zarówno od góry, jak i od dołu. Ucisk na pęcherz moczowy może powodować nietrzymanie moczu i zwiększoną potrzebę jego oddawania, z kolei nacisk na przeponę spłyca oddech, dlatego przyszła mama szybciej się męczy i miewa zadyszkę.

Dyskomfort związany z rosnącym niemal w oczach brzuchem to nie jedyna przypadłość. W okolicy odbytu mogą pojawić się także hemoroidy, które mogą powiększyć się przy porodzie i towarzyszyć przyszłej mamie nawet w połogu. W czasie ciąży powstają w wyniku zaparć, zaś przy porodzie są dodatkowo uciskane, co zwiększa ciśnienie w żyłach wyściełających kanał odbytu. Na szczęście ani powstawanie, ani ewentualne problemy z hemoroidami w ciąży (poza dyskomfortem) nie prowadzą do żadnych poważnych komplikacji w związku z porodem. Niemniej, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto zasięgnąć porady lekarskiej – lekarz najpewniej zaleci nasiadówki z kory dębu, która jest naturalnym środkiem ściągającym i przeciwzapalnym, bezpiecznym dla kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią.

To też może Cię zainteresować: Jakie badania zrobić w 30. tygodniu ciąży?

W 27. tygodniu ciąży zmienia się także wygląd piersi. Wyraźnie się powiększają. Może się także pojawić pierwsze mleko – siara, choć u niektórych kobiet pojawia się ono wcześniej lub później. Podczas wizyty kontrolnej lekarz powinien sprawdzić stan piersi. Na tym etapie ciąży może dochodzić także do zatkania kanalików mlekowych, co spowoduje stan zapalny. Wówczas mogą pomóc ciepłe okłady.

Odczucia w 27. tygodniu ciąży

W 27. tygodniu ciąży szczęście i spokój mieszają się ze zmęczeniem i poczuciem ciężkości. Jest to jednak okres, w którym kobieta nie tylko odczuwa spokój, ale i fizycznie czuje się – wbrew pozorom – najlepiej! Ma pewność, że dziecku jest dobrze, co widzi po jego aktywności. Mimo szybkich zmian rozmiarów, czuje się także dobrze w swoim ciele.

Przeczytaj również: Jak dbać o zęby w ciąży?

Jednocześnie zmęczenie, poczucie ciężkości, wzmożona senność i spadki energii są na porządku dziennym. Również delikatne skurcze, uczucie ciągnięcia i twardniejący brzuch (tzw. stawianie się brzucha) – choć mogą wywoływać niepokój – świadczą jedynie o tym, że ciało przygotowuje się do porodu. Jednak te skurcze potrafią skutecznie zmęczyć i zniechęcić do jakiegokolwiek ruchu. Dlatego szósty miesiąc ciąży to czas, kiedy należy nieco odpuścić dotychczasowe czynności na rzecz innych, delikatniejszych. Żadnych ciężarów i wieszania firan! Nadal potrzebna jest aktywność fizyczna, ale powinna być dostosowana do możliwości. Na tym etapie ciąży nadal należy dbać także o zbilansowaną dietę.

Przyszła mamo – powoli tracisz rachubę, kiedy kończysz drugi trymestr ciąży, a zaczynasz trzeci – po prostu odliczasz tygodnie i wiesz, że poród zbliża się wielkimi krokami, i czujesz to coraz mocniej! Ale to nie oznacza, żeby siedzieć i czekać na niego bezczynnie! Postaw na przyjemności i relaks, które będą dobre dla ciebie i dziecka, np. czytanie książek – maluch reaguje na Twój głos i wszelkie interakcje z tobą doskonale wpływają na rozwój mózgu dziecka.

Jeśli nie robiłaś tego do tej pory – rozpocznij kompletowanie wyprawki. Takie zakupy sprawiają wyjątkową frajdę. Warto korzystać ze sklepów online – unikniesz męczących spacerów po sklepach, a przy okazji możesz nieco zaoszczędzić! W dalszym ciągu pamiętaj o zdrowym odżywianiu i o tym, że maluch wcale nie potrzebuje wiele więcej jedzenia, więc nie musisz jeść za dwoje.

Dbaj o zdrowie dziecka i swoje, nie przemęczaj się i pozwól się rozpieszczać przez najbliższych. Zadbaj też o swoją atrakcyjność – czy wiesz, że właśnie w tym momencie aż bije od ciebie zmysłowość i kobiecość? Wykorzystaj to, by dobrze się czuć. W końcu szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko!

27. tydzień ciąży – jakie badania zrobić?

27. tydzień ciąży to w miarę spokojny czas, jeśli chodzi o wizyty lekarskie. Jakie badania należy wykonać w 27. tygodniu ciąży?

  • Standardowe badanie ogólne moczu (należy pamiętać, by zawsze wyłapywać środkowy strumień moczu).
  • Morfologię krwi.
  • Pomiar ciśnienia tętniczego.
  • W tym okresie ciąży na każdej wizycie u lekarza powinno się sprawdzać masę ciała kobiety – zbyt szybki przyrost wagi może powodować wiele dolegliwości i wymaga pogłębionej diagnostyki.
  • Badanie USG. Na tym etapie ciąży takie badanie doskonale pokazuje, jak wygląda dziecko i jak się zachowuje. Można je przyłapać na ciekawych aktywnościach, jak ssanie kciuka. Lekarz powinien także sprawdzić długość szyjki macicy, a także sprawdzić czynność serca dziecka.

Zazwyczaj w 27. tygodniu ciąży kończy się swoją przygodę ze szkołą rodzenia (choć nie jest to regułą – wiele zależy od tego, kiedy rozpoczęło się zajęcia. Zaleca się, by zakończyć je miesiąc przed rozwiązaniem). Teraz jest idealny czas na to, by kobieta zaczęła systematyzować swoją wiedzę, np. na temat karmienia piersią i tego, co należy wiedzieć o organizmie w kontekście porodu i połogu, a o wszelkich ewentualnych wątpliwościach porozmawiała z lekarzem.

27. tydzień ciąży – video

Sprawdź, jak rozwija się dziecko w 25. tygodniu ciąży od zapłodnienia (27. tydzień ciąży).

Bibliografia

 
  1. Położnictwo Podręcznik dla położnych i pielęgniarek. Redakcja naukowa: Grzegorz H. Bręborowicz. Warszawa, 2019.
Opublikowano: ; aktualizacja: 22.03.2024

Oceń:
4.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

1. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

17. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

5. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

38. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

23. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

7. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

21. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

6. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA