24. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

24. tydzień ciąży to czas, kiedy maluch nadal rośnie w siłę i staje się coraz większy. Co najważniejsze, jeśli dziecko przyszłoby na świat w tym tygodniu ciąży, już nie byłoby to poronienie, a przedwczesny poród. Jest to uspokajająca wiadomość dla każdej przyszłej mamy. A jakie zmiany zachodzą w organizmie dziecka w tym tygodniu ciąży? Jak czuje i zmienia się przyszła mama?

  • 0.0
  • 0
  • 0

24. tydzień ciąży, który to miesiąc?

24. tydzień ciąży to 6. miesiąc, a więc trwa drugi trymestr ciąży. Do porodu pozostały 3 miesiące, a potencjalnego rozwiązania można się spodziewać za około 13 – 16 tygodni.

24. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W 24. tygodniu ciąży rozwój malucha jest bardzo intensywny. Wygląd dziecka niewiele różni się od bobasa, którego będzie można przytulić za kilka tygodni. Waga dziecka w 24. tygodniu ciąży wynosi około 600 gramów (daleko mu więc do wagi wyjściowej, ale z dnia na dzień nabiera ciałka), a jego rozmiar wynosi około 30 cm.

To też może Cię zainteresować: Cukrzyca ciążowa – przyczyny, objawy i leczenie

Ułożenie dziecka w 24. tygodniu ciąży wciąż się zmienia. Maluch ma w brzuchu jeszcze wystarczająco dużo miejsca, ale wciąż się rusza, poszukując ulubionej i wygodnej pozycji.

W 24. tygodniu ciąży bardzo intensywnie rozwija się układ nerwowy dziecka, mnożąc ilość komórek nerwowych i ich połączeń. W płucach dziecka zwiększa się ilość pęcherzyków płucnych, wytwarzają się też oskrzeliki, niezbędne do wymiany gazowej podczas oddychania po urodzeniu. Płuca dziecka wykonują także ruchy oddechowe, maluch ma również odruch ssania.

Nadal doskonali się jego układ pokarmowy i dojrzewają narządy wewnętrzne. Twarz malucha jest w pełni wykształcona, wyraźnie widać brwi oraz rzęsy. W 24. tygodniu ciąży zaczynają się otwierać powieki. Ruchy gałek ocznych następują w górę, w dół i na boki, zaczynają także reagować na światło.

24. tydzień ciąży to czas, kiedy twardnieje układ kostny dziecka i zanikają chrząstki. Pojawiają się stawy i więzadła stawowe. Skóra dziecka jest coraz mniej przezroczysta, ale nadal obficie pokrywa ją meszek i maź płodowa.

Słuch dziecka w 24. tygodniu ciąży jest w pełni rozwinięty. Dziecko zaczyna nerwowo reagować na głośne dźwięki z zewnątrz, dlatego w tym czasie ciąży powinno się szczególnie dbać o spokój i dobre samopoczucie. Wszelkie negatywne emocje mamy są silnie odczuwane przez malucha – zmysły dziecka doskonale odbierają wszelkie bodźce z zewnątrz, o czym mogą świadczyć np. gwałtowne ruchy dziecka, kiedy mama się wystraszy. Słowem – maluch jest wrażliwy na otoczenie i warto zadbać o spokój dla niego i dla siebie.

24. tydzień ciąży – jak zmienia się ciało?

Ten tydzień ciąży to także kolejne zmiany w ciele kobiety. Jeśli chodzi o przyrost masy ciała – szacuje się, że między 22. a 24. tygodniem ciąży kobiety tyją 5-9 kg (liczone od początku ciąży!), ale nie jest to regułą i zależy od indywidualnych preferencji.

Przede wszystkim wciąż rośnie brzuch, co może powodować uciążliwe bóle pleców. Na skórze ciężarnej mogą się również pojawić rozstępy, czego zwiastunem może być swędzenie skóry.

24. tydzień ciąży to okres, w którym może się pojawić wzrost apetytu, co jest naturalne – rozwój dziecka jest intensywny i wymaga energii. Jednak nie warto trzymać się mitów o „jedzeniu za dwoje” – maluch nie potrzebuje tylu kalorii, co dorosły! Spełnianie zachcianek jest mile widziane (wszak to również przyjemność dla dziecka!), ale w granicach rozsądku, bo zbytni przyrost wagi może powodować problemy zdrowotne.

Sprawdź: Co dzieje się z ciałem matki w 26. tygodniu ciąży?

W 24. tygodniu ciąży może pojawić się również zespół cieśni nadgarstka, co jest spowodowane uciśnięciem nerwu pośrodkowego. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi, które powodują zatrzymanie wody w organizmie i obrzęknięcie tkanek. Nieprzyjemne uczucie mrowienia w okolicy kciuka i palców, utrudnione zaciskanie pięści i osłabienie chwytu to najczęstsze objawy zespołu cieśni nadgarstka.

Na tym etapie ciąży nadal mogą pojawiać się skurcze, związane z rozciąganiem więzadeł podtrzymujących macicę, ale jeśli staną się bolesne, a do tego pojawi się uczucie rozpierania i obfitsze niż zwykle upławy – należy skonsultować to z lekarzem – może to być znak, że szyjka macicy się skraca.

Przeczytaj też: Konflikt serologiczny w ciąży – co to jest?

Odczucia w 24. tygodniu ciąży

24. tydzień ciąży to dla kobiety okres względnej stabilizacji pod względem emocjonalnym, spowodowany przekroczeniem bariery bezpieczeństwa porodu. Urodzone w tym czasie dziecko mogłoby przeżyć poród, a wspomagane przez odpowiednią aparaturę – w pełni dojrzeć do swojego odpowiedniego wieku poza łonem matki.

W trakcie ciąży rozciągająca się macica może powodować kłucie w okolicach podbrzusza i pachwin. Możliwe są także częste wizyty w toalecie – macica wciąż naciska na pęcherz.

Przyszła mamo – dno twojej macicy znajduje się teraz na wysokości pępka, a wielkość brzucha jest – można powiedzieć – idealna. Jakie są objawy ciąży w tym czasie? Wyraźnie odczuwasz ruchy dziecka, a nawet możesz się z nim bawić – będzie żywo reagowało na twoje „zaczepki”. Jeśli tylko nie odczuwasz żadnych niepokojących zmian, możesz cieszyć się swoim stanem i bezpieczeństwem twojego dziecka. Zadbaj o zbilansowaną dietę i powoli przygotowuj swoje ciało do porodu i do karmienia piersią oraz kompletuj rzeczy, które będą niezbędne po urodzeniu dziecka. Możesz ćwiczyć mięśnie Kegla, a dla złagodzenia bólu i obrzęku nóg robić sobie ciepłe okłady. Pamiętaj o spokoju i przyjemnościach – Twoje dziecko współodczuwa z Tobą!

To też może Cię zainteresować: 27. tydzień ciąży w pigułce

24. tydzień ciąży – jakie badania zrobić?

Warto zwrócić uwagę na takie objawy, jak nadmierne zmęczenie, zawroty głowy, wzmożone pragnienie czy zbyt częste oddawanie moczu, które mogą się nasilić od 24. tygodnia ciąży.

Mogą one świadczyć o cukrzycy ciążowej, spowodowanej spadkiem insuliny wywołanym działaniem hormonów. Wówczas niezbędne jest zrobienie badań, polegających na trzypunktowym oznaczeniu stężenia glukozy we krwi, w trakcie podania glukozy w dawce 79 g na czczo, po 1 i 2 h.

Ważne badanie związane z podaniem glukozy nazywa się krzywą cukrową. Wykonanie doustnego testu obciążenia glukozą zlecane jest standardowo między 24. a 28. tygodniem ciąży. Opiera się na doustnym podaniu roztworu glukozy, co dla wielu przyszłych mam bywa wyjątkowo nieprzyjemnym doświadczeniem. Jest jednak niezbędne, by wykluczyć problem, jakim jest cukrzyca ciążowa, niosąca ryzyko powikłań przy porodzie i problemów zdrowotnych dziecka.

Jakie jeszcze badania powinno się wykonać w 24. tygodniu ciąży?

  • Standardowe badanie USG. Na tym etapie ciąży badania doskonale pokazują, jak wygląda dziecko i jak dalece rozwinięte jest jego ciało.
  • Badanie przeciwciał odpornościowych w kierunku konfliktu serologicznego.
  • Sprawdzenie wagi oraz ciśnienia na każdej wizycie kontrolnej.
  • Badania krwi i moczu.

6. miesiąc ciąży to idealny czas, by nieco dokształcić się w temacie karmienia piersią. Ważny jest również wybór odpowiedniego szpitala – warto to zrobić wcześniej niż w dniu porodu!

24. tydzień ciąży – video

Sprawdź, jak rozwija się dziecko w 22. tygodniu ciąży od zapłodnienia (24. tydzień ciąży).

Bibliografia

 
  1. G.H. Bręborowicz, Ginekologia i Położnictwo, PZWL, Warszawa 2020.
  2. Ciąża a choroby przewlekłe. Redakcja naukowa: Marzena Olesińska, Justyna Teliga-Czajkowska. Warszawa, 2023.
Opublikowano: ; aktualizacja: 26.04.2024

Oceń:
0.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Rodzicielstwo bliskości – czym jest, zasady, wady

 

Grupa krwi dziecka – po kim dziecko dziedziczy grupę krwi?

 

Lech – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Palemka wielkanocna – jak zrobić z dzieckiem palmę wielkanocną?

 

High need baby – jak radzić sobie z wymagającym dzieckiem?

 

Zawroty głowy u dziecka – jakie są przyczyny i co robić, kiedy dziecku kręci się w głowie?

 

Ciąża biochemiczna – co to jest, kiedy występuje, objawy

 

Edukacja sześciolatka i siedmiolatka