2. tydzień ciąży – miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

Drugi tydzień ciąży to w rzeczywistości drugi tydzień cyklu, bezpośrednio przed owulacją. W tym czasie w Twojej macicy nie ma jeszcze zarodka, jednak Twoje ciało w tym tygodniu będzie gotowe do zapłodnienia. Dowiedz się, jak się do tego przygotować, jak zwiększyć szanse na zajście w ciążę i jakie są pierwsze objawy ciąży. Przeczytaj artykuł, z którego dowiesz się między innymi, jak obliczyć dni płodne, jakie są oznaki owulacji, a także jak działają testy owulacyjne w tak wczesnej ciąży.

  • 0.0
  • 0
  • 0

Jak obliczyć drugi tydzień ciąży?

Drugi tydzień ciąży, będący jednocześnie drugim tygodniem cyklu, to okres bezpośrednio przed owulacją. W tym tygodniu dojrzała komórka jajowa wydostaje się z pęcherzyka Graafa i wyrusza w podróż przez jajowód do macicy.

Nie da się jednoznacznie określić, kiedy występuje owulacja, ponieważ u każdej kobiety cykl ma trochę inną długość. Jeżeli kobieta miesiączkuje w miarę regularnie, owulacja występuje mniej więcej między 9. a 21. dniem cyklu. W przypadku 40-dniowych cyklów kobieta może spodziewać się owulacji w 20. dniu. Z kolei u pań, których cykl trwa 25 dni, do owulacji może dojść w 12/13. dniu.

Twoje ciało w 2. tygodniu ciąży

Drugi tydzień ciąży to okres bezpośrednio po menstruacji, a przed owulacją. Zakończyło się krwawienie miesiączkowe, a błona śluzowa zaczyna się rozpulchniać i pogrubiać, tworząc idealne warunki do potencjalnego zagnieżdżenia się zarodka.

W tym czasie w Twoim organizmie wzrasta poziom estrogenu oraz estradiolu – hormony te wydziela dojrzewający pęcherzyk Graffa. Kiedy pęcherzyk Graafa pęknie, uwolni oocyt II rzędu, czyli komórkę jajową. To właśnie moment owulacji. Czasami pęcherzyk uwalnia więcej niż jedną komórkę jajową – dla przyszłych rodziców jest to szansa na ciążę mnogą. Uwolniona komórka jajowa w czasie 24 godzin przebywa drogę od jajnika, przez jajowód do macicy. Jeżeli w tym czasie spotka na swojej drodze plemniki, jest szansa, że jednemu z nich uda się wniknąć do środka, a tym samym dojdzie do zapłodnienia.

Poczęcie dziecka – czy można rozpoznać moment zapłodnienia?

Ustalenie dokładnego momentu zapłodnienia jest praktycznie niemożliwe, ponieważ wszystko zależy od długości cyklu kobiety. Aby obliczyć wiek ciąży, potrzebna jest informacja na temat długości cyklów, a przede wszystkim na temat ostatniego cyklu. Najpopularniejsza metoda obliczania wieku ciąży zakłada, że ciąża rozpoczyna się pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Jak obliczyć dni płodne?

Aby wyliczyć dni płodne, najlepiej prowadzić dokładną obserwację swojego cyklu, czyli prowadzić tak zwany kalendarzyk. Wykonuj pomiary temperatury w pochwie, prowadź obserwację śluzu, a być może te symptomy powiadomią Cię o owulacji. Jeżeli nie stosujesz naturalnych metod planowania rodziny, możesz skorzystać z testu owulacyjnego.

Jak działają testy owulacyjne?

Działanie testu owulacyjnego opiera się o poziom hormonów, a dokładniej – hormonu luteinizującego w moczu. Przed owulacją stężenie tego hormonu gwałtownie wzrasta nawet do poziomu 40 mlU/ml. Test wykonujesz analogicznie jak domowe testy ciążowe. Kiedy na pasku pojawią się dwie kreski, oznacza to, że w ciągu 24/36 godzin najprawdopodobniej pojawi się owulacja.

Jak zwiększyć szanse na zajście w ciążę?

Na to, czy dojrzała komórka jajowa połączy się z plemnikiem i rozwinie się zarodek, nie masz bezpośredniego wpływu. Musi zostać spełnione szereg warunków, odpowiednich okoliczności, które pozwolą, aby doszło do zapłodnienia. Możesz jednak postarać się o to, żeby zwiększyć swoje szanse na zapłodnienie.

Przede wszystkim zadbaj o zdrową, zbilansowaną dietę, suplementuj kwas foliowy oraz witaminę D. Ogranicz spożycie białek zwierzęcych, które zwiększają ryzyko niepłodności owulacyjnej. Unikaj spożywania cukrów prostych, a także białej mąki, ponieważ mogą zaburzać gospodarkę hormonalną. Jedz ryby oraz orzechy i oleje bogate w dobre kwasy tłuszczowe.

Zdrowe ciało i zdrowy duch – zadbaj kompleksowo o swoją płodność

Na płodność kobiety, ale też na męską płodność ma wpływ bardzo wiele czynników. O ile na budowę narządów rodnych czy też anatomiczne wady utrudniające zajście w ciąże, nie masz bezpośredniego wpływu, to na takie czynniki, jak zdrowie psychiczne i kondycja fizyczna – już tak. Zadbaj więc o to, aby zachować równowagę psychiczną i fizyczną.

Postaraj się unikać nerwowych, stresujących sytuacji. Znajdź czas na relaks. Razem z partnerem budujcie bliskość, poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Postarajcie się też do swojego codziennego funkcjonowania wdrożyć regularną aktywność fizyczną. Organizm dopiero przygotowuje się na przyjęcie zarodka, dlatego im lepsze warunki do tego stworzycie, tym większa szansa na udane zapłodnienie.

2. tydzień ciąży – oznaki owulacji, kiedy współżyć, aby doszło do zapłodnienia?

Współżycie na czas, według harmonogramu to nie jest najlepszy pomysł, ponieważ może powodować frustracje i przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Jeżeli jednak pragniecie dziecka, postarajcie się o współżycie w okresie okołoowulacyjnym. Komórka jajowa żyje 24 godziny, plemnik jednak nawet 72 godziny. Oznacza to, że nawet jeżeli będziecie współżyć 1 czy 2 dni przed owulacją, macie szansę na zapłodnienie. Aby jak najlepiej trafić w ten termin, skorzystaj z testu owulacyjnego.

Test ciążowy w 2. tygodniu ciąży

W drugim tygodniu ciąży nie ma sensu wykonywać testu ciążowego. Nawet jeżeli podczas owulacji doszło do zapłodnienia, poziom hormonu beta HcG nie będzie jeszcze na tyle wysoki, aby test go wykrył. Jeżeli stosujesz naturalne metody planowania rodziny, być może wcześniej uda Ci się zaobserwować zmiany świadczące o zapłodnieniu.

Jakie są wczesne objawy ciąży? Objawy 2. tygodnia ciąży to też na przykład podwyższona temperatura w pochwie i zmiana konsystencji śluzu. Na objawy takie, jak tkliwość piersi musisz jeszcze poczekać co najmniej tydzień lub dwa.

Bibliografia

 
  1. G.H. Bręborowicz, Ginekologia i Położnictwo, PZWL, Warszawa 2020.
Opublikowano: ; aktualizacja: 21.02.2024

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Płaskostopie u dzieci (platfus) – rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie, wkładki, buty, ćwiczenia, skutki

 

Furby w terapii dzieci – wspomaganie rozwoju przez zabawę

 

Spory sąsiedzkie

 

Chrzest Polski – data, okoliczności, przyczyny i skutki

 

Plagiocefalia – przyczyny, leczenie, ćwiczenia, wpływ na rozwój

 

Choroba Hirschsprunga – przyczyny, objawy, leczenie

 

Zdrada – czym jest, rodzaje zdrad, czy wybaczyć?

 

Yerba mate w ciąży – czy można pić?