19. tydzień ciąży to prawie półmetek ciąży. Brzuszek cały czas rośnie i czasami może powodować większe, niż byś się tego spodziewała, zmęczenie. Między 18. a 22. tygodniem ciąży odbędziesz kolejną wizytę u lekarza prowadzącego Twoją ciąże. Podczas tej wizyty wykona on tak zwane USG połówkowe, które pozwoli określić, czy maluch rozwija się prawidłowo. Na tym etapie ciąży możesz odczuwać dolegliwości ciążowe związane z zatrzymywaniem się wody w organizmie i puchnięciem stóp, zwłaszcza jeżeli ten czas przypada na miesiące letnie.
19. tydzień ciąży – miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch
- 19. tydzień ciąży, który to miesiąc?
- Rozwój dziecka w 19. tygodniu ciąży
- 19. tydzień ciąży ruchy dziecka
- 19. tydzień ciąży – płeć dziecka
- 19. tydzień ciąży – jak zmienia się ciało?
- 19. tydzień ciąży – dolegliwości
- 19. tydzień ciąży — jakie badania zrobić?
- 19. tydzień ciąży – USG połówkowe
- 19. tydzień ciąży – video
19. tydzień ciąży, który to miesiąc?
19. tydzień ciąży to końcówka 5. miesiąca. Wciąż trwa drugi trymestr ciąży, a tobie do końca ciąży zostało ok. 21 tygodni. Możesz w tym czasie czuć się nieco ociężała, a zmiany, jakie zachodzą w Twoim ciele, dostarczą Ci nowych wyzwań.
Rozwój dziecka w 19. tygodniu ciąży
W 19. tygodniu ciąży dziecko mierzy 15 cm i waży już ponad 200 g. Ruchy dziecka stają się coraz mocniej wyczuwalne, a kiedy maluszek ma czkawkę, masz wrażenie, jakby razem z nim podskakiwał cały Twój brzuch.
Dziecko cały czas ćwiczy umiejętność oddychania, poruszając klatką piersiową. Płuca są już wprawdzie całkowicie wykształcone, jednak jeszcze niegotowe do pracy poza macicą. Aktualnie płuca są całkowicie wypełnione wodami płodowymi. Jak wygląda dziecko w tym czasie ciąży? Od 19. tygodnia ciąży na wykształconych już paluszkach zaczynają pojawiać się paznokcie. Dziecko potrafi już poruszać oczami.
19. tydzień ciąży ruchy dziecka
Na tym etapie ciąży możesz zauważyć, że aktywność dziecka ma już pewien schemat. Jego ruchy wyczuwane są w miarę regularnie. Po posiłku stają się bardziej intensywne – maluch nabiera energii, z kolei kiedy ty się poruszasz, dziecko się uspokaja – kołysanie je usypia. Jeżeli przez dłuższy czas nie czujesz ruchów płodu, nie panikuj.
Na tym etapie ciąży, zwłaszcza jeżeli to Twoje pierwsze dziecko, ruchy mogą być na tyle delikatne, że ich nie wyczuwasz. Jeśli do tej pory czułaś je regularnie, spróbuj pobudzić maluszka do aktywności. Możesz tym celu zjeść coś słodkiego i położyć się na plecach na wznak. W tej pozycji zrobi mu się ciasno, a przypływ energii może spowodować, że upomni się o więcej miejsca.
19. tydzień ciąży – płeć dziecka
Między 18. a 22. tygodniem ciąży odbędziesz kolejną wizytę kontrolą u ginekologa. Wykona on tak zwane USG połówkowe. Podczas tego badania lekarz dokładnie oceni rozwój dziecka, wykona pomiary obwodu główki, brzuszka, kości, a także zbada serduszko. 19. tydzień ciąży to moment, kiedy narządy płciowe dziecka są już na tyle widoczne, że lekarz powinien bez problemu określić jego płeć.
19. tydzień ciąży – jak zmienia się ciało?
Twoje ciało w 19. tygodniu ciąży znacznie różni się od tego, jak wyglądało na początku. Ciążowy brzuszek w połowie ciąży jest już całkiem pokaźny. Piersi przygotowujące się do karmienia są uwydatnione. Możesz zauważyć intensywny wzrost włosów oraz paznokci – za to odpowiadają hormony ciążowe, przyspieszające przepływ krwi oraz przemianę materii w organizmie.
Pod koniec 5. miesiąca ciąży możesz zauważyć ciemną linię pojawiającą się na środku Twojego brzucha. To tak zwana linea negra. Pojawia się ona również w wyniku pracy hormonów ciążowych. Kilka miesięcy po porodzie nie będzie po niej śladu. W 19. tygodniu ciąży możesz czuć się opuchnięta. Wynika to z gromadzenia się wody w organizmie.
19. tydzień ciąży – dolegliwości
Macica uciska żyły i utrudnia odprowadzanie krwi do sera, co powoduje obrzęki. Ciężarne zwykle skarżą się na obrzęki w obrębie nóg, które zwykle ustępują po odpoczynku nocnym. Jeżeli obrzęki pojawiają się nie tylko na nogach, a do tego zauważyłaś podniesione ciśnienie krwi, omów to z lekarzem. 19. tydzień ciąży, gdy częstą dolegliwością ciężarnych są ból kręgosłupa i skurcze łydek. One również spowodowane są hormonami ciążowymi. Pomocne mogą być masaże łydek przed snem.
19. tydzień ciąży — jakie badania zrobić?
Dziewiętnasty tydzień ciąży to czas na wykonanie USG połówkowego. Robi się je między 18. a 22. tygodniem i jest bardzo ważnym badaniem, kontrolującym rozwój dziecka.
Podczas USG połówkowego lekarz sprawdza i ocenia najważniejsze parametry, takie jak wzrost oraz waga dziecka, obwód jego główki, długość kości udowej, obwód brzucha oraz przepływy żył i tętnic, a także budowę serca. W razie wykrycia nieprawidłowości w funkcjonowaniu serca nowoczesna medycyna prenatalna umożliwia wykonanie operacji wewnątrzmacicznej.
19. tydzień ciąży – USG połówkowe
Podczas USG połówkowego lekarz sprawdza też ilość płynu owodniowego oraz położenie łożyska. Oprócz badania ultrasonograficznego przed wizytą u ginekologa wykonaj również badania kontrolne, takie jak morfologia, glukoza, OB, TSH oraz ogólne badanie moczu.
Jak i na każdym etapie ciąży, tak i teraz morfologia pokaże, czy poziom hemoglobiny jest w porządku – anemia to bardzo powszechna dolegliwość ciężarnych. Badanie moczu wykaże, czy nie toczą się jakieś infekcje dróg moczowych. Nieleczone infekcje dróg moczowych mogą być bowiem szkodliwe zarówno dla matki jak i dla dziecka.
19. tydzień ciąży – video
Sprawdź, jak rozwija się dziecko w 17. tygodniu ciąży od zapłodnienia (19. tydzień ciąży).
Bibliografia
- Położnictwo. Ciąża prawidłowa i powikłana. Steven G. Gabbe, Jennifer R. Niebyl, Joe Simpson, Przemysław Oszukowski, Joe Leigh Simpson. Red. wydania polskiego: Przemysław Oszukowski, Romuald Dębski. Rok wydania: 2014.
Komentarze i opinie (0)