17. tydzień ciąży to tydzień emocji. To właśnie od teraz Twoje dziecko zaczyna przeżywać Twoje emocje razem z Tobą. Smuci się, kiedy Ty się smucisz i cieszy, wtedy gdy Ty jesteś szczęśliwa. W miarę możliwości staraj się więc unikać stresu i zdenerwowania. Dziel się za to ze swoim maleństwem radością i szczęściem.
17. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch
17. tydzień ciąży — który to miesiąc?
17. tydzień ciąży to początek piątego miesiąca. Trwa drugi trymestr, który większość kobiet ocenia jako najbardziej przyjemny okres ciąży. Ciążowe krągłości, rosnący brzuszek i pełny biust sprawiają, że czujesz się wyjątkowo kobieca. Ruchy dziecka, które już możesz odczuwać, zaczynają urealniać to, że już za kilka miesięcy na świecie pojawi się Twoje dziecko. W siedemnastym tygodniu ciąży możesz odczuwać przypływ energii, ale mimo to nie przemęczaj się. Pozwalaj sobie na odpoczynek, a nawet krótkie drzemki w ciągu dnia. Twój organizm pracuje teraz za dwoje, dlatego może potrzebować częstszej regeneracji.
17. tydzień ciąży — rozwój dziecka
Dziecko w 17. tygodniu ciąży mierzy już około 12-13 cm i waży między 10 a 14 dkg. Ma już wszystkie narządy wewnętrzne, które wciąż jeszcze nie są w pełni rozwinięte – mają na to jeszcze kilka miesięcy. Maluszek ma już widoczne rysy twarzy, a nawet linie papilarne na dłoniach i paluszkach.
W 5. miesiącu ciąży dziecku przybywa nieco tkanki tłuszczowej. Jest ona zapasem energii i zapewnia mu ciepło. Na tym etapie ciąży skóra dziecka staje się coraz grubsza. Dziecko w 17. tygodniu ciąży regularnie połyka płyn owodniowy. Płuca wypychają ten połknięty płyn owodniowy, co jest dla nich doskonałym treningiem przygotowującym do oddychania po porodzie. W 17. tygodniu ciąży serce dziecka bije prawie dwukrotnie szybciej niż serce matki. W 5. miesiącu ciąży szpik kostny dziecka zaczyna produkować krwinki. Jeżeli wybierasz się na USG w tym tygodniu, bardzo możliwe, że lekarz potwierdzi płeć dziecka. Jego narządy płciowe są już dobrze widoczne, więc jeśli tylko jego pozycja podczas badania na to pozwoli, będziesz mogła dowiedzieć się, czy będziesz mamą synka czy córeczki.
Zobacz też: 18. tydzień ciąży w pigułce
Ruchy dziecka w 17. tygodniu ciąży — co może Cię niepokoić?
Ruchy dziecka w 17. tygodniu ciąży mogą jeszcze nie być tak mocno wyczuwalne, ale możesz już je odczuwać. Na razie mogą one przypominać dziwne bulgotanie, czy przelewanie, zbliżone do dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jeżeli jednak pojawiają się one w miarę regularnie w określonych sytuacjach, na przykład po zjedzeniu czegoś słodkiego, to najprawdopodobniej uaktywnia się Twój maluszek. Na regularne kopnięcia przyjdzie Ci jeszcze poczekać kilka tygodni. Twoją uwagę mogą zwrócić powtarzające się co kilka sekund jakby stuknięcia. Nie martw się jednak, to tylko Twój maluszek zbyt łapczywie pił płyn owodniowy i teraz dopadła go czkawka. Jeżeli to Twoja pierwsza ciąża, być może będziesz musiała dłużej poczekać, aby poczuć ruchy dziecka. U każdej kobiety wygląda to trochę inaczej. Na tym etapie ciąży nie ma powodu do zmartwień.
Sprawdź też: Jakie badania zrobić w 19. tygodniu ciąży?
17. tydzień ciąży — jak zmienia się ciało?
W 17. tygodniu ciąży możesz odczuwać przypływ energii oraz zwiększone libido. Na tym etapie, jeśli ciąża przebiega prawidłowo, możesz bez przeszkód uprawiać seks. Co więcej, przekrwione narządy płciowe i większa wrażliwość brodawek mogą sprawić, że Twoje orgazmy i doznania podczas współżycia będą znacznie bardziej intensywne.
5. miesiąc ciąży to czas, kiedy Twój brzuch zaczyna rosnąć, a więc skóra na nim rozciąga się, powodując swędzenie. Pamiętaj wiec o regularnym nawilżaniu i stosowaniu balsamów uelastyczniających skórę. Pomogą one zapobiegać rozstępom i zredukują swędzenie. W 17. tygodniu ciąży możesz odczuwać większy apetyt, pamiętaj jednak o umiarze. Wcale nie musisz, a nawet nie powinnaś jeść za dwoje. Staraj się, aby Twoja dieta była zdrowa i urozmaicona. Jedź pełnoziarniste pieczywo, czerwone mięso, nabiał, a także jak najwięcej owoców i warzyw. Pamiętaj o regularnych posiłkach, lepiej jeść mniej a częściej. Unikniesz przez to wahania poziomu insuliny. Rosnący brzuszek może utrudniać Ci wygodny sen. Jeżeli możesz, korzystaj ze specjalnej poduszki do spania. Odciąży ona Twój kręgosłup, a także podtrzyma brzuch i pozwoli wygodnie się wyspać.
17. tydzień ciąży — jakie badania zrobić w 17. tygodniu ciąży?
W 17. tygodniu ciąży możesz wykonać badania prenatalne, takie jak na przykład amniopunkcja. Jest to inwazyjne badania płynu owodniowego, które pozwala ocenić stan zdrowia dziecka. Wskazaniem do wykonania amniopunkcji mogą być wyniki testu PAPPA lub USG genetycznego, na którym lekarz zauważył jakieś nieprawidłowości.
Sprawdź też: Jak czuje się mama w 20. tygodniu ciąży?
Siedemnasty tydzień ciąży to również dobry czas na zrobienie badań kontrolnych, takich jak badanie ogólne moczu, badanie przeciwciał odpornościowych, morfologia krwi oraz glukoza. Pamiętaj, aby stosować zbilansowaną dietę, wskazana jest też umiarkowana aktywność fizyczna. Dzięki temu uporasz się z takimi dolegliwościami, jak zgaga, zaparcia, a wzmacniając mięśnie grzbietowe, zniwelujesz bóle pleców, które na tym etapie mogą się pojawić.
17. tydzień ciąży – video
Sprawdź, jak rozwija się dziecko w 15. tygodniu ciąży od zapłodnienia (17. tydzień ciąży).
Komentarze i opinie (0)