16. tydzień ciąży to końcówka 4. miesiąca ciąży. Prawdopodobnie Twój ciążowy brzuch jest już dobrze widoczny. Ten etap ciąży większość kobiet uznaje za najbardziej przyjemny. Brzuch jeszcze nie jest tak duży, aby utrudniać codzienne funkcjonowanie. W 4. miesiącu ciąży poranne mdłości z początku ciąży ustąpiły, wrócił Ci apetyt i energia do życia. Przyszła mama w tym czasie ciąży z reguły czuje się i wygląda promiennie. Jeśli w pierwszym trymestrze nie miałaś ochoty na zbliżenia intymne z partnerem, jest duża szansa, że teraz sytuacja ulegnie znaczącej poprawie. Jeśli tylko masz ochotę i siłę, wykorzystaj to. Zadbaj o bliskość z partnerem, nie pozwól mu czuć się pominiętym i zapomnianym z powodu ciąży. Wasza relacja jest bardzo ważna, dlatego musicie wspólnie o nią dbać.
16. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch
16. tydzień ciąży – który to miesiąc?
16. tydzień Twojej ciąży to końcówka 4. miesiąca ciąży i II trymestr ciąży. W tym czasie większość kobiet czuje się dobrze i atrakcyjnie. Pamiętaj o pielęgnacji skóry, zadbaj też o zbilansowaną dietę oraz ruch, który zapewni Ci lepsze samopoczucie i uśmierzy pojawiające się bóle kręgosłupa. Wzmacniaj mięśnie i dbaj o kondycję, będzie to nieocenione podczas porodu, a także po urodzeniu dziecka.
16. tydzień ciąży – rozwój dziecka
W 4. miesiącu ciąży rozwój malucha wciąż jest intensywny. Jak wygląda dziecko? Mierzy już około 11-12 cm, a jego waga waha się między 80 do 100 g. Od tego tygodnia ciąży maluszek zaczyna już poruszać gałkami ocznymi. Jego uszy nie są jeszcze wprawdzie w pełni ukształtowane, jednak może już słyszeć dźwięki i reagować na nie. Być może związane jest to ze zdolnością odczuwania wibracji przez bardzo delikatną i wrażliwą skórę. Naukowcy przypuszczają, że dźwięki przenoszone przez płyn owodniowy odbierane są przez receptory na ciele dziecka. W taki sposób maluszek „słyszy” bicie Twojego serca, odgłosy z Twojego żołądka i jelit, krew krążącą w żyłach, ale również Twój głos, który jest dla niego ulubionym dźwiękiem. Na tym etapie ciąży nos dziecka jest już w pełni rozwinięty, jest płaski i lekko zadarty, dzięki czemu będzie ono mogło swobodnie oddychać podczas ssania piersi. 4. miesiąc ciąży, to czas, kiedy nasada pępowiny przemieszcza się w dół jamy brzusznej płodu, ustawiając się na właściwym miejscu, gdzie ostatecznie będzie znajdował się pępek.
Ruchy dziecka w 16. tygodniu ciąży – jak często powinnaś je czuć?
W 16. tygodniu ciąży szkielet dziecka, który początkowo zbudowany był z miękkiej chrząstki, pobiera wapń i twardnieje. Płód ma już całkowicie ukształtowane rączki oraz nóżki. Wykształciły się już nie tylko kości, ale również mięśnie oraz stawy. Dzięki temu maluszek może poruszać rękami, zginać je w łokciach, prostować nogi i poruszać całym ciałem.
Jakie są objawy ciąży w 16. tygodniu ciąży? Na tym etapie możesz już odczuwać ruchy dziecka, jednak nie musi to być jeszcze regularny ruch. Nie musisz jeszcze liczyć ilości ruchów dziecka w ciągu dnia, ponieważ jest ono na tyle małe i ma tyle miejsca w macicy, że niekoniecznie zawsze je wyczujesz. Ruchy dziecka w 16. tygodniu ciąży są już coraz bardziej skoordynowane i wywołują je sygnały płynące z jego mózgu.
16. tydzień ciąży – jak zmienia się ciało?
Twoje ciało w 16. tygodniu ciąży w dalszym ciągu nabiera krągłości. Możesz odczuwać dyskomfort w dotychczasowych ubraniach, wiec to dobry czas na zakupy. Postaw na wygodne, elastyczne spodnie, getry, luźne bluzki i dobry biustonosz, który zapewni solidny fundament dla Twojego powiększającego się biustu.
W 16. tygodniu ciąży możesz odczuwać dyskomfort w czasie snu. Pomyśl o zakupie specjalnej poduszki dla ciężarnych. Jest ona dużym udogodnieniem, odciąża kręgosłup, łagodząc ból pleców, podtrzymuje brzuch i pozwala na bezpieczny i wygodny sen. Po urodzeniu dziecka poduszka ułatwi Ci karmienie piersią.
W szesnastym tygodniu ciąży możesz też odczuwać bóle podbrzusza (delikatny ucisk macicy). Nie martw się, są one naturalne i wiążą się z rozciąganiem się macicy. Jeżeli nie odczuwasz innych dolegliwości, nie pojawiło się plamienie, nie ma powodów do obaw. Jeśli ból jest bardzo dokuczliwy, skonsultuj się ze swoim ginekologiem. W 16. tygodniu ciąży hormony mogą spowodować mocny wzrost libido. To dobry czas na wzmocnienie więzi i relacji z partnerem. W tym okresie ciąży możesz bez obaw uprawiać seks. Ciąża i urodzenie dziecka to wielka próba dla związku, dlatego warto wykorzystywać każdą chwilę na celebrowanie waszej bliskości i miłości.
16. tydzień ciąży – jakie badania zrobić w 16. tygodniu ciąży?
Kalendarz ciąży nie przewiduje specjalistycznych badań na szesnasty tydzień ciąży. Oczywiście jeżeli dokuczają Ci objawy, takie jak osłabienie, zawroty głowy czy zauważyłaś do tego bladość skóry – zrób kontrolną morfologię. Ciężarne często zmagają się z anemią, a powyższe symptomy mogą na nią wskazywać. Postaraj się, aby Twoja dieta była bogata w pełnoziarniste pieczywo, czerwone mięso, warzywa strączkowe oraz duże ilości warzyw oraz owoców. Produkty bogate w witaminy i minerały są Ci teraz bardzo potrzebne, a nieprawidłowa dieta pozbawia Cię tych najważniejszych dla zdrowia składników.
Wzmacniaj swoje ciało regularną aktywnością ruchową. Joga dla ciężarnych, spacery czy basen to aktywności, które odciążą Twój kręgosłup, wzmocnią mięśnie i pomogą w dolegliwościach takich jak zaparcia. Powinnaś też regularnie kontrolować ciśnienie krwi.
16. tydzień ciąży – video
Sprawdź, jak rozwija się dziecko w 14. tygodniu ciąży od zapłodnienia (16. tydzień ciąży).
Komentarze i opinie (0)