12. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

12. tydzień ciąży to ostatnia prosta w pierwszym trymestrze ciąży. Twój brzuszek ciążowy w końcu zaczyna się uwydatniać. Dolegliwości ciążowe powoli odchodzą w niepamięć, a Ty w końcu czujesz, że masz energię i siłę do działania. 12. tydzień ciąży jest przełomowy i ważny, ponieważ znowu zobaczysz swoje maleństwo na USG genetycznym. To wyjątkowe badanie, które trwa dłużej niż zwykłe USG, ponieważ w jego trakcie lekarz prowadzący ocenia rozwój dziecka, dokonuje pomiarów najważniejszych parametrów, a jeśli to konieczne – kieruje na rozszerzoną diagnostykę.

  • 0.0
  • 0
  • 0

12. tydzień ciąży – który to miesiąc?

12. tydzień ciąży to trzeci miesiąc ciąży, a tym samym – ostatni miesiąc pierwszego trymestru. Za tydzień oficjalnie rozpoczniesz drugi trymestr. Wiele kobiet w tym czasie czuje znaczną poprawę samopoczucia. Mdłości i permanentne zmęczenie ustępują miejsca ekscytacji, połączonej z planowaniem i mnóstwem energii.

To z pewnością miła odmiana w stosunku do kilku poprzednich, wyczerpujących tygodni. W 12. tygodniu ciąży powinnaś zaplanować, o ile jeszcze tego nie zrobiłaś, kolejną wizytę u ginekologa. Będzie to wizyta kontrolna połączona z USG genetycznym. Na tym etapie ciąży wykonuje się badania prenatalne. Jeżeli ukończyłaś 30. rok życia, lekarz skieruje Cię na nie automatycznie. Jeżeli jesteś młodsza, ale istnieją przesłanki, takie jak choroby genetyczne w rodzinie lub nieprawidłowości wykryte podczas usg genetycznego, również dostaniesz skierowanie na rozszerzenie diagnostyki. Nie bój się, nieinwazyjne badania prenatalne są w pełni bezpieczne dla Ciebie i dziecka.

Zobacz też: Jak rozwija się dziecko w 13. tygodniu ciąży

12. tydzień ciąży – jak zmienia się ciało?

W 12. tygodniu ciąży twoje ciało nadal przechodzi transformację. Brzuszek zaczyna się zaokrąglać, chociaż jeszcze swobodnie ukryjesz go pod luźnymi ubraniami. Sama jednak z pewnością odczujesz, że Twoja dotychczasowa garderoba staje się ciasna i niewygodna. Zwiększył się obwód Twoich bioder, biust, a także obwód talii.

Gdy mniej więcej pod koniec 12. tygodnia ciąży ustają nieprzyjemne dolegliwości ciążowe, takie jak mdłości, senność czy ciągłe zmęczenie, odzyskujesz energię do życia. Powraca apetyt, chęć do działania i dobry nastrój.

Zobacz też: Co to jest zespół Patau?

Dolegliwości ciążowe w 12. tygodniu ciąży

W 12. tygodniu ciąży mogą pojawić się problemy trawienne, takie jak zgaga czy zaparcia – są one związane z progesteronem, który produkuje łożysko. Jeśli jednak wdrożysz zbilansowaną dietę, a także dodasz aktywność ruchową, problemy powinny ustąpić. Powiększająca się macica powoduje również ucisk na pęcherz moczowy, dlatego częstsze wizyty w toalecie stają się codziennością.

To też może Cię zainteresować: Cukrzyca ciążowa – przyczyny, objawy i leczenie

12. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W tym czasie ciąży dobiega końca kształtowanie się trzustki, płuc i tarczycy płodu. Jelita dziecka kurczą się i zaczynają wykonywać ruchy robaczkowe. W 12. tygodniu ciąży płód potrafi już się uśmiechać, otwierać oraz zamykać usta, marszczyć czoło, a także ssać swój kciuk. Ruchy dziecka są coraz bardziej intensywne. Dziecko reaguje na bodźce z zewnątrz, gwałtownie porusza się, gdy poczuje mocny dotyk. W 12. tygodniu ciąży zaczynają się też kształtować zewnętrzne narządy płciowe męskie, dlatego w tym czasie na USG można już w niektórych przypadkach określić płeć dziecka.

Sprawdź również: Jakie badania zrobić w 14. tygodniu ciąży?

Koniec pierwszego trymestru a rozwój dziecka

Płód pływa w worku owodniowym, pełnym płynu owodniowego, w którym póki co ma dużo miejsca i może swobodnie się poruszać. Jedyne, co go ogranicza, to pępowina – jest mu ona jednak niezbędna do życia. To właśnie przez pępowinę dziecko otrzymuje tlen i składniki odżywcze, które pobierane są z Twojej krwi. Dlatego to takie ważne, abyś w ciąży dobrze się odżywiała, nie piła alkoholu i nie stosowała innych używek. Teraz odpowiadasz już nie tylko za swoje zdrowie, ale również zdrowie swojego dziecka. Szkodliwe substancje mogą zaburzyć jego rozwój, a nawet doprowadzić do poważnych upośledzeń. Pępowina, za pośrednictwem której odbywa się transport składników odżywczych do organizmu dziecka, mierzy około 60 cm. W jej wnętrzu znajdują się naczynia krwionośne – jedna żyła oraz dwie tętnice.

Jaką rolę pełni łożysko?

Łożysko pełni funkcję przeładunkową, przyklejone do ścian macicy stanowi swoisty most. Za jego pośrednictwem substancje odżywcze z krwi matki przenikają do tak zwanej przestrzeni międzykosmkowej. Dalej przechodzą do żyły pępowinowej, która już bezpośrednio dostarcza pożywienie dziecku. Łożysko uczestniczy również w transporcie powrotnym. Odbiera niepotrzebne dziecku substancje.

Jakie badania zrobić w 12. tygodniu ciąży?

Jak już wspomniano, 12. tydzień ciąży to odpowiedni czas na USG genetyczne. Musisz je wykonać przed ukończeniem 13. tygodnia i 6. dnia ciąży. Aby lekarz mógł wykonać usg genetyczne, dziecko musi również mieć odpowiednią długość ciemieniowo-siedzeniową. Powinna ona wynosić od 45 do 84 mm. Badanie USG genetyczne jest refundowane i powinno być wykonane w każdej ciąży.

W trakcie badania lekarz, który je wykonuje, ocenia narządy wewnętrzne płodu, a także ryzyko wystąpienia chorób wynikających z wad genetycznych. Chodzi o takie choroby, jak zespół Downa, Edwardsa oraz zespół Pataua. USG genetyczne pozwala również ocenić wiek ciążowy. Może się okazać, że termin porodu, określony na podstawie ostatniej miesiączki, różni się od tego wytyczonego na postawie usg genetycznego.

Wskazania do badań prenatalnych w dwunastym tygodniu ciąży

Jeżeli podczas USG genetycznego lekarz oceni konieczność poszerzenia diagnostyki w kierunku występowania ewentualnych wad genetycznych, wówczas może skierować Cię na badania prenatalne. Jednym z takich badań jest nieinwazyjne badanie prenatalne – test PAPPA. Wykonuje się go z krwi, między 10. a 14. tygodniem ciąży. Test podwójny umożliwia ocenę ryzyka wystąpienia u dziecka wad genetycznych, takich jak zespół Downa, Edwardsa i Patau, a także innych wad wrodzonych i nieprawidłowości chromosomalnych. Dodatni wynik testu PAPPA nie jest równoznaczny z tym, że dziecko jest chore. Może być jednak zaleceniem do wykonania kolejnych badań, takich jak amniopunkcja.

To też może Cię zainteresować: Wszystko o 15. tygodniu ciąży

Badania ogólne w 12. tygodniu ciąży

Oprócz USG genetycznego oraz badań prenatalnych, w 12. tygodniu ciąży pamiętaj również o innych badaniach kontrolnych. Mowa tu o ogólnym badaniu moczu, które pozwoli wykryć ewentualne infekcje pęcherza moczowego, nerek czy zatrucie ciążowe. Ważna jest również kontrola glukozy w ciąży – jej podwyższony poziom może wskazywać na cukrzycę ciążową. Warto również zrobić ogólne badanie krwi, aby sprawdzić, czy nie pojawiła się anemia, powszechnie występująca u ciężarnych.

12. tydzień ciąży – video

Sprawdź, jak rozwija się dziecko w 10. tygodniu ciąży od zapłodnienia (12. tydzień ciąży).

Opublikowano: ; aktualizacja: 08.09.2023

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Lanugo – co to jest i jaką pełni funkcję?

 

12 zasad diety w I trymestrze ciąży

 

Żółte upławy w ciąży – co oznacza żółty śluz w ciąży?

 

Przewodnik po antykoncepcji naturalnej

 

Zdrada – czym jest, rodzaje zdrad, czy wybaczyć?

 

Wędzidełko niemowlaka – kiedy warto je skontrolować?

 

Transpłciowość u dzieci – skąd się bierze? Czy to choroba?

 

Retinopatia wcześniacza – co to jest, przyczyny, objawy, badania, leczenie, rokowania