11. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

Jedenasty tydzień ciąży to końcówka pierwszego trymestru. Na tym etapie ciąży uciążliwe dolegliwości ciążowe powinny powoli cichnąć, robiąc miejsce nowym, nieco bardziej przyjemnym objawom. Twój brzuszek ciążowy zaczyna się uwidaczniać. Ty odzyskujesz siły i energię życiową. Zbliżasz się do pierwszego kroku milowego w ciąży. 11. tydzień ciąży to czas, kiedy powinnaś umówić się na kolejną wizytę u ginekologa. Bardzo ważną wizytę dla Ciebie i Twojego dziecka.

  • 5.0
  • 1
  • 0

11. tydzień ciąży – który to miesiąc?

11. tydzień ciąży to druga połowa 3. miesiąca ciąży, a zarazem koniec pierwszego trymestru. W tym czasie być może zauważysz już zaokrąglony brzuch. Na tym etapie masz za sobą pierwszą wizytę u ginekologa, wybrałaś też lekarza prowadzącego Twoją ciążę, który wykonał pierwsze badanie USG.

Koniec pierwszego trymestru zwiastuje zbliżające się kolejne badanie USG, które jest szczególnie ważne, bo być może lekarz rozpozna już na nim płeć dziecka. Jedenasty tydzień ciąży to bardzo ważny etap, w którym najczęściej wykonuje się badania prenatalne.

11. tydzień ciąży – USG genetyczne

11. tydzień ciąży to czas, kiedy ginekolog może zlecić badania prenatalne. W zależności od wieku rodziców, przeprowadzonego wywiadu, a także prowadzonego w tym czasie tak zwanego USG genetycznego, lekarz prowadzący może Cię skierować na rozszerzoną diagnostykę.

Badanie USG genetyczne wykonywane jest na przełomie 11. i 12. tygodnia ciąży. Trwa ono dłużej niż tradycyjne badanie. W czasie jego trwania doktor dokładnie mierzy poszczególne części ciała dziecka. Sprawdza między innymi tak zwaną przezierność karkową, przepływy w tętnicach, długość kości udowej i średnicę głowy dziecka.

Ginekolog za pośrednictwem aparatu do USG precyzyjnej ogląda dziecko. Sprawdza, czy ma ono rozwinięte wszystkie części ciała. Bada dokładnie budowę oraz pracę serca, rozwój mózgu czy też narządów płciowych. Dzięki wnikliwym obserwacjom i wyliczeniom, lekarz jest w stanie ocenić rozwój dziecka. Ponadto USG genetyczne pozwala wykluczyć lub potwierdzić ewentualne wady genetyczne. Jeżeli ginekolog wykonujący badanie ma jakiekolwiek wątpliwości, wówczas kieruje ciężarną na bardziej wnikliwe badania prenatalne.

11. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Dziecko w 11. tygodniu ciąży ma już rozwinięte większość narządów wewnętrznych. Serce, kręgosłup, żołądek czy pęcherz moczowy na tym etapie są już wykształcone. Rozmiar płodu w 11. tygodniu ciąży w dużej mierze uwarunkowany jest różnymi czynnikami. Z reguły dziecko w 11. tygodniu mierzy około 5 cm i waży prawie 10 g.

Jak rozwija się organizm dziecka w 11. tygodniu ciąży?

W 11. tygodniu ciąży dziecko zaczyna zmieniać pozycję – z wcześniejszej embrionalnej na bardziej wyprostowaną. Tułów i kończyny stają się dłuższe, szyja smuklejsza. Na palcach pojawiają się łożyska paznokci. Kciuk zajmuje odpowiednie miejsce – w opozycji do pozostałych palców. Na dłoniach z kolei wykształcają się mieszki włosowe. Na tym etapie formują się małżowiny uszne, gałki oczne nie są jeszcze w pełni rozwinięte, dlatego zasłaniają je powieki.

W 11. tygodniu ciąży dziecko potrafi już samodzielnie wystawiać i chować język, a także wykonywać delikatne ruchy kończynami. Pod koniec pierwszego trymestru dochodzi do różnicowania narządów płciowych. U chłopców jądra zaczynają produkować testosteron, dzięki czemu formują się zewnętrzne narządu płciowe – w przypadku chłopców jest to penis. W dziewczynek rozwijają się jajniki, a następnie kształtują się zewnętrzne narządy płciowe.

11. tydzień ciąży – jak zmienia się ciało?

W 11. tygodniu ciąży Twoje ciało zaczyna wyraźnie się zaokrąglać. Pojawia się delikatny brzuszek ciążowy, a także uwydatniają się piersi. W jedenastym tygodniu ciąży możesz rozpocząć ćwiczenia mięśni Kegla. Te proste ćwiczenia będzie bardzo pomocne przy porodzie, jak również po urodzeniu dziecka.

Na czym polegają ćwiczenia mięśni Kegla i po co się je wykonuje? Mięśnie dna miednicy mają bardzo złożoną anatomię. Zamykają one ujście miednicy od dołu, ale też pełnią wiele funkcji motorycznych. Mięśnie Kegla są bardzo istotne dla kobiety zwłaszcza w trakcie porodu, ale też podczas połogu. Po porodzie silne i sprężyste mięśnie dnia miednicy czuwają nad odpowiednią kontrolą pęcherza moczowego, zapobiegając nietrzymaniu moczu. Ćwiczenia mięśni dna miednicy wpływają też pozytywnie na trawienie, perystaltykę jelit, ale nie są też bez znaczenia dla życia intymnego.

11. tydzień ciąży – jak o siebie dbać?

W pierwszym trymestrze ciąży powinnaś skupić się przede wszystkim na zadbaniu o zbilansowaną dietę, dużo odpoczynku, ale też w miarę możliwości odpowiednią dawkę ruchu. Wszelkie niepokojące objawy od razy zgłaszaj lekarzowi. W pierwszym trymestrze lepiej dmuchać na zimne, ponieważ ryzyko poronienia jest wtedy najwyższe.

Już od pierwszych dni ciąży powinnaś wyeliminować ze swojego życia wszelkie używki. Regularnie przyjmuj kwas foliowy, spożywaj pokarmy bogate w wartościowe składniki odżywcze, pij dużo wody i postaraj się wysypiać. 11. tydzień ciąży to przedostatni tydzień pierwszego trymestru ciąży. Już niedługo Twoje samopoczucie zacznie się poprawiać, a Ty będziesz mogła czerpać garściami z uroków ciąży.

11. tydzień ciąży – video

Sprawdź, jak rozwija się płód w 9. tygodniu ciąży od zapłodnienia (11. tydzień ciąży).

Bibliografia

 
  1. G.H. Bręborowicz, Ginekologia i Położnictwo, PZWL, Warszawa 2020.
Opublikowano: ; aktualizacja: 31.01.2024

Oceń:
5.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Separacja

 

Zabawki, które rozwijają kreatywność dziecka

 

Cyfry arabskie – jak wyglądają, ile ich jest, skąd się wzięły?

 

Pępowina dwunaczyniowa – przyczyny, postępowanie, skutki, poród

 

Hashimoto a ciąża – jakie są szanse na dziecko?

 

Numerologia – jaką cyfrą jesteś i co to oznacza?

 

Ciąża pozamaciczna – przyczyny, objawy, postępowanie

 

Benedykt – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie