Wpływ zimna na komórki tłuszczowe zauważono już w 1902 roku. W kolejnych latach opisywano przypadki obumierania adipocytów pod wpływem zimna. Jednym z ciekawszych była stopniowa redukcja tkanki tłuszczowej w policzkach dzieci, które jadły lody na patyku. Od 2010 roku metoda terapii zimnem, nazwana kriolipolizą, była stopniowo zatwierdzana przez Agencję Żywności i Leków (FDA). Najpierw dopuszczono jej stosowanie na obszary boczne, a następnie kolejno na: brzuch, uda, podbródek, kończąc w 2016 roku na: ramionach, plecach, rejonach pod pośladkami i okolicy biustonosza. W artykule omówiono zasadę działania i przebieg zabiegu kriolipolizy wraz ze wskazaniami, przeciwwskazaniami oraz efektami.
Kriolipoliza – co to jest? Wskazania i przeciwwskazania, przebieg zabiegu, efekty, powikłania, cena
Czym jest kriolipoliza?
Wymrażanie tkanki tłuszczowej jest bezpieczną i nieinwazyjną metodą, która pozwala pozbyć się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej.
Kriolipoliza to metoda redukcji tkanki tłuszczowej, która nadmiernie skumulowała się na niektórych obszarach ciała. Polega na kontrolowanym obniżeniu temperatury komórek tłuszczowych, czyli adipocytów na określony czas. Do tego celu wykorzystuje się specjalną aparaturę, przez której aplikatory zimno dociera do wybranych partii ciała.
Jak kriolipoliza działa na komórki tłuszczowe?
Tkanka tłuszczowa jest wrażliwa na działanie niskich temperatur. Już w temperaturze 0 stopni Celsjusza adipocyty ulegają apoptozie, czyli zaprogramowanej śmierci. Działanie zimna na komórki tłuszczowe powoduje pęknięcie ich błony komórkowej. Uszkodzenie komórek tłuszczowych sprawia, że ich zawartość wydostaje się do przestrzeni pozakomórkowej. Następnie jest transportowana i metabolizowana, a w końcu wydalana z organizmu. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ cały proces oczyszczania organizmu z resztek tłuszczowych może trwać nawet 90 dni.
Należy pamiętać, że kriolipoliza nie jest sposobem leczenia otyłości ani odchudzania, a jedynie pomocą w likwidacji komórek tłuszczowych. W celu osiągnięcia optymalnych efektów należy wdrożyć zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną.
Zabieg kriolipolizy – wskazania
Wśród wskazań do kriolipolizy znajdują się, m.in.:
- miejscowy nadmiar tkanki tłuszczowej, niewrażliwy na dietę i ćwiczenia fizyczne;
- drugi podbródek;
- fałdy tłuszczowe na boczkach, brzuchu, biodrach, wewnętrznej stronie ud, ramionach i obszarze pod pośladkami.
Kriolipoliza – przeciwwskazania
Zabiegu kriolipolizy nie należy wykonywać, m.in. w przypadkach takich, jak:
- nadwrażliwość na niskie temperatury,
- stany zapalne w organizmie,
- choroby nowotworowe,
- zaawansowana cukrzyca,
- zaburzenia hormonalne,
- choroby nerek i wątroby,
- zmiany zakrzepowe,
- otwarte rany,
- znaczne osłabienie organizmu,
- luźna skóra,
- miejscowe zaburzenia krążenia,
- ciąża i czas karmienia piersią,
- znaczna otyłość.
Przebieg zabiegu kriolipolizy
Przed przeprowadzeniem zabiegu kriolipolizy konieczne jest wykluczenie przeciwwskazań. Na skórę miejsca zabiegowego nakłada się specjalne membrany, nasączone oleistymi substancjami, które zabezpieczają skórę przed odmrożeniami. Następnie przykłada się głowicę urządzenia i włącza aparaturę. Zasysa ona fałd skóry z nadmiarem tkanki tłuszczowej i rozpoczyna proces jej schładzania do ustawionej przez specjalistę temperatury. Podczas zabiegu należy monitorować stan klienta i jego odczucia.
Urządzenia do kriolipolizy mają możliwość schładzania tkanki tłuszczowej w przedziale temperatur od -1 do -15 stopni Celsjusza. W zależności od grubości tkanki tłuszczowej i obszaru zabiegu zabieg trwa od 45 do 60 minut.
Na początku zabiegu przez około 2-4 minuty klient odczuwa dyskomfort, a czasem nawet ból spowodowany zasysaniem fałdu skórnego. Po tym czasie pozostaje już jedynie uczucie chłodzenia. Po zakończeniu zabiegu urządzenie uwalnia fałd skóry z aplikatorów. Specjalista przeprowadzający zabieg powinien delikatnie rozmasować obszar zabiegowy, aż do momentu przywrócenia właściwego krążenia i podniesienia temperatury skóry.
Poza kriolipolizą z podciśnieniem, która jest najczęściej wykonywaną formą omawianego zabiegu, można spotkać się także z kriolipolizą bez podciśnienia. Polega ona na wykorzystaniu padów, które przykłada się do skóry i mocuje za pomocą paska. Tę metodę wykorzystuje się w miejscach, które są trudne do zassania.
Przed przeprowadzeniem zabiegu kriolipolizy konieczne jest wykluczenie przeciwwskazań.
Czy kriolipoliza gwarantuje trwałe efekty?
Jak każdy zabieg wspomagający redukcję tkanki tłuszczowej, tak i kriolipoliza sama w sobie nie gwarantuje trwałych efektów. Do osiągnięcia efektów oraz ich utrzymania konieczna jest zmiana diety i stylu życia.
Ile można schudnąć po kriolipolizie?
Zabieg kriolipolizy nie służy do odchudzania, lecz redukcji tkanki tłuszczowej. Jej tempo i efektywność zależą od: ilości wykonanych zabiegów, indywidualnej zdolności do metabolizowania tłuszczów oraz przestrzegania zaleceń pozabiegowych.
Szacuje się, że zabieg kriolipolizy pozwala zredukować tkankę tłuszczową o około 25-44%, co przekłada się na odjęcie nawet kilku centymetrów z obwodu danej części ciała. Bardzo ważny jest manualny masaż miejsca zabiegowego po usunięciu głowicy, ponieważ w znacznym stopniu zwiększa on skuteczność zabiegu.
Czego nie wolno robić po kriolipolizie?
Po wykonanym zabiegu kriolipolizy przez około 14 dni należy unikać:
- gorących kąpieli i przegrzewania okolicy zabiegowej;
- sauny i solarium;
- dodatkowego obciążania wątroby poprzez jedzenie ciężkostrawnych posiłków i spożywanie alkoholu.
Działania niepożądane po zabiegu kriolipolizy
Prawidłowo przeprowadzony zabieg rzadko wywołuje poważne skutki uboczne. Po zabiegu trzeba liczyć się z przejściowym zaczerwieniem i odrętwieniem skóry, zaburzeniami czucia oraz siniakami, które znikają w ciągu tygodnia od zabiegu.
Do działań niepożądanych, które wynikają najczęściej z uszkodzonego urządzenia lub źle przeprowadzonego zabiegu, należą odmrożenia I stopnia i uszkodzenie włókien nerwowych.
Zalety kriolipolizy
Niewątpliwą zaletą zabiegu kriolipolizy jest to, że nawet jeden zabieg przyczynia się do znacznej redukcji komórek tłuszczowych. Poza tym jest zabiegiem nieinwazyjnym o dużej skuteczności. Kriolipoliza wymraża tylko komórki tłuszczowe, nie niszcząc przy tym innych struktur. Ważne też, że nie wymaga okresu rekonwalescencji.
Ile kosztuje jeden zabieg kriolipolizy?
Koszt pojedynczego zabiegu kriolipolizy zależy od lokalizacji, ilości wykorzystanych głowic (aplikatorów) oraz obszaru zabiegowego. Przykładowa cena zabiegu kriolipolizy z wykorzystaniem 1 głowicy to 700 zł. Najczęściej zalecana jest seria 3-4 zabiegów, wykonywanych w dwumiesięcznych odstępach czasu.
Bibliografia
- A. Kołodziejczak (red.), „Kosmetologia t. 1”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023, s. 477-481.
- K. Lorbiecka, „Zastosowanie niskich i wysokich temperatur w kosmetologii”, Kosmetologia Estetyczna 2/2020/vol. 9, s. 223.
- A. Przylipiak, „Medycyna estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017 s. 235-241.
- S. Kuczyński i inn., „Zastosowanie kriolipolizy w redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej”, Aesthetica 13, s. 32-36.
- https://www.drstawowska.pl/modelowanie-ciala/kriolipoliza-wymrazanie-tluszczu, dostęp online dnia 13.02.2024 r.
Anna Gilewska
Kosmetolog
Licencjonowany kosmetolog (temat pracy dyplomowej: „Pielęgnacja skóry dotkniętej trądzikiem pospolitym w gabinecie kosmetologa oparta o wybrane metody aparaturowe”) i magister administracji na specjalizacji zarządzania ochroną zdrowia (temat pracy magisterskiej: „Prawne i organizacyjne uwarunkowania wykonywania zabiegów kosmetycznych”). Propagatorka zdrowego trybu życia oraz kosmetyków naturalnych. Poszerza swoją wiedzę na kongresach i targach branżowych. Interesuje się psychologią i medycyną komplementarną.
Komentarze i opinie (0)