Błyszczyki do ust – działanie, rodzaje, jak zrobić własnoręcznie?

Na rynku kosmetycznym można znaleźć tysiące produktów do makijażu i pielęgnacji ust. Jednym z popularnych kosmetyków kolorowych, który zapewnia szybki makijaż ust, jest błyszczyk. To produkt, który nawilża usta i zapewnia im mocny połysk. W zależności od zawartych w nim składników aktywnych, błyszczyk może dodatkowo: nadawać kolor, optycznie powiększać, pielęgnować oraz zmiękczać usta. W artykule omówiono rodzaje i działanie błyszczyków do ust, a także przepisy na samodzielne wykonanie różnych wersji omawianego kosmetyku.

  • 0.0
  • 0
  • 0

Czym jest i jak działa błyszczyk do ust?

Błyszczyki to produkty do makijażu ust, których głównym zadaniem jest ich nabłyszczenie. Poza nimi w grupie kosmetyków do ust znajdują się szminki, zwane inaczej kredkami oraz konturówki.

W porównaniu do szminki, błyszczyk do ust ma dużo silniejszy zapach. Wyróżnia się też łatwym sposobem aplikacji oraz efektem błyszczących ust. Warto pamiętać, że błyszczyk krócej utrzymuje się na ustach niż szminka, m.in. ze względu na mniejszą zawartość olejów i pigmentów.

Jaki jest podstawowy skład błyszczyków do ust?

Błyszczyki do ust powstają poprzez połączenie wosków, olejów i różnego rodzaju pigmentów. Większość dobrych błyszczyków do ust zawiera składniki nawilżające, natłuszczające oraz zmiękczające skórę ust. W ich składzie można spotkać, m.in.:

  • kwas hialuronowy, który zapewnia ustom mocne nawilżenie oraz kusząco uwydatnia wargi,
  • glicerynę,
  • witaminy pielęgnujące skórę ust, głównie A i E,
  • masło Shea,
  • naturalne oleje roślinne, np.: z awokado, konopi czy makadamii, a także olej rycynowy,
  • wosk Candelilla,
  • substancje zapachowe.

Rodzaje błyszczyków do ust

Na rynku obecne są różne typy błyszczyków do ust. Ze względu na zawartość składników aktywnych o konkretnym działaniu, można wyróżnić, m.in.:

  • nawilżający błyszczyk do ust;
  • błyszczyk do ust z brokatem lub drobinkami, który optycznie powiększa usta;
  • powiększający błyszczyk do ust, który czasowo zwiększa objętość warg;
  • koloryzujący błyszczyk do ust.

Jak samodzielnie wykonać bezbarwny błyszczyk do ust?

Wiele kosmetyków zarówno tych pielęgnacyjnych, jak i kolorowych można wykonać samodzielnie z łatwo dostępnych produktów. Jednym z przykładów jest bezbarwny błyszczyk z efektem mokrych ust.

W celu otrzymania 10 ml preparatu, należy przygotować:

  • około 0,4 g wosku Candelilla,
  • 2 g przezroczystego olejku jojoba,
  • 3 g oleju kokosowego,
  • 4 g oleju rycynowego.

Do wykonania błyszczyku potrzebne będą także akcesoria, takie jak: szklana zlewka, waga elektroniczna, miseczka z gorącą wodą oraz łyżeczka.

Przepis na błyszczyk jest bardzo prosty. W szklanej zlewce należy umieścić wszystkie składniki. Następnie włożyć zlewkę do miski z gorącą wodą i mieszać do momentu rozpuszczenia się wosku, a potem przelać gotowy, jeszcze ciepły błyszczyk do opakowania. Po wystudzeniu zdrowy kosmetyk bez konserwantów jest gotowy do użycia! Data ważności omawianego błyszczyku to 3 miesiące.

Jak zrobić kolorowy błyszczyk do ust?

Powyższy przepis można zmodyfikować, tak aby otrzymać kolorowy błyszczyk do ust. W tym celu, po rozpuszczeniu się wosku, trzeba dodać pigmenty. Warto robić to stopniowo i sprawdzać efekt kolorystyczny na skórze. Po otrzymaniu odpowiedniego koloru należy przelać miksturę do opakowania.

Zamiast pigmentów można też dodać niewielką ilość szminki. W tym przypadku nie przelewa się ciepłego błyszczyka do opakowania. Miksturę należy schłodzić i sprawdzić jej konsystencję. Jeśli będzie zbyt gęsta, trzeba dodać kilka kropli olejku jojoba i podgrzać zawartość. Kiedy konsystencja jest dobra, należy podgrzać błyszczyk i przelać go do opakowania.

Błyszczyk do ust z optycznym efektem powiększenia – jak wykonać?

Inną modyfikacją błyszczyku do ust, której celem jest uzyskanie efektu delikatnie powiększonych czerwieni wargowych, jest dodanie specjalnych pigmentów interferencyjnych, które odbijają światło. Ich znanym przedstawicielem jest mika pokryta ditlenkiem tytanu.

Najciekawszy efekt można zaobserwować, stosując pigmenty perłowe, które w zależności od kąta padania światła wywołują inne wrażenia kolorystyczne. Pigmenty perłowe charakteryzują się płatkowatą strukturą, która odbijając światło, wywołuje połysk. Nie należy przesadzać z ich ilością, ponieważ wtedy efekt nie będzie zadowalający.

Jak działa błyszczyk powiększający usta?

Na rynku można spotkać także, cieszące się ogromną popularnością, błyszczyki realnie zwiększające objętość warg. Ich działanie polega na czasowym zwiększeniu przepływu krwi poprzez rozszerzenie naczynek krwionośnych, a tym samym, wywołanie efektu obrzmienia. Przez pierwsze kilka minut po zastosowaniu, odczuwalne jest pieczenie i mrowienie ust, które po pewnym czasie ustępuje.

Taki efekt wywołuje m.in. ekstrakt z papryczki chili. To silnie działający składnik, który nie nadaje się do stosowania na skórę podrażnioną, wrażliwą i alergiczną. Poza nim do błyszczyków powiększających usta dodawany jest także kwas hialuronowy, który mocno zwiększa ich nawilżenie i uwydatnia wargi. W składzie błyszczyków powiększających usta można znaleźć też: imbir, kofeinę, mentol oraz przyprawy korzenne.

Jaki błyszczyk kupić?

Jak dobrać odpowiedni błyszczyk? Przy wyborze błyszczyków, poza planowanym efektem i potrzebami ust, należy wziąć pod uwagę skład produktu. Warto pamiętać o wykonywaniu peelingów ust oraz ich właściwej pielęgnacji na co dzień. Błyszczyki prezentują się bowiem najlepiej na zadbanych ustach.

Do znanych firm produkujących błyszczyki należą, m.in.: Max Factor, Rimmel, Maybelline, Bourjois, Lovely, Wibo, Eveline Cosmetics.

Dla ust suchych i spierzchniętych warto wybrać nawilżający błyszczyk do ust z kwasem hialuronowym oraz dużą zawartością natłuszczających wosków, a także regenerującymi witaminami. Posiadaczki suchych ust powinny unikać błyszczyków z brokatem.

Panie, które chciałyby mieć pełniejsze wargi, mogą wypróbować działanie błyszczyków powiększających usta z ekstraktem z imbiru czy papryczki chili.

Zwolenniczki delikatnego, naturalnego makijażu powinny wybrać bezbarwny błyszczyk do ust, który pięknie podkreśli ich naturalny kolor.

Bibliografia

 
  1. A. Gumkowska, „Damskie laboratorium. Przepisy na domowe kosmetyki”, Wydawnictwo Naukowe PWN SA, Warszawa 2017, s. 147-149
  2. A. Marzec, „Chemia kosmetyków. Surowce, półprodukty i preparatyka wyrobów”, Wydawnictwo Dom Organizatora, Toruń 2006, s. 233-234
  3. I. Suligowska, „Wykonywanie makijażu. Poradnik dla ucznia”, Instytut Technologii i Eksploatacji - Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006, s. 23-24
  4. D. Andrys,„Rodzaje pigmentów używanych w kosmetyce kolorowej”, dostęp online dnia 23.06.2023 r.: https://biotechnologia.pl/kosmetologia/rodzaje-pigmentow-uzywanych-w-kosmetyce-kolorowej,465
  5. J. Stanuch, „Jak działa błyszczyk powiększający usta? Który wybrać?”, dostęp online dnia 23.06.2023 r.: https://kraina-stylu.pl/blyszczyk-powiekszajacy-usta
  6. https://drogeriapigment.pl/1227-blyszczyki-do-ust-z-drobinkami?p=2, dostęp online dnia 23.06.2023 r.
  7. https://makeup.pl/articles/489/, dostęp online dnia 23.06.2023 r.
  8. https://eveline.pl/blyszczyk-powiekszajacy-usta-z-kwasem-hialuronowym-chili, dostęp online dnia 23.06.2023 r.
Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Anna Gilewska

Anna Gilewska

Kosmetolog

Licencjonowany kosmetolog (temat pracy dyplomowej: „Pielęgnacja skóry dotkniętej trądzikiem pospolitym w gabinecie kosmetologa oparta o wybrane metody aparaturowe”) i magister administracji na specjalizacji zarządzania ochroną zdrowia (temat pracy magisterskiej: „Prawne i organizacyjne uwarunkowania wykonywania zabiegów kosmetycznych”). Propagatorka zdrowego trybu życia oraz kosmetyków naturalnych. Poszerza swoją wiedzę na kongresach i targach branżowych. Interesuje się psychologią i medycyną komplementarną.  

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Ospa w ciąży – w I, II, III trymestrze – objawy, leczenie, powikłania

 

Zajęcia gordonowskie – na czym polegają?

 

Biblijne imiona dla dzieci – żeńskie i męskie, przykłady

 

Kłótnie przy dziecku – jaki mają wpływ na jego psychikę?

 

Dzielenie się zabawkami – jak nauczyć tego dziecko?

 

3. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

Dlaczego warto rzucić palenie na długo przed ciążą?

 

Drugie śniadanie do szkoły – propozycje posiłków