Lipomal to syrop zawierający suchy wyciąg z kwiatostanu lipy, do stosowania w pierwszej fazie infekcji. Ten łagodny środek napotny używany jest pomocniczo w przeziębieniach, w stanach zapalnych gardła i w kaszlu. Nie czekaj, aż infekcja się rozwinie i zanim sięgniesz po silniejsze leki, wypróbuj syrop Lipomal – preparat oparty w większości na naturalnych składnikach. Można go stosować u dzieci już od 1. roku życia.
Lipomal – jak działa, dawkowanie, opinie, cena
Lipomal – na co jest i jak działa?
Lipomal to roślinny lek do kupienia bez recepty. Wyciąg z lipy, który zawiera w składzie, działa napotnie w stanach gorączkowych. Syrop działa pomocniczo w przeziębieniach, w stanach zapalnych gardła i w kaszlu.
Choć mogą go już stosować dzieci od 1. roku życia, u maluchów w wieku od 1. roku życia do 3 lat przed zastosowaniem zaleca się konsultację lekarską.
Dla bezpieczeństwa, podawanie jakiegokolwiek leku tak małym dzieciom każdorazowo powinno być omówione ze specjalistą.
Lipomal – co zawiera w składzie?
Substancją czynną syropu jest suchy wyciąg z kwiatostanu lipy. Substancje pomocnicze to: maltodekstryna (zawierająca glukozę), sacharoza, benzoesan sodu (E211), kwas cytrynowy, guma ksantanowa, aromat malinowy AR0320 (zawierający glikol propylenowy), woda oczyszczona.
Jak działa zawarty w Lipomalu ekstrakt z lipy?
W Lipomalu znajduje się m.in. zarówno wyciąg suchy z lipy drobnolistnej, jak i szerokolistnej. Lipa drobnolistna (Tilia cordata) występuje naturalnie w całej Polsce. Jest roślinną zarówno ozdobną, jak i użyteczną. Z lipy otrzymuje się olej jadalny (nasiona), a także miód. W przypadku choroby z gorączką wyciąg z kwiatów lipy wykazuje działanie napotne, dlatego stosuje się go w lekkich przeziębieniach.
Lipa wielkolistna (Tilia platyphyllos) w Polsce jest gatunkiem rzadszym niż lipa drobnolistna. Występuje głównie na południu kraju. Jej właściwości zdrowotne są identyczne, jak w przypadku popularniejszej w Polsce lipy. Napar z niej również ma działanie napotne i można go stosować w lekkich przeziębieniach z gorączką. Ponadto i ta lipa jest miododajna, a z jej nasion można wytłoczyć olej. Dodatkowo, lipa szerokolistna znajduje zastosowanie w kosmetyce.
Lipomal – dla dzieci, młodzieży i dorosłych
Syrop jest przeznaczony dla dzieci powyżej 1. roku życia, młodzieży i dorosłych. Jedno opakowanie Lipomalu zawiera 125 gram produktu leczniczego. Dołączona do opakowania miarka pozwala odmierzyć 5 i 10 ml syropu. Lek nie zawiera syropu glukozowo-fruktozowego.
Jak przyjmować lek Lipomal ? Dawka dla dzieci od 1. do 3. roku życia, po konsultacji z lekarzem, wynosi zazwyczaj 5 ml syropu, podawanego 2 do 3 razy na dobę. Dawka dla dzieci powyżej 3 lat do 12 lat wynosi 5 ml syropu – 4 do 5 razy na dobę.
Młodzież w wieku powyżej 12 lat i dorośli mogą stosować 10 ml syropu – 3 do 4 razy na dobę.
Lipomal trzeba przechowywać w temperaturze nie wyższej niż 25 stopni Celsjusza (leku nie wolno zamrażać!). Na dnie buteleczki może znajdować się osad wynikający z zawartości składnika naturalnego.
Jeśli gorączka nie ustępuje po 3 dniach lub przekroczy 39ºC, należy skontaktować się z lekarzem. Również w przypadku wystąpienia duszności lub ropnej wydzieliny należy poradzić się lekarza.
Jakie są przeciwwskazania do stosowaniu Lipomalu?
Syropu nie mogą przyjmować osoby, które są uczulone na substancję czynną – kwiatostan lipy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Kto nie powinien stosować Lipomalu? Jak każdy lek, i ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Jednak, nie ma danych na temat działań niepożądanych. Nie są też znane interakcje Lipomalu z innymi lekami.
Czy kobiety ciężarne i kobiety karmiące mogą zażywać Lipomal? Nie ma danych na temat wpływu na organizm w okresie ciąży i laktacji. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, przed zastosowaniem tego leku powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Sprawdź też: Jak leczyć przeziębienie w ciąży?
Lipomal – opinie i cena
Lipomal to łagodny lek o malinowym aromacie, lubiany przez najmłodszych. Stosowany na początku infekcji, może zapobiec jej rozwojowi. To właśnie te opinie rodziców pojawiają się na jego temat najczęściej.
Lipomal należy do kategorii OTC (ang. over the counter drug), czyli leków bez recepty. Można go kupić w aptekach stacjonarnych i internetowych w cenie od 14 do 22 zł za buteleczkę (dane z września 2022 r.).
Lipomal, 97 mg/5 ml, syrop. Skład: 5 ml syropu zawiera: 97,089 mg wyciągu (jako wyciąg suchy) z Tilia cordata Miller, Tilia platyphyllos Scop., Tilia vulgaris Heyne lub ich mieszaniny, inflorescentia (kwiatostan lipy) (6-7:1), w tym 85% wyciągu natywnego. Rozpuszczalnik ekstrakcyjny etanol 40% V/V oraz substancje pomocnicze o znanym działaniu: 5 ml syropu zawiera: 4033,67 mg sacharozy, 10,44 mg benzoesanu sodu; 9,708 mg glikolu propylenowego, glukozę (jako składnik maltodekstryny). Wskazania do stosowania: tradycyjnie jako łagodny środek napotny w stanach gorączkowych. Pomocniczo w przeziębieniach, w stanach zapalnych gardła, w kaszlu. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwe stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Komentarze i opinie (0)