Enterol – od jakiego wieku można podawać dziecku, wskazania, dawkowanie, jak podawać, skutki uboczne

Długotrwała antybiotykoterapia może zaburzyć naturalną florę bakteryjną jelit, eliminując zarówno chorobotwórcze, jak i pożyteczne drobnoustroje. To z kolei często powoduje kolejne komplikacje zdrowotne w postaci problemów trawiennych czy zwiększonej podatności organizmu na infekcje. Właśnie dlatego pacjentom przyjmującym antybiotyki zaleca się równoczesne stosowanie probiotyków, takich jak lek Enterol, który przywraca równowagę mikrobioty jelitowej. Od kiedy można podawać go dzieciom? Zapraszamy do lektury!

  • 0.0
  • 0
  • 0

Enterol – lek probiotyczny, który wspiera florę bakteryjną jelit

Enterol to lek przeciwbiegunkowy, którego substancją czynną są liofilizowane drożdżaki z rodziny Saccharomyces boulardii. Zalicza się je do żywych probiotyków, czyli pożytecznych mikroorganizmów, które przynoszą korzyści zdrowotne dla organizmu gospodarza.

Ten przebadany szczep probiotyczny wspomaga naturalną równowagę mikrobioty jelitowej poprzez neutralizację toksyn bakteryjnych oraz działanie przeciwzapalne. Wspomniane wyżej drożdżaki stymulują też pracę układu immunologicznego i działają niczym osłona na jelita. Są one odporne na działanie antybiotyków oraz soku żołądkowego. Warto zaznaczyć, że Enterol to produkt leczniczy, a nie suplement diety.

Lek Enterol – pomocny w leczeniu ostrych biegunek infekcyjnych

Równowaga mikroflory jelitowej jest bardzo delikatna i może zostać zaburzona przez różne czynniki, takie jak:

  • zakażenia wirusowe i bakteryjne przewodu pokarmowego;
  • przyjmowanie niektórych leków, a zwłaszcza antybiotyków;
  • nagłe zmiany nawyków żywieniowych.

Może to prowadzić do dokuczliwych problemów trawiennych, jakimi bez wątpienia są biegunki . Lek Enterol znajduje zastosowanie w:

  • leczeniu ostrych biegunek infekcyjnych;
  • leczeniu infekcji grzybiczych układu pokarmowego;
  • zapobieganiu biegunkom podróżnych;
  • zapobieganiu biegunkom poantybiotykowym;
  • zapobieganiu biegunkom związanym z żywieniem dojelitowym;
  • w leczeniu nawracających biegunek (np. nawracająca biegunka spowodowana zakażeniem Clostridium difficile, jako dodatek do leczenia wankomycyną lub metronidazolem).

Enterol dostępny jest bez recepty i można go nabyć w każdej aptece. Nie wolno przekraczać maksymalnej dawki leku, która jest podana na opakowaniu.

Enterol – sposób podania i dawkowanie

Lek Enterol można kupić w postaci kapsułek 250 mg i saszetek 250 mg. W sprzedaży jest też Enterol Forte w saszetkach 500 mg, przeznaczony dla osób dorosłych. Kapsułki służą do połykania, natomiast zawartość saszetki należy rozpuścić w wodzie, niewielkiej ilości osłodzonego napoju lub rozrobić z mlekiem dla dziecka. Producent zaleca przyjmowanie jednej lub dwóch kapsułek/saszetek na dobę, w czasie stosowania antybiotyku. Terapię należy kontynuować przez kolejne siedem dni po antybiotykoterapii.

Warto nadmienić, że Enterol zawiera żywe komórki, dlatego nie wolno mieszkać go z płynami, których temperatura przekracza 50ºC. Może to dezaktywować organizmy probiotyczne i znacząco ograniczyć skuteczność preparatu. Inne przykładowe leczenie:

  • biegunka związana z żywieniem dojelitowym: 1 do 2 saszetek na dobę;
  • biegunka podróżnych: 1 do 4 saszetek na dobę przez okres do 1 tygodnia;
  • ostra biegunka infekcyjna: 1 do 2 saszetek na dobę przez okres do 1 tygodnia;
  • biegunka spowodowana zakażeniem C. difficile: 4 saszetki na dobę przez okres do 4 tygodni;
  • biegunka poantybiotykowa: 1 do 2 saszetek na dobę, w trakcie i po antybiotykoterapii.

Producent poleca stosowanie leku Enterol także jako dodatku do leczenia wankomycyną, aby wspomóc przywrócenie równowagi mikroflory jelitowej, zwłaszcza w przypadkach infekcji wywołanych przez Clostridioides difficile, co redukuje ryzyko nawrotu choroby i wspiera zdrowie przewodu pokarmowego przy nawracającej biegunce.

Enterol – od kiedy można podawać go dziecku w celu leczenia biegunki?

Lek Enterol to lek zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Producent informuje, że wspomniany wyżej probiotyk można stosować już od chwili narodzin dziecka. Został on dokładnie przebadany pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności użytkowania u noworodków i niemowląt.

Co więcej, Światowa Organizacja Gastroenterologiczna zaleca stosowanie Enterolu do zapobiegania biegunce poantybiotykowej u dzieci. Specjaliści zwrócili uwagę na obecność drożdżaków Saccharomyces boulardii CNCM I-745, które są główną substancją czynną leku. Enterol przywraca równowagę mikrobioty jelitowej u dzieci, co zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów trawiennych związanych ze stosowaniem antybiotyków.

Probiotyk Enterol – skraca trwanie biegunki podróżnych

Biegunka podróżnych to częste schorzenie, które dotyka osoby podróżujące do obcych krajów, a zwłaszcza do regionów o niższym standardzie sanitarnym niż rodzimy kraj turysty. Najczęściej jest wywoływana przez spożycie zanieczyszczonej wody lub żywności, które zawierają chorobotwórcze patogeny, takie jak bakterie (np. Escherichia coli), wirusy lub pasożyty, na które miejscowa ludność zdążyła się uodpornić. Biegunka podróżnych charakteryzuje się luźnymi, wodnistymi stolcami, którym towarzyszą bóle brzucha, nudności, wymioty, a czasem też i gorączka. Zwykle dolegliwość ta ustępuje samoistnie po kilku dniach, ale w skrajnych przypadkach może doprowadzić do odwodnienia. Aby nie popsuć sobie radości z wyjazdu, warto mieć przy sobie lek Enterol, który skraca trwanie biegunki podróżnych, kiedy ta już wystąpi. Preparat eliminuje z układu pokarmowego nieprzyjazne szczepy bakterii.

Lek probiotyczny Enterol – możliwe skutki uboczne

Enterol jest uznawany za bezpieczny preparat probiotyczny. Działania niepożądane występują bardzo rzadko, o ile pacjent stosuje się do zaleceń lekarza, farmaceuty i producenta leku. Możliwe skutki uboczne stosowania Enterolu to:

  • miejscowa wysypka,
  • pokrzywka, świąd,
  • obrzęk twarzy,
  • obrzęk naczynioruchowy,
  • reakcje alergiczne,
  • zaparcia,
  • fungemia, czyli przenikanie drożdżaków do krwi.

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania Enterolu jest nadwrażliwość na którąkolwiek substancję pomocniczą. Warto nadmienić, że oprócz drożdżaków Saccharomyces boulardii CNCM I-745, zawiera on także takie składniki, jak: fruktoza, laktoza jednowodna, krzemionka koloidalna bezwodna i aromat owocowy. Lek należy przechowywać poza lodówką, w temperaturze pokojowej.

Probiotyk do antybiotyku – sposób na biegunki infekcyjne

Stosowanie probiotyków w trakcie antybiotykoterapii jest ważne, ponieważ antybiotyki nie tylko zwalczają szkodliwe bakterie, ale także niszczą korzystną mikroflorę jelitową człowieka, prowadząc do zaburzeń równowagi mikrobiologicznej. Taka dysbioza może wywoływać problemy trawienne, jak biegunki i zwiększać ryzyko infekcji jelitowych, np. wywołanych przez Clostridioides difficile. Probiotyki pomagają przywrócić i utrzymać zdrową mikroflorę jelitową, wspierając naturalne mechanizmy obronne organizmu i zmniejszając ryzyko powikłań związanych z antybiotykoterapią.

Bibliografia

 
  1. https://enterol.pl/probiotyk-do-antybiotyku;
  2. Barchnicka A., Zastosowanie probiotyków w terapii antybiotykowej, Świat Medycyny i Farmacji, 02/2012.
Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Kornel – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Wszy u dzieci: wszawica, domowe sposoby na wszy

 

Lucyna – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Niezbędna cesarka – kiedy konieczne jest cesarskie cięcie?

 

Niemowlę i upał – jak pielęgnować niemowlę w upale?

 

Progesteron w ciąży – normy i wyniki – badanie progesteronu w ciąży

 

THC w medycznej marihuanie – jakie ma znaczenie dla efektów terapeutycznych?

 

Małopłytkowość w ciąży – co oznacza, czym grozi, co jeść