Kombinezon zimowy dla dziecka – jaki wybrać?

Kombinezony zimowe to taka część dziecięcej garderoby, która od razu pojawia się w domu wraz z nastaniem większych mrozów. Dużo wygodniej jest założyć maluszkowi jeden ciepły strój niż ubierać go osobno w spodnie i osobno w kurtkę. Niektóre kombinezony zimowe dla niemowląt mają dodatkowo zabudowane rękawiczki, dzięki czemu i o tym elemencie stroju nie ma potrzeby już pamiętać. Jakie rodzaje kombinezonów znajdziemy w sklepach, jakie są ich wady oraz zalety i ostatecznie jaki kombinezon warto wybrać dla swojego dziecka?

  • 0.0
  • 0
  • 0

Rodzaje kombinezonów zimowych dla dzieci

Myśląc o kombinezonie zimowym dla dzieci najprawdopodobniej przed oczami pojawia się model jednoczęściowego ubrania, będącego połączeniem kurtki z kapturem oraz ocieplanych spodni w jednym. W sklepach można znaleźć naprawdę różne modele zimowej odzieży wierzchniej (np. same spodnie na szelki). Inaczej wyglądają te przeznaczone dla najmłodszych maluszków – mają w całości zakryte i ocieplane stopy, przez co nie ma potrzeby zakładania niechodzącemu jeszcze dziecku butów. Inne kolory i wzory będą mieć kombinezony zimowe dla dziewczynek, a inne te przeznaczone dla chłopców. W ofercie można wyróżnić także praktyczny kombinezon przejściowy, który nie jest tak ciepły jak jego zimowy odpowiednik, dlatego najlepiej sprawdzi się dla niemowlaka jesienią i wczesną wiosną.

Kombinezon dziecięcy zimowy – wady i zalety

Kombinezony zimowe to idealne rozwiązanie. Ich główną zaletą jest to, że zapewniają komfort cieplny i kompletną ochronę od stóp do głów, nie przepuszczając do środka zimnego powietrza. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku małych dzieci, u których utrzymanie ciepła jest priorytetem. Nie ma niebezpieczeństwa, że warstwa wierzchnia przesunie się w górę i odsłoni fragment gołego ciała, powodując wyziębienie. Sporym minusem kombinezonów jest za to utrudnione załatwianie potrzeb fizjologicznych. Aby dziecko mogło zrobić siusiu potrzebne jest całkowite pozbycie się ubrania z siebie. Jeżeli akcja jest pilna, może to być nieco skomplikowane.

Jakie cechy powinien mieć dobry kombinezon zimowy?

Dobry kombinezon na zimę to taki, w którym dziecku jest ciepło i wygodnie. Nie powinien za mocno krępować ruchów, gdyż zakładamy go raczej w sytuacji, kiedy chcemy, aby dziecko mogło się bezpiecznie bawić na dworze przy mroźnej pogodzie – czyli biegać, jeździć na sankach oraz nartach, itp. Jeżeli ma służyć także w śniegu, dobrze, gdyby był wykonany z wodoszczelnego, a najlepiej także oddychającego, materiału.

Jaki rozmiar powinien mieć kombinezon niemowlęcy?

Rozmiarówka kombinezonów bywa różna, dlatego najlepiej jest zmierzyć wybrany model i sprawdzić czy dobrze leży na konkretnej osobie. Maluszek jednak nie zostanie raczej zabrany na przymiarkę do sklepu. W takiej sytuacji lepiej dokonaniem zakupu zapoznać się najpierw z tabelą rozmiarów przygotowaną przez producenta. Aby kombinezon zimowy spełniał swoje praktyczne zadanie nie powinien być ani za mały, ani za duży. Zbyt ciasny może powodować dyskomfort i trudno będzie wcisnąć pod spód ciepłe ubranka (bluzę czy polar), z kolei zbyt luźny może nie spełniać swoich właściwości termoizolacyjnych. Idealny kombinezon powinien dobrze ochraniać przed chłodem, z łatwością dać się ubierać i zapewniać swobodę ruchów.

Kombinezony zimowe – o czym pamiętać kupując kombinezon zimowy dla dziecka?

Niezależnie czy potrzebujemy kupić najlepszy strój zimowy dla chłopca czy dla dziewczynki warto zapoznać się z kilkoma radami:

  • Dla noworodków i niemowlaków lepiej szukać kombinezonów ze śpiworowym dołem lub modele z wywijanymi nogawkami i rękawkami, zastępującymi buty i rękawiczki.
  • Dla maluchów, które już samodzielnie chodzą lepiej sprawdzą się produkty, które nie tylko ogrzeją go w wózku, ale pozwolą również na aktywną zabawę w plenerze.
  • Kombinezon najlepiej zmierzyć, gdyż jego rozmiar powinien być idealnie przylegający do ciała. Nie jest dobrym rozwiązaniem kupowanie kombinezonu „na zapas”.
  • Praktyczny kombinezon powinien dawać się łatwo się zakładać i zdejmować. Ma to szczególne znaczenie jeżeli chcemy bezpiecznie przewozić dziecko w foteliku samochodowym. Według zasad bezpieczeństwa maluch nie powinien mieć w czasie drogi na sobie żadnych okryć wierzchnich, dlatego lepiej celować w kombinezony, które mają więcej zamków błyskawicznych na całej długości.
  • Materiał kombinezonu powinien być miękki w dotyku i przyjazny skórze, najlepiej z ocieplaną podszewką. Zewnętrzna powłoka z kolei powinna posiadać nieprzemakalne i nieprzepuszczające zimna właściwości.
  • Warto zwracać uwagę na dodatkowe elementy, które mogą podbić użyteczność tej wierzchniej zimowej odzieży. Wywijane nogawki i rękawki to detale charakterystyczne dla kombinezonów dla niemowląt. Podobnie jak kaptur (odpinany bądź nie), zakryte łapki (brak konieczności używania rękawiczek) czy zakryte stópki.

Kombinezony narciarskie

Szczególną uwagę warto poświęcić kombinezonom specjalistycznym, a taką właśnie funkcję pełnią kombinezony zimowe narciarskie. Zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i w sklepie internetowym znajdziemy szeroki wybór modeli, dostosowanych do wieku, płci, rozmiaru oraz różnych warunków pogodowych. Liczba produktów, jakie są w ofercie potrafi przyprawić o zawrót głowy. Jeżeli w planach mamy intensywne szusowanie na nartach to – niezależnie od tego czy zimowy kombinezon ma służyć twojemu dziecku czy osobom dorosłym – warto postawić na bezpieczne elementy odblaskowe oraz system Recco, który został skonstruowany jako pasywny system bezpieczeństwa. Dzięki wszyciu w ubranie drukowanej płytki zalanej tworzywem sztucznym, detektor, który jest na wyposażeniu wszystkich górskich służb ratowniczych, jest w stanie wykryć pod powierzchnią śniegu zasypaną przez lawinę osobę. To bardzo skraca czas dotarcia do poszkodowanego i w wielu przypadkach zwiększa szansę na uratowanie życia. Szukając wodoszczelnego kombinezonu, który będzie chronił przed deszczem i śniegiem warto wybierać wśród modeli posiadających ściągacze przy rękawach i nogawkach.

Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Magdalena Krajewska-Sochala

Magdalena Krajewska-Sochala

pedagog

Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim. 

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Gorączka i wymioty u dziecka – jakie są przyczyny, kiedy lekarz, co robić i co podać?

 

Jak spłodzić dziewczynkę? Sposoby, forum

 

Aleksandra – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Poród po terminie – jakie są powikłania i jak zapobiec ciąży przenoszonej?

 

Dlaczego warto rzucić palenie na długo przed ciążą?

 

Domowe sposoby na zapalenie zatok u dziecka

 

Czy warto kupować chodzik?

 

Dzielenie ułamków zwykłych – wyjaśnienie i przykłady