Przekąski dla niemowlaka – co podawać niemowlakowi, a czego unikać?

Przekąski dla niemowląt powinny stanowić zdrowe uzupełnienie głównych posiłków. Najbardziej polecane są warzywa przecierane, gotowane i świeże. Niemowlętom można podawać owoce, przeciery, koktajle i kisielki, a także chrupki kukurydziane, biszkopty oraz herbatniki przeznaczone dla najmłodszych. Wybierając przekąski ze sklepu, należy zawsze dokładnie czytać skład produktów.

  • 2.2
  • 5
  • 0

Czy niemowlętom należy podawać przekąski?

Podczas karmienia piersią wiele mam stosuje się do zasady karmienia na żądanie. Maluch jest zatem nauczony, że dostaje pożywienie w momencie, kiedy o nie prosi. W przypadku rozszerzania diety nie jest to najlepszy sposób karmienia. Coraz więcej specjalistów zaleca też wprowadzanie mniej więcej stałych przerw między posiłkami już na etapie karmienia samym mlekiem.

Podawanie przekąsek na żądanie często prowadzi do tego, że starsze dziecko nie może przyzwyczaić się do jedzenia o stałych porach i wymusza na rodzicach podawanie pożywienia. Podczas codziennych zajęć trudno jest dbać, aby każda przekąska była bardzo wartościowa i odżywcza, stąd często do rączek maluchów trafiają produkty, których niemowlęta i starsze dzieci nie powinny jeść. Do podawania przekąsek niemowlętom trzeba podejść racjonalnie i zastanowić się, co mamy na myśli, mówiąc o przekąskach.

Przeczytaj też: Jak podawać dziecku witaminę D?

Jeśli zaplanujemy 3–4 główne posiłki w ciągu dnia (np. śniadanie, zupa, obiad, kolacja), nie ma nic złego w 2–3 przekąskach podanych dziecku, a wręcz są one wskazane. Problemem jest sytuacja, w której malec tak często dostaje coś do jedzenia, że sami nie jesteśmy w stanie rozróżnić, co jest posiłkiem, a co przekąską. Podając niemowlętom jedzenie, warto kierować się zasadą, że dzieci lubią regularność (ponieważ schematy pozwalają im łatwiej odnajdować się w fascynującym świecie) we wszystkich aspektach swojego życia w tym w jedzeniu.

Zobacz też: Kolka u niemowlęcia – przyczyny, objawy i leczenie

Jakie przekąski może jeść niemowlę?

Celem podawania przekąsek jest zaspokojenie głodu między głównymi posiłkami, a nie każdego łaknienia, które pojawi się w ciągu dnia. Odczuwanie niewielkiego głodu podczas oczekiwania na obiad nie jest niczym złym, nawet dla niemowlaka. Takie stany kształtują mechanizmy głodu i sytości i uczą dzieci samokontroli w jedzeniu. Przekąski dla niemowląt muszą być tak dobrane, aby nie powodowały nadmiernego przybierania na wadze i nie zastępowały głównego posiłku w oczekiwaniu na niego. Nie powinno nas dziwić, że dziecko nie chce zjeść zupki, jeśli zjadło kilka kęsów banana i wypiło trochę mleka. Pamiętajmy, że żołądek ma wielkość ściśniętej pięści i w przypadku dziecka, które nie skończyło jeszcze roku, wiele się w nim nie zmieści.

Przeczytaj też: Jak podawać dziecku witaminę D?

Przekąski dla niemowląt powinny być dostosowane do etapu rozszerzania diety, na którym jest dziecko i jego zdolności gryzienia kawałeczków jedzenia oraz połykania. Przekąski powinny być jak najbardziej odżywcze i jak najmniej przetworzone. W diecie malucha nie mogą znajdować się produkty gotowe z długą listą składników, zawierające duże ilości soli (wiele parówek tak chętnie podawanych dzieciom – czytajmy składy, bo nie każda parówka jest zła!) i cukru. Absolutnie malec nie powinien jeść niczego z syropem glukozowo-fruktozowym, barwnikami oraz chemicznymi dodatkami.

To też może Cię zainteresować: Szczepienie na meningokoki

Czy owoc to dobra przekąska dla niemowlaka?

Pierwszym wyborem rodziców podających niemowlęciu przekąskę powinny być warzywa. To naturalny koncentrat witamin, składników mineralnych i przeciwutleniaczy, który nie przyczynia się do przybierania na wadze. Najmłodszym dzieciom, którym dopiero wprowadza się stałe pokarmy, należy podawać warzywa przecierane lub soki warzywne. Starsze mogą zjeść gotowaną młodą fasolkę szparagową, kawałeczki brokułów i kalafiora oraz innych miękkich warzyw.

Zobacz też: Pneumokoki – czym są? Szczepienie na pneumokoki?

Wraz z rosnącą samodzielnością w jedzeniu maluchowi można podać surowe warzywa, np. plasterki ogórków. Owoce wydają nam się bezkarną przekąską, jednak tak nie jest. To produkty pełne witamin, ale też prostych cukrów, które stymulują trzustkę tak samo jak cukier w słodyczach, a jedzone zbyt często mogą powodować wzrost masy ciała. Jedna – dwie porcje owoców dziennie wystarczą. Na początek najlepsze będą musy i przeciery owocowe, później kawałki banana, brzoskwini bez skórki i inne miękkie owoce, koktajle, pieczone jabłko i domowe kisielki.

W sokach i przecierach owoce powinny stanowić dodatek smakowy, a nie główny składnik. Bardzo wygodnym rozwiązaniem na spacerze lub w podróży są przeciery w tubkach, które starszym dzieciom można podać bezpośrednio do buzi. Warzywa i owoce można początkowo wzbogacać mlekiem matki lub modyfikowanym, a następnie dodawać twarożek lub jogurt naturalny.

Zobacz też: Kiedy dziecko zaczyna przesypiać noce?

A co z przekąskami ze sklepu?

Nie można oczekiwać, że niemowlę zawsze zje warzywa. Czasami można sięgnąć po produkty ze sklepu. To, że przekąska jest dedykowana niemowlętom, nie oznacza, że ma dobry skład. Trzeba zawsze sprawdzać, czy nie ma w niej syropu glukozowo-fruktozowego i cukru.

  • Chrupki kukurydziane – są chętnie podawane dzieciom, bo bardzo rzadko uczulają, mogą być jedzone przez najmłodszych (rozpuszczają się w buzi) oraz przez nieco starsze dzieci.
  • Biszkopty i herbatniki – mogą mieć dobry skład i być podawane maluchom. Zawierają jednak gluten i nie powinny być jedzone przez dzieci poniżej 9. miesiąca życia. Najnowsze zalecenia mówią o wprowadzaniu glutenu jak najpóźniej, czyli nawet dopiero po ukończeniu 1. roku życia.
  • Wafle ryżowe, ciasteczka owsiane przeznaczone dla niemowląt.
Opublikowano: ;

Oceń:
2.2

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Smutna prawda o depresji poporodowej

 

Przyimek – co to za część mowy, wszystkie spójniki, przykłady w zdaniu

 

Co robić, żeby kręgosłup nie bolał w ciąży?

 

Nikodem – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Produkty zakazane w czasie karmienia piersią

 

Zamiana ułamków zwykłych na dziesiętne – wyjaśnienie i przykłady

 

Piosenki dla dzieci – 10 najlepszych piosenek dla przedszkolaków

 

Dziewica konsekrowana – kim jest, wymagania, obowiązki, jak zostać dziewicą konsekrowaną?