Rozszerzanie diety niemowlaka o mięso niejednokrotnie stanowi dla młodych rodziców wyzwanie. Pojawiają się wątpliwości dotyczące odpowiedniego czasu i gatunków mięs, jakie można podawać maluchowi. Niemowlę powinno jeść mięso od 6. miesiąca życia. Należy rozpocząć od mięs lekkostrawnych, np. drobiu i królika w formie miksowanej, a następnie wprowadza się trudniejsze do trawienia mięsa i coraz większe kawałki stymulujące naukę gryzienia. Należy bardzo zwracać uwagę na jakość mięsa i sposób jego przygotowania.
Mięso w diecie niemowlaka
Dlaczego w diecie niemowlaka potrzebne jest mięso?
Mięso jest bardzo potrzebne do rozwoju niemowląt i starszych dzieci. Bilansowanie diety bezmięsnej dla malucha jest możliwe, ale wymaga dużej znajomości wartości odżywczych produktów. Składniki znajdujące się w mięsie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania dziecka to:
- białko – pełnowartościowe i łatwo przyswajalne, niezbędny budulec wszystkich tkanek organizmu,
- witamina B12 – przyswajalna jedynie ze źródeł zwierzęcych, niezbędna w procesach energetycznych i dla układu nerwowego,
- żelazo – wielokrotnie lepiej przyswajalne niż ze źródeł roślinnych, chroni przed anemią,
- cynk – niezbędny do rozwoju nowych tkanek.
Od kiedy wprowadzać mięso w diecie niemowlaka?
Zgodnie z zaleceniami Komitetu Żywieniowego ESPGHAN oraz Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności podstawowym (i często jedynym) pokarmem niemowlęcia do ukończenia 6. miesiąca życia powinno być mleko matki lub mleko modyfikowane. Pokarmów stałych nie należy wprowadzać szybciej niż po ukończeniu 4. miesiąca życia i nie później niż po ukończeniu 7. miesiąca.
Te same wytyczne należy zastosować do mięsa. Bardzo ważnym czynnikiem decydującym o tym, kiedy wprowadzić mięso do diety dziecka, jest jego gotowość, którą rozumie się jako chęć próbowania, brania do buzi, podejmowanie prób miażdżenia jedzenia dziąsłami i jego połykania. Pamiętajmy, aby nie wprowadzać mięsa wcześniej, dlatego że dziecko w opinii rodziców rośnie zbyt wolno. Wszystkie składniki pokarmowe niezbędne niemowlętom w pierwszych miesiącach życia dostarcza mleko.
Wprowadzanie pokarmów stałych jest odpowiedzią na gotowość dziecka i jego potrzebę zaznajamiania się z nową żywnością. Mięso koniecznie powinno znaleźć się w diecie 7-miesięcznego malucha. Wtedy samo mleko nie wystarcza już do pokrycia jego zapotrzebowania na żelazo i witaminy z grupy B. Rezygnacja z podawania mięsa dziecku bez uwzględnienia odpowiednich dla niego alternatywnych źródeł tych składników, wiąże się zagrożeniem ich niedoborem, a co za tym idzie, ryzykiem groźnej dla niemowlaka anemii, dysfunkcji układu nerwowego czy odpornościowego.
Jakie mięso może jeść niemowlę?
Kupując mięso dla niemowlaka, należy wybierać to świeże, najwyższej jakości i co do którego mamy pewność, że pochodzi z hodowli, w których zwierzęta są karmione naturalnie. Polecane jest mięso z certyfikatami ekologicznymi i ze sprawdzonych lokalnych gospodarstw rolnych. Z pewnością tak małemu dziecku nie powinno podawać się mięsa kupowanego w supermarketach i dyskontach. Mimo regulacji prawnych i wymogów zdarza się, że do sklepów trafiają partie mięsa z pozostałościami antybiotyków. Istnieje też ryzyko obecności w nich hormonów.
Między 6. a 8. miesiącem życia dziecka poleca się wprowadzać mięso mało alergizujące oraz najbardziej lekkostrawne – z królika, kurczaka, indyka oraz jagnięcinę. Dojrzewający i uczący się trawienia przewód pokarmowy malucha powinien sobie z nimi poradzić bez bólu brzucha, biegunek bądź zaparć. Po ukończeniu 10. miesiąca dziecko może zacząć jadać bardziej ciężkostrawne mięsa: cielęcinę, dziczyznę, wołowinę, a także chudą wieprzowinę.
Nie obawiajmy się w mięsie tłuszczu i cholesterolu. To niezwykle potrzebne składniki do rozwoju młodego organizmu. Bez cholesterolu mózg i układ nerwowy nie funkcjonują prawidłowo. Najbardziej ciężkostrawne mięsa jak kaczka i baranina powinny pojawić się w diecie malucha dopiero po ukończeniu pierwszego roku życia.
Jak podawać mięso dziecku?
Wielkość porcji mięsa w jadłospisie malucha zwiększa się wraz z wiekiem. Dziecko powinno jadać:
- między 6. a 8. miesiącem życia – 10 g mięsa na porcję po przygotowaniu,
- po 8 miesiącu życia – 15 g,
- po 10 miesiącu życia – 20 g.
Podane wartości dotyczą masy porcji po obróbce termicznej. Zwykle masa mięsa po ugotowaniu zmniejsza się o 1/3 względem produktu surowego.
Mięso dla niemowlaka powinno być ugotowane w niewielkiej ilości wody lub na parze bez przypraw, a później z delikatnymi ziołami. Następnie można włączyć dania z mięsem duszonym bez tłuszczu i pieczonym w folii. Nie należy podawać niemowlętom mięs smażonych ze względu na ich ciężkostrawność. Początkowo mięso należy miksować w zupach jarzynowych. W kolejnych miesiącach, wraz z rozwojem umiejętności żucia i połykania, włącza się mięso w bardzo drobno posiekanych kawałeczkach, a następnie zwiększa się ich wielkość. Jedna porcja mięsa powinna pojawiać się w posiłku dziecka codziennie. Dwa razy w tygodniu warto zastąpić ją gotowaną rybą z pewnego źródła. Dzieciom powinno podawać się tylko ryby, które nie osiągają dużych rozmiarów i nie kumulują metali ciężkich.
Czy niemowlęta mogą jeść wędliny?
Przetwory mięsne w diecie niemowląt powinny pojawiać się tylko wtedy, gdy mamy pewność co do ich składu. W pierwszych miesiącach rozszerzania diety mogą być to jedynie produkty przygotowywane samodzielnie w domu z wysokiej jakości mięs. Skład wędlin ze sklepu często jest bardzo niekorzystny nawet dla osoby dorosłej. Tym bardziej nie powinny ich jadać niemowlęta.
W późniejszych miesiącach dziecko może zjeść plasterek wędliny, ale tylko takiej, która zawiera niewiele soli, nie dodano do niej białka roślinnego, glukozy, stabilizatorów, konserwantów, azotynów i innych dodatków. Wędlina podawana dziecku powinna być maksymalnie „czysta” – z krótkim składem. Nie mogą to być również produkty wędzone.
Komentarze i opinie (2)
opublikowany 21.02.2022
opublikowany 16.09.2023