Karmienie piersią jest naturalną czynnością, czymś, do czego matka natura przystosowała każdą kobietę. Nie oznacza to jednak, że zawsze jest to proste! Bywa i tak, że na mlecznej drodze pojawiają się kłopoty. Jak sobie z nimi radzić? Ogromnym wsparciem dla karmiącej mamy jest certyfikowany doradca laktacyjny. Kiedy warto wybrać się do niego na konsultacje? W czym może pomóc?
Doradca laktacyjny – czym się zajmuje, czy jest potrzebny, gdzie go znaleźć?
Problemy z karmieniem piersią
Decydując się karmić dziecko piersią, żadna kobieta nie przewiduje niedogodności. Większość mam rozpoczyna swoją przygodę z laktacją tuż po urodzeniu dziecka. W sali porodowej maluch jest kładziony na mamę i odruchowo szuka piersi – to zdecydowanie dobre zjawisko, ale niestety kłopoty w raju mogą rozpocząć się w każdej chwili. Karmienie piersią jest długim i nie zawsze łatwym procesem.
Jakie problemy z laktacją mogą spotkać mamę i malucha?
- Znalezienie odpowiedniej pozycji do karmienia . Przystawienie dziecka do piersi wcale nie jest takie proste! Aby efektywnie karmić piersią i mamie, i maluchowi, musi być wygodnie, a ponadto pozycje, jakie przybiorą, nie mogą zaburzać wypływu mleka, procesu ssania i prawidłowego złapania brodawki przez malucha.
- Ból piersi przy karmieniu piersią czy między karmieniami. Wiele kobiet zgodnie przyzna, że karmienie piersią bywa... koszmarne! Zapalenie piersi, zastój pokarmu, grzybica, obrzmiałe, obolałe brodawki... To może spotkać każdą mamę i odebrać całą przyjemność z bliskości z dzieckiem.
- Problemy z ilością pokarmu. Może go być zbyt mało – wówczas maluch się nie najada lub zbyt dużo – co może prowadzić do dyskomfortu, a nawet bólu i zapalenia piersi.
- Nieumiejętność ssania dziecka. Jest wiele czynników, które mogą utrudniać dziecku ssanie. Wklęsłe brodawki, problemy neurologiczne dziecka, zanik odruchu ssania... Wówczas konieczna jest konsultacja ze specjalistą.
- Wątpliwości, nieświadomość, niewiedza – to one najczęściej stoją za problemami laktacyjnymi! Wiele z nich rozwiązywanych jest w szkole rodzenia. Położna doskonale wie, co męczy przyszłych rodziców w kontekście karmienia malucha i rozwiewa wszelkie wątpliwości dotyczące laktacji. Nie oznacza to jednak, że nie pojawią się one później, już w toku karmienia. Jest także wiele sytuacji, których nie da się przewidzieć. I właśnie w takich chwilach niezbędny może się okazać międzynarodowy dyplomowany konsultant laktacyjny.
Zobacz też: Co to jest kryzys laktacyjny?
Kto to jest doradca laktacyjny?
Doradca laktacyjny to wyspecjalizowana osoba, kwalifikowana do udzielania świadczeń zdrowotnych, specjalizująca się w doradztwie z zakresu laktacji i wszelkich zagadnień związanych z karmieniem piersią. Odpowiada na pytania dotyczące trudnych i złożonych problemów laktacyjnych, wspiera radą i pomocą, by proces karmienia przebiegał pomyślnie dla mamy i dziecka.
Doradca laktacyjny zazwyczaj jest jednocześnie położną, ale może to być też pielęgniarka czy doktor nauk medycznych. Aby zostać doradcą laktacyjnym, należy posiadać wykształcenie medyczne. Taką osobą można zostać po otrzymaniu Certyfikatu Doradcy Laktacyjnego.
Obecnie wiele kobiet, szczególnie takich, które musiały stoczyć nie lada bój o swoją laktację, decyduje się wspierać inne mamy z problemami w charakterze konsultantki laktacyjnej. Wówczas mówi się o byciu promotorem karmienia piersią. Nie jest to jednak tożsame z byciem certyfikowanym doradcą laktacyjnym. Tylko certyfikat CDL daje uprawienia do udzielania porad w zakresie laktacji. W przypadku aktywistów, propagujących pomoc w walce o laktację, można liczyć wyłącznie na wsparcie i motywację do tego, by nie rezygnować z karmienia piersią. Jeśli jednak problem jest bardziej złożony, należy skierować się do wykwalifikowanych doradców laktacyjnych, służących fachową, medyczną wiedzą.
Czytaj również: Karmienie piersią na leżąco i półleżąco
Gdzie znaleźć doradcę laktacyjnego?
Doradcy laktacyjnego najlepiej szukać w przychodni lub szpitalu, przy szkole rodzenia lub w prywatnych gabinetach. Warto również porozmawiać z pediatrą, który może dać namiary na poradnię laktacyjną, a także zapoznać się z forami tematycznymi czy grupami w mediach społecznościowymi, zrzeszającymi osoby o podobnych problemach.
Obecnie powstaje coraz więcej miejsc, świadczących specjalistyczne poradnictwo laktacyjne, zrzeszające wykwalifikowanych doradców laktacyjnych.
Przeczytaj też: Karmienie piersią a powrót do pracy
Kiedy zgłosić się do poradni laktacyjnej?
Do poradni laktacyjnej mogą się zgłosić nie tylko kobiety, które zdecydowały się na wyłączne karmienie piersią, ale również te, które karmią w sposób mieszany, czy też potrzebują pomocy z zakresu odciągania pokarmu, chcące na nowo pobudzić laktację, karmić mlekiem kobiecym adoptowane dziecko, czy utrzymać laktację lub po prostu otrzymać odpowiednie zalecenia, pozwalające na bezproblemowe, efektywne i szczęśliwe karmienie malucha.
Przy początkach karmienia, kiedy jeszcze nie do końca można przewidzieć, jak cały proces będzie wyglądał, zazwyczaj wystarczają wizyty patronażowe położnej, która służy opieką okołoporodową, także z zakresu laktacji. Warto jednak zapytać o porady laktacyjne na przyszłość – być może położna wskaże odpowiednią placówkę czy nawet konkretną osobę. Taka wiedza może się przydać!
Jak i w czym pomaga doradca laktacyjny?
Konsultant laktacyjny udziela porad albo w domu pacjentki, albo w swoim gabinecie. Na spotkanie warto wybrać miejsce, w którym karmiąca mama będzie czuła się komfortowo.
Przeczytaj też: Zastój pokarmu – co robić?
Ile kosztuje doradca laktacyjny?
Jeśli chodzi o spotkania patronażowe z doświadczoną położną, która również może wspomóc mamę w procesie karmienia, są one refundowane przez NFZ. Jeśli jednak zachodzi potrzeba konsultacji z doradcą laktacyjnym, należy być przygotowanym na koszt od 100 do 250 zł, w zależności od poradni laktacyjnej. Certyfikowany doradca laktacyjny nie wymaga skierowania lekarskiego.
Można również znaleźć poradnie, np. przy niektórych szpitalach, które udzielają porad nieodpłatnie. Wówczas jednak trzeba już mieć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu oraz książeczkę zdrowia dziecka.
Zobacz też: Zapalenie piersi – objawy i leczenie
Czy warto skorzystać z usług doradcy laktacyjnego?
Droga mamo! Jeśli znalazłaś się w trudnej sytuacji i czujesz, że potrzebujesz wsparcia przy karmieniu piersią – doradcy laktacyjni są właśnie dla Ciebie! Niezależnie od tego, jaki gnębi Cię problem, ogromne znaczenie ma to, jak go rozwiążesz. Pomoc przy karmieniu to nie tylko krok ku temu, by zadbać o zdrowie dziecka, ale również dbałość o utrzymanie wyjątkowej więzi, która rodzi się między Tobą i maluchem podczas procesu. Poradnie laktacyjne stworzone są po to, by zapewnić Wam obojgu to, co najlepsze. Jeśli jesteś pewna, że nie poradzisz sobie sama – skorzystaj z profesjonalnej pomocy, by móc cieszyć się spokojną, bezproblemową laktacją.
Roksana Krysa
dziennikarka
Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.
Komentarze i opinie (0)