Dieta bezmleczna i bezjajeczna

Twoje dziecko jest na diecie bezmlecznej albo bezjajecznej? A może na obu jednocześnie? Nie wiesz, czym zastąpić wykluczone produkty? Straciłaś wiarę, że da się normalnie jeść w tej sytuacji? Głowa do góry. Nawet dla alergika można wyczarować w kuchni fajne dania. OK, może nie będzie to tak łatwe jak bułka z masłem, ale przecież w „normalnej sytuacji” też nie ograniczałabyś się tylko do niej;)

  • 3.2
  • 4
  • 1

Dieta bez białka mleka krowiego

Jak zapewne już wiesz, w przypadku tej diety wykluczone jest mleko i wszystkie produkty, które na bazie mleka powstają: masło, jogurty, śmietana i sery. Zaleca się także, by zrezygnować z wołowiny i cielęciny oraz produktów zawierających żelatynę. Niestety, mleko pojawia się także w produktach, które się z nim nie kojarzą. Na przykład czai się niemal we wszystkich słodyczach: ciastkach, wafelkach, batonach, czekoladach, drożdżówkach, toffi itd. Dlatego koniecznie musisz czytać etykiety i bezwzględnie eliminować wszystkie produkty, które zawierają nie tylko mleko, ale też serwatkę lub kazeinę. Potencjalnym zagrożeniem są również wędliny i pieczywo. Żeby mieć pewność, że te, które chcesz podać dziecku nie zawierają mleka lub jego pochodnych, musisz skontaktować się z producentem.

Zobacz też: Dieta wegańska w ciąży

Kiedy już wykreślisz ze swojej listy zakupowej wszystkie niewskazane produkty, zapewne zostaną na niej głównie owoce i warzywa... I to jest droga, którą warto teraz iść, bo właściwie wszystkie mleczne produkty mają swoje roślinne odpowiedniki. Oto one:

Zamienniki mleka

Zamiast mleka krowiego z powodzeniem można stosować mleka roślinne. Można je kupić w wielu sklepach i wtedy dobrze jest wybierać te wzbogacane wapniem (mają na opakowaniach oznaczenia: "+Ca", "+Calcium"), można je też zrobić samemu - w sieci znajdziesz proste przepisy. Musisz jednak mieć świadomość tego, że mleka roślinne mają inny smak i inną postać niż mleko krowie.

  • Sojowe - jest uniwersalne: można je pić na surowo, można używać go do gotowania. Ponieważ soja jest jedną z najbardziej modyfikowanych roślin, najlepiej wybierać mleko organiczne.
  • Ryżowe - zdecydowanie rzadsze od sojowego, słodkie. Nadaje się do płatków śniadaniowych, gotowania i pieczenia ciast. Wokół tego mleka powstało jednak wiele kontrowersji. Naukowcy ostrzegają, że może zawierać duże ilości rakotwórczego arsenu. Można więc spotkać się z zaleceniem, by nie podawać go maluchom do lat pięciu albo by nie podawać go dzieciom w ogóle.
  • Owsiane - słodkie, kremowe. W łatwy sposób można je zrobić samemu z płatków owsianych.
  • Migdałowe - delikatne, kremowe. Dostępne w wielu sklepach, ale również bardzo łatwe do zrobienia.
  • Kokosowe - ma delikatny smak, idealnie nadaje się do płatków, koktajli oraz gorących napojów.
  • Z orzechów laskowych - sprawdza się w napojach, nie nadaje się do gotowania i pieczenia.
  • Z orzechów nerkowca - nadaje się do gotowania, robienia deserów i kremów.

Czytaj też: Poradnik mamy alergika

Zamienniki śmietany

Na rynku jest sporo śmietan roślinnych - sojowa, orkiszowa, migdałowa, kokosowa, owsiana. Sama możesz zrobić śmietanę z pestek słonecznika, pestek dyni czy nerkowców. Jeśli jednak nie tyle potrzebujesz konkretnie śmietany, co po prostu czegoś do zagęszczenia potraw, poznaj inne sposoby na osiągnięcie tego efektu:

  • Zupę możesz zagęścić, dodając do niej kaszkę mannę, kaszkę kukurydzianą, czerwoną soczewicę albo wkrajając trochę więcej ziemniaków. Podobny efekt uzyskasz, miksując część warzyw.
  • Zupę lub sos można też zagęścić 1-2 żółtkami, albo łyżką lub dwiema zmielonego siemienia lnianego wcześniej zmieszanego z odrobiną płynu.
  • Skutecznym i bardzo zdrowym zagęszczaczem jest kasza jaglana, jak również zmiksowana cukinia lub dynia.

Czytaj też: Przepisy na wielkanocne śniadanie

Zamienniki masła

Teoretycznie zamiennikiem masła powinny być margaryny roślinne - niestety część z nich zawiera mleko. W sklepach wegańskich i wegetariańskich można trafić na margarynę Alsan, która jest w 100 proc. roślinna, smakuje jak masło i można jej używać do smażenia i pieczenia. Jak zapewnia producent, tłuszcze i oleje, które są stosowane w jej produkcji, nie są chemicznie utwardzane. W przypadku, gdy alergia na białko mleka krowiego nie jest bardzo silna, możesz spróbować podać dziecku masło klarowane (dobrze skonsultować to wcześniej z lekarzem). Można je kupić w niektórych większych sklepach lub zrobić w domu. Do pieczenia i smarowania pieczywa można używać zamiast masła oleju roślinnego lub oliwy. Dobrym rozwiązaniem będzie też posmarowanie chleba pastą przyrządzoną np. ze zmielonego słonecznika czy awokado, albo warzyw lub kasz.

Zamienniki sera

W sklepach z żywnością wegetariańską i wegańską dostaniesz bezlaktozowe odpowiedniki żółtego sera. Jeśli chodzi o ser biały, to w roli twarożku na śniadanie, może wystąpić zmielone naturalne tofu (trzeba je dobrze doprawić, bo bez dodatków nie ma smaku). Z łuskanych migdałów i płatków drożdżowych (nie myl z drożdżami), doprawionych solą i ulubionymi przyprawami możesz ukręcić bezmleczny parmezan. Migdały i tofu sprawdzają się też przy produkcji bezmlecznych serników - poszperaj w sieci, a znajdziesz kilka ciekawych przepisów.

Czytaj dalej na następnej stronie: Jak gotować dla dziecka, które ma alergię na jajka i mleko?

Pieczywo i wędliny

Żeby mieć pewność, że chleb czy wędlina będą bezpieczne dla małego alergika, najlepiej przygotować je w domu. Wbrew pozorom do ich zrobienia nie trzeba mieć koniecznie specjalistycznego pieca czy wędzarni. Jedną z chyba najprostszych opcji jest upieczenie schabu czy polędwiczek (mięso wieprzowe). Warto poeksperymentować, by znaleźć wersję, która będzie najbardziej odpowiadała twojemu dziecku. Może np. schab nadziewany śliwkami i morelami?

Jak uzupełniać wapń?

Wapń jest odpowiedzialny nie tylko za prawidłową mineralizację kości i zębów, ale także za prawidłową pracę mięśni. Kojarzony jest głównie z mlekiem i jego przetworami, jednak na szczęście znajduje się też w innych produktach.

Jego źródłem są:

  • warzywa - jarmuż, kapusta pak-choi, zielona pietruszka, brokuły, szczypiorek, fasolka szparagowa;
  • rośliny strączkowe - soja, ciecierzyca, biała fasola;
  • zboża - amarantus, quinoa (komosa ryżowa), teff (trawa abisyńska);
  • suszone i surowe owoce - suszone figi, suszone morele, rodzynki, jeżyny, czarne porzeczki, pomarańcze;
  • orzechy, pestki, ziarna - migdały, mak, słonecznik, sezam niełuskany, orzechy laskowe;
  • ryby - sardynki, szprotki;
  • melasa z karobu (proszek z chleba świętojańskiego);
  • wody mineralne.

Czy istnieje możliwość zaplanowania płci dziecka?

Dieta bezjajeczna

Podobnie jak przy diecie bezmlecznej w przypadku diety bezjajecznej należy wykluczyć z menu gotowe ciasta, ciastka i batoniki. Odpadają też oczywiście takie produkty jak: bezy, majonezy, makarony jajeczne, pyzy, pierogi, kotlety, pasztety czy tradycyjne naleśniki. Bez tego wszystkiego można się stosunkowo łatwo obyć. Ale przecież jajka poza głównymi rolami, grają w potrawach także role pomocnicze - wiążą, spulchniają, zmiękczają, utwardzają. Tutaj już zastąpić je trudniej, ale nie jest to niemożliwe.

  • Siemię lniane - 1 łyżka mielonego siemienia namoczonego w 3 łyżkach letniej wody = 1 jajko. Dobrze skleja. Uwaga, ma dość intensywny smak.
  • Mąka z ciecierzycy - jej 2-3 łyżki odpowiadają jednemu jajku. Dobrze skleja ciasto.
  • Mąka ziemniaczana - skleja i utwardza, ale trzeba być z nią ostrożnym, bo zbyt duża jej ilość może utwardzić ciasto bardziej, niż byś chciała.
  • Mąka kukurydziana, sojowa, owsiana - wystarczy pełna łyżka którejś z nich i 1-2 łyżki wody, by zastąpić 1 jajko w wypiekach.
  • Puree z banana, puree z dyni - 1/4 szklanki dowolnie wybranego puree odpowiada jednemu jajku. Dobrze nawilżają ciasto, ale stosuj je z rozwagą, by ciasto nie było zbyt mokre.
  • Płatki owsiane - zaparzone wrzątkiem świetnie sklejają kotlety.
  • Kasza jaglana - ugotowana jest doskonałą, zdrową bazą do kotletów. Dobrze skleja.
  • Jaja przepiórcze - niektórzy alergicy, którzy nie mogą jeść jaj kurzych, tolerują jaja przepiórcze. Mniej więcej 3-4 jaja przepiórcze odpowiadają jednemu kurzemu.

Opublikowano: ;

Oceń:
3.2

Komentarze i opinie (1)


Szkoda, że jest tu sporo błędów. Twarożek bezlaktozowy. Przy alergii na bmk to nie o laktozę chodzi. Brak informacji i bilansie dietetycznym.

Może zainteresuje cię

Katar i przeziębienie u dziecka – jak leczyć katar i przeziębienie u niemowląt?

 

Czy Wam także zdarza się nie lubić własnych dzieci?

 

Urlop macierzyński 2013 – na jakich zasadach?

 

7 produktów szczególnie zalecanych w ciąży

 

Jak odstawić dziecko od piersi? Sposoby odstawienia od piersi

 

Kolacje dla dzieci – pomysły na szybkie i smaczne kolacje dla najmłodszych

 

Kiedy w ciąży trzeba leżeć?

 

Wielowodzie – co to jest? Przyczyny, objawy, skutki, leczenie