Dieta rocznego dziecka może zawierać większość produktów, które znajdują się w zdrowej diecie dorosłego. Posiłki niemowlaka powinny być lekkostrawne i przygotowywane z wysokiej jakości produktów. W jadłospisie rocznego dziecka powinny znajdować się zatem różne rodzaje mięs, nabiał czy ryby. Umiejętne rozszerzanie diety niemowlaka pomoże wyrobić mu pożądane nawyki żywieniowe.
Co może jeść roczne dziecko? Podajemy jadłospis rocznego dziecka
Żywienie niemowlaka – co może jeść roczne dziecko?
Dieta rocznego dziecka w dużej mierze wygląda jak dieta osoby dorosłej odżywiającej się zdrowo. W tym czasie posiłki powinny mieć już grudki i kawałki do gryzienia, a nie konsystencję papki. Jadłospis rocznego dziecka powinien być lekkostrawny, oparty na świeżych produktach pełnych składników odżywczych, bez konserwantów, barwników, aromatów i innych dodatków. Im bliżej natury, tym lepiej.
Co może jeść roczne dziecko?
- Warzywa – lokalne i sezonowe, świeże lub gotowane podawane w małych kawałkach.
- Owoce – sezonowe świeże i suszone niesiarkowane.
- Pełne ziarna zbóż – kasze, płatki zbożowe, ryż. Najlepiej wprowadzać zboża glutenowe najpóźniej jak to możliwe.
- Mięso – indyk, królik, cielęcina i inne ze sprawdzonych źródeł, gotowane, duszone i pieczone.
- Ryby – najlepiej niehodowlane, a żyjące dziko, dobrze wyfiletowane.
- Nabiał – nie z przemysłowych mleczarni, jak najbardziej naturalny.
To jednak nie wszystko. Roczne dziecko powinno jeść zmielone na mąkę orzechy, pestki i nasiona. Należy podawać małymi porcjami, bo mogą alergizować. Zaleca się, by dieta dziecka zawierała nasiona roślin strączkowych (moczone, gotowane i miksowane na puree) oraz tłuszcze – masło, olej kokosowy, olej lniany, oliwa z oliwek.
Menu rocznego dziecka – czego nie podawać niemowlakowi?
Produkty w jadłospisie niemowlaka pod koniec pierwszego roku życia dziecka są bardzo podobne do tych w diecie dorosłego, co jednak nie oznacza, że dziecko może jeść dokładnie to samo, co rodzice. Dania dziecka powinny być łatwostrawne, żeby nie doprowadzić do zaparć i bólu brzucha. Należy unikać smażenia, szczególnie w głębokim tłuszczu. Nie przyprawiać ostro, słono ani słodko, tylko używać łagodnych ziół, aby wydobywać rzeczywisty smak potraw i uczyć dziecko subtelnych smaków. Im później pozna wyraziste smaki charakterystyczne dla „śmieciowego jedzenia”, tym lepiej.
Dziecko nie powinno dostawać słodyczy codziennie. Najlepiej, aby pojawiały się one okazjonalnie i by były przygotowane samodzielnie z wysokiej jakości produktów. Gotowe, sklepowe słodycze w ogóle nie powinny gościć w diecie rocznego dziecka. Częste jedzenie słodyczy grozi wieloma chorobami i niechęcią do innych smaków.
Do picia nie należy podawać słodkich napojów ani soków owocowych. Pół szklanki soku to równowartość porcji owoców. Dziecko powinno pić wodę, herbatki ziołowe, ewentualnie domowy niesłodzony kompot.
Neofobia – czyli co robić, gdy dziecko nie chce jeść
Czas do drugiego roku życia dziecka to najlepszy okres, aby nauczyć je jedzenia różnorodnych pokarmów i otwartego próbowania nowości. Roczny maluch chłonie otaczającą go rzeczywistość i jeszcze nie neguje. W przeciwieństwie do większości dwulatków, u których pojawia się neofobia – niepewność i niechęć do próbowania i spożywania nowych pokarmów, która prawdopodobnie uwarunkowana jest ewolucyjnie. Neofobia miała chronić naszych przodków przed zatruciem nieznanym pożywieniem, a obecnie w zachowaniu małych dzieci przekłada się na grymaszenie przy stole i odmawianie jedzenia.
Gdy starsze dziecko lub niemowlę nie chce jeść proponowanych przez rodziców posiłków, nie należy go zmuszać, ale łagodnie zachęcać. Nie wolno wciskać jedzenia dziecku na siłę, ale też nie dawać niczego w zamian. Aby maluch przekonał się do nowego smaku, nie wystarczą 2–3 próby. Produkt trzeba podsunąć dziecku nawet kilkanaście razy i w różnych postaciach. Porcje w diecie niemowlaka powinny być małe, aby nie straszyć i nie powodować presji. Lepiej dołożyć dziecku jedzenia, niż zabierać pełny talerz.
Rozszerzanie diety niemowlaka – ile i kiedy powinno jeść roczne dziecko?
Żywienie niemowląt często odbywa się na żądanie. Inaczej powinno być w przypadku rocznego dziecka. Najlepiej podawać maluchom pięć posiłków w ciągu dnia – 3 główne i 2 przekąski o stałych porach w około 3-godzinnych odstępach. Jeśli jest taka potrzeba, nie należy rezygnować z mleka matki. Dzieci lubią regularność. Dzięki niej uczą się odbierać z organizmu sygnały o głodzie i sytości.
Między zaplanowanymi posiłkami nie powinny pojawiać się żadne przekąski. Dzieci nauczone przekąszania nie są głodne w porze posiłków, odmawiają jedzenia i żywią się dużo mniej wartościowo, gdyż przekąski zwykle mają znikome wartości odżywcze. Nie należy zmuszać dziecka do jedzenia, ale też nie dawać smakołyków w zamian. Lekki głód odczuwany w porze posiłku to pożądany stan. Dziecko chętniej próbuje wtedy nowości i zjada to, co jest dla niego przygotowane. Łatwiej też ocenia, kiedy jest już najedzone. Diata powinna przyczyniać się do prawidłowego wzrostu dziecka. A ile powinno ważyć roczne dziecko? Między 8 a 12 kg.
Przepisy dla rocznego dziecka – przykładowy jadłospis
- Śniadanie
Kasza lub płatki gotowane na wodzie z owocami.
- Drugie śniadanie
Kanapka z pieczywa na zakwasie z masłem, wędliną i warzywami LUB owoce.
- Obiad
Zupa jarzynowa z wkładką mięsną i łyżeczką masła LUB kotlecik z indyka z kaszą jaglaną oraz surówką z łyżeczką oliwy z oliwek.
- Podwieczorek
Domowe ciasto LUB budyń LUB owoc.
- Kolacja
Zupa warzywna z łyżeczką masła LUB gotowane warzywa polane masłem.
Komentarze i opinie (0)