Nie tylko kawa jest źródłem kofeiny. Znajduje się ona również w herbacie, napojach gazowanych typu cola, kakao, a nawet w czekoladzie. Jej źródłem jest też yerba mate. W związku z tym warto zastanowić się, czy jest to napój odpowiedni dla kobiety w ciąży lub karmiącej piersią? Sprawdź, czy należy go odstawić, czy jednak możesz delektować się smakiem yerba mate, ale z zachowaniem umiaru?
Yerba mate w ciąży – czy można pić?
Czy można pić yerba mate w ciąży?
Kofeina to organiczny związek chemiczny, który znajduje się w ziarnach kawy i innych surowcach roślinnych. W zależności od źródła, może być nazywany inaczej. Nazwą „teina” określa się kofeinę pochodzącą z herbaty. Z kolei „mateiną” – kofeinę, której źródłem jest yerba mate.
Kofeina zaliczana jest do środków stymulujących, ponieważ działa pobudzająco na układ nerwowy. Pomaga pozbyć się zmęczenia, polepsza koncentrację i zwiększa wydolność fizyczną organizmu.
Ma też swoją „ciemną stronę”. Może powodować uzależnienie fizyczne, zwiększać uczucie niepokoju i lęku, powodować problemy ze snem czy bóle brzucha i głowy. Lista ta jest dłuższa w przypadku kobiet w ciąży, ponieważ kofeina może mieć negatywny wpływ nie tylko na organizm kobiety, ale i przebieg ciąży. Działanie kofeiny nie zostało do końca poznane, dlatego kobiety ciężarne powinny zachować szczególną ostrożność.
Czy to oznacza, że picie yerba mate w ciąży jest przeciwwskazane? Nie do końca. Kobiety ciężarne mogą pić yerba mate, pod warunkiem że nie mają przeciwwskazań lekarskich do spożywania kofeiny i zachowują umiar. Co to znaczy? Jakie są zasady picia yerba mate w czasie ciąży?
Jak pić yerba mate w trakcie ciąży i tuż po niej?
Dla większości osób zdrowych spożycie kofeiny na poziomie 400 mg dziennie nie powoduje problemów zdrowotnych. Jednak ciężarne kobiety powinny spożywać jej mniej. Bezpieczna dawka kofeiny dla kobiet w ciąży to 200 mg dziennie.
Tu pojawia się pytanie, ile kofeiny ma yerba mate? Zawartość kofeiny w 1 l naparu yerba mate to około 170 mg, więc kobieta w ciąży może wypić mniej więcej 3 szklanki dziennie. Przy czym należy pamiętać, że źródłem kofeiny jest też kawa, herbata, napoje gazowane typu cola, a nawet kakao i czekolada.
Czy takie same zasady obowiązują tuż po ciąży, podczas karmienia piersią? Bezpieczna dawka kofeiny jest w tym przypadku taka sama – 200 mg. Jednak należy obserwować reakcję dziecka. Kofeina przenika do mleka matki. Jeśli maluszek staje się nadmiernie pobudzony, ma problemy ze snem i apetytem, ograniczenie spożywania yerba mate jest dobrym pomysłem.
Dlaczego warto pić mate w ciąży?
Picie naparu yerba mate w czasie ciąży przynosi też pewne korzyści zdrowotne. Liście ostrokrzewu paragwajskiego, z których jest przygotowany, stanowią źródło: antyoksydantów, witaminy C oraz witamin B1 i B2.
Picie yerba mate w ciąży pomaga uregulować stężenie glukozy i cholesterolu we krwi, działa ochronnie na wątrobę i zapobiega uszkodzeniom komórek spowodowanym przez wolne rodniki. Dodatkowo picie yerby jest dobrym sposobem na nadmierną senność, z którą zmagają się kobiety w ciąży.
Kiedy nie pić yerba mate?
Jakie są przeciwwskazania do picia naparu z liści ostrokrzewu paragwajskiego? Picie mate nie jest zalecane w przypadku: nadciśnienia tętniczego, problemów ze snem, stanów zapalnych w obrębie przewodu pokarmowego, biegunki.
Należy pamiętać również o tym, że picie mate w ciąży utrudnia wchłanianie żelaza z żywności i leków. W związku z tym w przypadku niedokrwistości z niedoboru żelaza zaleca się zrezygnowanie z picia yerba mate, ewentualnie jedzenie produktów bogatych w żelazo i przyjmowanie preparatów z żelazem około 2 godziny po wypiciu naparu.
Skutki uboczne picia nadmiernych ilości yerba mate w ciąży
Kobiety w ciąży i karmiące piersią mogą pić yerba mate, o ile nie mają przeciwwskazań do spożywania kofeiny i zachowują umiar. Pierwszy punkt został już wyjaśniony. Czas na drugi i odpowiedź na pytanie o to, czym grozi spożywanie kofeiny w zbyt dużych ilościach?
Picie dużych ilości yerba mate może powodować nadmierne pobudzenie, problemy ze snem i bóle głowy. Jednak to nie wszystko. Przyjmowanie zbyt dużych ilości kofeiny może mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży. Zwiększa ryzyko poronienia oraz niskiej masy urodzeniowej dziecka.
Inne sposoby na zmęczenie w ciąży
Kofeina obecna w naparze z liści ostrokrzewu paragwajskiego dodaje energii i pomaga walczyć z nadmierną sennością w trakcie ciąży i karmienia piersią. Co zrobić, jeśli istnieją przeciwwskazania do jej spożywania lub 200 mg dziennie okazuje się niewystarczające?
Warto pamiętać o tym, że kofeina zawarta w yerba mate, kawie i innych produktach to nie jedyny sposób na zwiększenie poziomu energii. Jeśli zmagasz się z nadmierną sennością i zmęczeniem, pamiętaj, że po pierwsze ważna jest odpowiednia ilość snu (minimum 7 godzin).
Masz problemy ze snem? W takim razie duże ilości yerba mate nie pomogą. Lepszym sposobem na zdrowy sen są: ćwiczenia oddechowe, umiarkowana aktywność fizyczna (której formę i intensywność warto skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę) i unikanie światła niebieskiego (emitowanego przez telefon, laptop, telewizor) tuż przed snem.
Bibliografia
- EFSA NDA Panel (EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies). Scientific Opinion on the safety of caffeine. EFSA Journal 2015; 13(5): 4102.
- Morgan S, Koren G, Bozzo P. Is caffeine consumption safe during pregnancy?. Can Fam Physician. 2013;59(4):361-362.
- Pawłowska-Muc, Agnieszka Konstancja, et al. „Używki w ciąży – kofeina = Stimulants in pregnancy–caffeine”. Journal of Education, Health and Sport 5.6 (2015): 395-406.
Komentarze i opinie (0)