Świętujemy wiele wydarzeń w ciągu roku. Praktycznie każdy dzień w kalendarzu oznaczony jest jako jakieś święto – i tak mamy Dzień Życzliwości, Dzień Chłopaka, Dzień Kota, Dzień Pocałunków, nawet Dzień Słonia czy Włóczykija. Mamy także Dzień Kropki. Z tym ostatnim świętem spotykamy się jako rodzice przedszkolaków i później – uczniów szkół podstawowych. Być może wiemy tylko tyle, że musimy ubrać pociechę w strój z dużą ilością kropek. Za tym dniem stoi jednak ciekawa historia i doskonałe przesłanie. Kiedy zatem obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki i skąd się wzięło to święto?
Dzień Kropki – kiedy się go obchodzi i skąd się wziął?
Co to jest Święto Kreatywności i kiedy je obchodzimy?
International Dot Day (czyli po polsku Międzynarodowy Dzień Kropki) to znane już wszystkim rodzicom i popularne na całym świecie święto kreatywności. Obchodzone jest w przedszkolach oraz w szkołach podstawowych 15 września. W Dniu Kropki to ona jest motywem przewodnim wszystkich zabaw i prac plastycznych (często powstają wtedy niepowtarzalne kropkowe dzieła sztuki), a uczniowie oraz nauczyciele przychodzą ubrani w bluzki, sukienki czy skarpetki w różne kropki.
Będąc rodzicem dobrze jest zapisać sobie tę datę w kalendarzu, aby nie być zaskoczonym przez nauczyciela, że to właśnie dziś obowiązuje ten charakterystyczny strój. W niejednym domu trwały nerwowe poranki i gorączkowe poszukiwania odpowiedniego ubrania, a co kreatywniejsi opiekunowie na dużym arkuszu papieru wycinali jedną kropkę lub wiele i przyklejali dziecku do koszulek. To też dobry sposób na zaakcentowanie tego dnia. Szczególnie, jeżeli taką pracę wykonuje się wspólnie, wzmacniając rodzinną więź czy rozmawiając o kreatywności, nie szczędząc przy tym dobrej zabawy. Jaka jest jednak historia tego święta i co właściwie oznacza?
Dlaczego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki? Historia powstania
Wszystko zaczęło się od opowiastki pt. „The Dot” (Kropka), autorstwa kanadyjskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci, zdobywcy wielu nagród z dziedziny literatury – Petera H. Reynoldsa. To on w 2003 roku napisał i wydał niepozorne opowiadanie zatytułowane „The dot”, czyli w polskim tłumaczeniu „Kropka”.
Bohaterką książeczki jest mała Vashti – dziewczynka, która, dzięki swojej pani od plastyki, uwierzyła w siebie, w swoje mocne strony i odkryła swój talent. Ale od początku. Vashti była bardzo nieśmiała. Uważała, że nie umie rysować ani malować. Irytowały ją prośby nauczycielki, aby spróbowała się otworzyć, postawić chociaż mały ślad i zobaczyć dokąd ją to zaprowadzi. Dziewczynka w końcu od niechcenia uległa i postawiła jedną kropkę na środku czystej kartki. Chciała jak najszybciej opuścić klasę, ale pani od plastyki ją zatrzymała Tak zachwyciła się jej dziełem, że poprosiła, aby Vashti podpisała swoją pracę, następnie oprawiła ją i powiesiła w klasie nad biurkiem.
Dziewczynce bardzo spodobało się to uczucie, które pojawiło się w jej umyśle, kiedy została doceniona. Dzięki malutkiej kropce teraz jej dzieło mogli podziwiać inni. Postanowiła więc, że zrobi więcej takich prac. Malowanie całkowicie ją pochłonęło. Odkrywała nowe faktury, kolory i wzory. Stworzyła dziesiątki, jak nie setki nowych dzieł, opartych o kropki, które stały się jej znakiem charakterystycznym i artystycznym środkiem wyrazu. Była dumna z siebie. Pewnego dnia zobaczyła smutnego chłopca, który z zachwytem w oczach oglądał jej prace plastyczne. Sam przyznał, że nie umie narysować nawet prostej kreski. Vashti nie zastanawiała się długo i zrobiła dokładnie to, co jej nauczycielka. Podała mu kartkę i poprosiła, aby narysował cokolwiek mu przyjdzie na myśl. Nie trudno się domyślić, że dziewczynka z takim samym zachwytem spojrzała na zygzak, który wyszedł spod ręki chłopca i poprosiła, aby ten podpisał swoje dzieło. Tym sposobem kolejna osoba uwierzyła w siebie i we własne możliwości, odkryła talent, a nawet odwagę, aby wyjść ze swojej strefy komfortu.
Ta niepozorna książeczka została inspiracją dla nauczycieli i rodziców, którzy pragnęli wspierać kreatywność i pewność siebie swoich wychowanków. Sama książka została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków. Historię dziewczynki i jej malutkiej kropce czytano już w przedszkolach, a w 2008 roku został ustanowiony „Międzynarodowy Dzień Kropki”, który obecnie obchodzony jest w 108 krajach na całym świecie. Święto to ma za zadanie docenić twórczość dzieci i zachęcić je do odkrywania swoich talentów, nie tylko tych artystycznych.
Jak świętować Dzień Kropki? Pomysły na zabawy i aktywności w domu
To, że w przedszkolu lub w szkole opiekunowie będą obchodzić z uczniami to święto jest prawie, że pewne. Jak jednak bawić się z dzieckiem w domu podczas Międzynarodowego Dnia Kropki? 15 września i historia nieśmiałej Vashti to dobry pretekst, aby spędzić kilka chwil razem. Na początek można wspólnie przeczytać opowiastkę lub obejrzeć animację, która dostępne są np. na platformie Youtube, a następnie porozmawiać na ten temat. Zapytać, w czym Twoje dziecko czuje się dobrze, jaki ma talent. Jeśli nie potrafi samo wskazać, można zadawać pytania pomocnicze i nakierowywać je na odpowiedź. Warto tu wyjaśnić, że talent nie musi być od razu czymś wielkim i namacalnym. Dziecko w przedszkolu może mieć np. znakomite poczucie humoru, którym rozśmiesza innych w grupie. Być może potrafi bardzo szybko biegać i wyprzedza wszystkich kolegów na placu zabaw, a może bardzo dobrze się wspina po drabinkach i niczego się nie boi, perfekcyjnie układa puzzle lub z łatwością zapamiętuje wierszyki i słowa piosenek.
Ciekawym zadaniem z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki jest ozdabianie swoich ubrań. Można powycinać i poprzyklejać kropki do gładkiego t-shirtu, można też użyć markera i je po prostu narysować. Sprawdzi się też plakat z napisanymi kropkowanymi imionami. Zadaniem dziecka jest odnalezienie swojego imienia w gąszczu innych kropek.
Międzynarodowy Dzień Kropki świętujmy każdego dnia
Międzynarodowy Dzień Kropki to idealny czas na kreatywne zabawy z dziećmi, tak w placówkach, jak i w domach rodzinnych. Jednak dbałość o to, aby nasze dzieci potrafiły same siebie docenić, powinna trwać nieustannie. To głównie w rodzinach kształtuje się pewność siebie, dlatego, jako rodzice, starajmy się, aby każdego dnia wychwytywać drobne osiągnięcia naszych pociech i wzmacniajmy w nich poczucie własnej wartości. To wpłynie na większą samodzielność w życiu dorosłych, kreatywność oraz odwagę w podejmowaniu wyzwań.
Bibliografia
- P. H. Reynolds, "Kropka", Wydawnictwo Mamania;
- M. Ignaciuk, Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli święto kreatywności. Jak świętować Dzień Kropki w szkole? O tym musi wiedzieć każdy nauczyciel, strefaedukacji.pl, dostęp z dn. 23.07.2024;
- J. Okuniewska, Dokąd zawiedzie cię kropka?www.superbelfrzy.edu.pl, dostęp z dn. 23.07.2024.
Magdalena Krajewska-Sochala
pedagog
Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim.
Komentarze i opinie (0)