Poduszka do spania w ciąży – rodzaje, jaką wybrać, cena

Ciąża to wyjątkowy i pełen wyzwań czas dla każdej kobiety. To 9-miesięczny okres, w którym ciało przechodzi liczne zmiany, hormony buzują, a komfort i jakość snu przyszłej mamy mogą być narażone na różne trudności. Kręgosłup jest mocno obciążony nadprogramowym bagażem i zmianą środka ciężkości, w dodatku ciężko jest przyjąć w nocy optymalną pozycję, nie mówiąc już o trudnościach z przekręceniem się z lewego na prawy bok lub odwrotnie. Z pomocą dla kobiet w ciąży przychodzi specjalnie skonstruowana poduszka. Jest to niezastąpione akcesorium, które zapewnia nie tylko wygodę, ale również niesie ze sobą korzyści medyczne. Jaki rodzaj poduszki ciążowej wybrać? Jaka jest jej cena i czy są modele, które przydadzą się również gdy rozpoczniemy karmienie piersią?

  • 0.0
  • 0
  • 0

Poduszka ciążowa – rodzaje

W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów poduszek do spania, które zostały zaprojektowane specjalnie dla kobiet w ciąży. Wybór odpowiedniego typu zależy od indywidualnych potrzeb przyszłej mamy. Wyróżniamy: poduszki ciążowe typu rogal, poduszki w kształcie litery „C” lub „U”, poduszki w kształcie cyfr „7”, „9” lub litery „L”.

  • Poduszki ciążowe typu rogal są jednymi z najczęściej stosowanych. Można je objąć ramionami, co pomaga utrzymać stabilną pozycję na boku. Po porodzie poduszka rogal sprawdzi się również podczas karmienia piersią.
  • Poduszki ciążowe w kształcie litery „C” lub „U” są ergonomiczne i elastyczne. Zapewniają optymalne podparcie całego ciała (dzięki specjalnemu wyprofilowaniu nogi, biodra, plecy i kark układają się w jednej linii).
  • Poduszki ciążowe w kształcie cyfry „7” czy litery „L” cieszą cię sporą popularnością. Pozioma belka jest wygodnym miejscem do ułożenia głowy, a między podłużną część wkłada się nogi, jednocześnie opierając na niej rosnący brzuszek.

Wybierając poduszkę do spania w ciąży, warto wziąć pod uwagę preferowane pozycje snu i wzrost przyszłej mamy. Niektóre kobiety preferują większe poduszki, które zapewniają wsparcie dla całego ciała, podczas gdy inne wolą bardziej wszechstronne modele, które umożliwiają regulację podparcia w zależności od zmieniających się potrzeb w trakcie ciąży. Istotne jest również to, z czego taka poduszka jest wykonana. Powinna być antyalergiczna i miła w dotyku, najlepiej z atestem Oeko-Tex standard 100.

Poduszka ciążowa to nie tylko element wyposażenia sypialni, ale również wsparcie dla zdrowia i dobrego samopoczucia przyszłych mam. Wybór odpowiedniego produktu może mieć istotny wpływ na komfort snu, redukcję dolegliwości bólowych i ogólną jakość życia. Przyszłe mamy, szukając poduszki dla siebie, mogą skonsultować się ze swoim lekarzem lub położną, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Czy warto kupić poduszkę do spania?

Wygodna poduszka ciążowa, np. ta w kształcie litery „C”, zapewnia komfort wypoczynku zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży. Brzuch jest już wtedy na tyle duży, że mocno przeszkadza w czasie snu. Nie mówiąc już o bólu pleców czy nieprzyjemnej dolegliwości, jaka może się pojawić w tym okresie u niektórych ciężarnych, a mianowicie – rozejściu spojenia łonowego.

Jeżeli przyszła mama ma takiego pecha, że w czasie ciąży pojawi się u niej ból nad kroczem i w miednicy, utrudniający wstawanie, chodzenie oraz zwiększający swoje natężenie w nocy, ulgę może przynieść właśnie używanie poduszki dla kobiet w ciąży. Poduszka ciążowa „C”, „U” lub w kształcie cyfry „9” lub „7” ma za zadanie zapewnić swobodne przekręcanie i komfortowy sen na lewym boku (to najbezpieczniejsza pozycja w ciąży, gdyż ułatwia dostateczny przepływ krwi tak mamie, jak i dziecku).

Korzyści wynikających ze stosowania poduszki dla kobiet w ciąży jest wiele. Wśród nich wymienić można:

  • prawidłowe podparcie kręgosłupa: to jedna z najważniejszych korzyści używania w ciąży poduszki do spania. Czas ciąży niesie ze sobą dodatkowe obciążenie dla szkieletu, a to z kolei może prowadzić do bólu pleców i ogólnego dyskomfortu. Poduszka ciążowa zapewnia odpowiednie dopasowanie do krzywizn ciała i podparcie kręgosłupa, dzięki czemu zmniejsza napięcie mięśniowe i zapobiega bólom kręgosłupa. Poprawna pozycja w trakcie snu to również działanie profilaktyczne przeciwko problemom z krążeniem i obrzękom nóg;

  • redukcja nacisku na brzuch: dzięki odpowiedniemu podparciu brzucha, poduszka pomaga rozłożyć ciężar równomiernie, zmniejszając nacisk na mięśnie i stawy;

  • utrzymanie prawidłowej pozycji snu: w okresie ciąży lekarze i położne zalecają, aby młoda mama spała na lewym boku. Pozycja ta ułatwia przepływ krwi do łożyska. Poduszka o odpowiednim kształcie, na przykład w literę „C”, „U” lub w cyfrę „9”, pomaga utrzymać stabilną i wygodną pozycję na boku;

  • redukcja zgagi i refluksu: wiele kobiet spodziewających się maluszka boryka się z tymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Dzięki podniesieniu górnej części ciała, poduszka do spania w ciąży może pomóc w redukcji nieprzyjemnych objawów. Taka pozycja zmniejsza ryzyko cofania się kwasów żołądkowych do przełyku i minimalizuje występowanie zgagi;

  • lepsza jakość snu i odpoczynek: nie można przecenić znaczenia odpowiedniej jakości snu i odpoczynku dla przyszłych mam. Poduszka do spania w ciąży zapewnia wygodne i bezpieczne środowisko. Dzięki temu kobieta może lepiej wypocząć i zrelaksować się, co przekłada się na zdrowszy spokojny sen i lepszy ogólny stan zdrowia;

  • wspomaga krążenia krwi: ciąża może prowadzić do problemów z przepływem krwi, szczególnie w obrębie nóg. Poduszka do spania, dzięki odpowiedniemu podparciu nóg i ich uniesieniu, zapobiega tworzeniu się obrzęków i minimalizuje uczucie ciężkości.

Ceny poduszek do spania w ciąży

Najtańsze poduszki do spania w ciąży kupimy w przedziale 50-100 zł. Najdroższe to wydatek przekraczający kilkaset złotych. Warto rozważyć zakup poduszki posiadającej zdejmowane pokrowce, co ułatwi utrzymanie jej w czystości.

Należy pamiętać, że cena nie zawsze jest jedynym wskaźnikiem jakości. Istnieje również alternatywna opcja – zakup używanej poduszki.

Poduszki do spania w ciąży rzadko są narażone na zużycie, ponieważ ich użytkowanie jest ograniczone do okresu ciąży. Dlatego też, używane poduszki często są w dobrym stanie i nadal zapewniają odpowiednie wsparcie i wygodę. Przed zakupem warto jednak sprawdzić czy poduszka ciążowa jest czysta, nie ma plam i zabrudzeń oraz czy nieprzyjemnie nie pachnie.

Opublikowano: ; aktualizacja: 12.04.2024

Oceń:
0.0

Magdalena Krajewska-Sochala

Magdalena Krajewska-Sochala

pedagog

Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim. 

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Atopowe zapalenie skóry – objawy i pielęgnacja

 

Agenezja nerki – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

 

Racuchy dla dzieci – najlepsze przepisy na racuchy dla najmłodszych

 

Zajady u dziecka – przyczyny i sposoby na zajady w kącikach ust

 

Rozalia – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Szkarlatyna – przyczyny, objawy, leczenie

 

Zabiegi i kąpiele z użyciem borowiny na problemy z zajściem w ciążę

 

Felieton – co to jest i jak go napisać?