Ozonator domowy to produkt, który może mieć wiele zastosowań i z roku na rok staje się coraz bardziej pożądanym urządzeniem w domu. Służy przede wszystkim do sterylizacji pomieszczeń i oczyszczania powietrza, którym oddychamy w zamkniętych przestrzeniach, ale także do dezynfekcji ubrań, mebli, tapicerek, a nawet całych mieszkań – szczególnie tych, do których wracamy po długiej przerwie. Ozon usuwa trudne do wyeliminowania nieprzyjemne zapachy, np. stęchliznę wywołaną zawilgoceniem i zagrzybieniem. Inną funkcją ozonowania jest funkcja lecznicza. Dzięki posiadaniu w domu własnego ozonatora można używać go do leczenia oparzeń i odparzeń, owrzodzeń oraz zmian skórnych. Czy jednak ozonator jest bezpieczny? Jak go używać i na jaki model się zdecydować?
Ozonator domowy – czy warto go mieć? Zastosowanie, gdzie kupić, czy ozonator jest szkodliwy?
Profesjonalny generator ozonu – zastosowanie
Ozonowanie pomieszczeń to zwykle profesjonalna usługa wykonywana przez firmy zajmujące się dezynfekcją i sterylizacją. Najczęściej można się z tym zetknąć w szpitalach, gdzie procedura dezynfekcji powietrza jest prowadzona w sposób ciągły, szczególnie na oddziałach zakaźnych, gdzie przebywa dużo osób chorych na skutek zakażenia groźnymi wirusami czy bakteriami.
Ozonowanie potrafi zlikwidować wszelkie drobnoustroje chorobotwórcze. Dzieje się tak dlatego, że ozon, jako gaz wysoko utleniający się, spala i neutralizuje niebezpieczne mikroby do postaci nieszkodliwej dla ludzkiego organizmu. W szpitalach taka forma sterylizacji pomieszczeń jest wysoko skuteczna, ale odbywa się też pod ścisłym nadzorem i z użyciem profesjonalnego sprzętu o wysokich mocach.
Każdy na własną rękę także może przeprowadzić ozonowanie pomieszczeń w swoim domu. Wystarczy do tego celu zakupić domowy generator ozonu i postępować według ściśle ustalonych reguł. Ozonowanie jest bezpieczne, o ile zachowuje się wszystkie procedury i nie wchodzi się do sterylizowanych przestrzeni przed upływem określonego czasu, potrzebnego na obniżenie stężenia ozonu do bezpiecznych norm. Regularne zabiegi ozonowania znacznie poprawiają jakość powietrza w domu, dodatkowo działają prozdrowotnie. Eliminacja roztoczy, grzybów i kurzu to mniejsza liczba infekcji górnych dróg oddechowych – zwłaszcza wśród alergików.
Przeczytaj też: Czysty dom bez chemii – czy to możliwe?
Domowe ozonatory – kiedy warto ich użyć?
Generatory ozonu w domowych warunkach można stosować, kiedy chcemy się pozbyć m.in.:
- wszelkich wirusów i bakterii (np. po przebytej chorobie);
- grzybów i pleśni;
- roztoczy, kurzu i innych alergenów;
- toksyn i pestycydów (np. po opryskiwaniu roślin);
- nieprzyjemnych zapachów (np. potu, dymu papierosowego czy stęchlizny po długim niewietrzeniu);
- owadów i gryzoni, które są niechcianymi gośćmi w domowych przestrzeniach (ozon skutecznie wytępia muszki owocówki, mole, pająki, pluskwy, karaluchy, rybiki, wszy, świerzb, ale również myszy oraz szczury).
Regularne ozonowanie przez ozonatory domowe to zapobieganie powstawaniu grzyba oraz ogólna dezynfekcja i deratyzacja, jak również poprawa jakości powietrza w budynku. Dodatkowo procedurę tę wykonuje się do odświeżania klimatyzacji, ozonowania wody oraz do ozonowania żywności celem przedłużenia czasu przydatności do spożycia.
Sprawdź też: Chusteczki dezynfekujące dla dzieci
Generator do ozonowania wody – czemu służy?
Ozonowanie wody ma na celu usunięcie z niej wszelkich mikrobów i wirusów, pozbawienie jej smaku, zapachu oraz innych przebarwień. Można używać jej np. do mycia warzyw i owoców. Jako łatwo dostępny płyn dezynfekujący, pomaga w szybkim pozbyciu się z powierzchni mytych nią produktów czy przedmiotów, substancji szkodliwych dla ludzkiego organizmu.
Ozonowaną wodę można również użyć w celach leczniczych, np. do przygotowywania opatrunków z gazy jałowej nasączonej bezpośrednio przed nałożeniem na ranę. Taki opatrunek jest szczególnie skuteczny podczas leczenia odleżyn, owrzodzeń podudzi czy w ranach związanych ze stopą cukrzycową.
Najpowszechniejsze użycie ozonowanej wody na dużą skalę to utrzymanie w nieskazitelnej sterylności wody w basenie. Kiedyś używało się w tym celu chloru, dziś coraz częściej odchodzi się od tego pierwiastka chemicznego na rzecz ozonu.
To też może Cię zainteresować: Inhalacja u dziecka – kiedy się ją stosuje?
Ozonator powietrza – szkodliwość
Ozonowanie mieszkania jest czynnością na ogół bezpieczną (pod warunkiem przestrzegania przyjętych zasad), jednak trzeba pamiętać, że duże stężenie ozonu może być dla człowieka toksyczne. Ten bezbarwny gaz potrafi podrażnić błony śluzowe nosa oraz górne drogi oddechowe. Szczególnie osoby, które cierpią z powodu astmy lub przewlekłych chorób płuc i oskrzeli, nie powinny zbyt szybko wchodzić do pomieszczeń poddanych ozonowaniu.
Generator ozonu działa poprzez wyładowania elektryczne. Dzięki nim wytwarza gaz O3, a następnie wbudowane w urządzenie wentylatory rozprowadzają go po całym pokoju. Wysokie stężenie ozonu utrzymuje się tylko przez jakiś czas, potem dość szybko przechodzi w bezpieczną dla człowieka dawkę, a następnie zamienia się po prostu w tlen.
Ile trwa urlop macierzyński i rodzicielski?
Ozonowanie – środki ostrożności
- Aby mieć pewność, że używanie generatora ozonu będzie bezpieczne, korzystaj tylko ze sprawdzonych urządzeń od firm, które mogą udowodnić przeprowadzenie odpowiednich testów bezpieczeństwa.
- Nigdy nie przebywaj w tym samym pomieszczeniu, które jest w trakcie procedury ozonowania.
- Z ozonowanych pomieszczeń wyprowadź wszystkie organizmy żywe, takie jak zwierzęta czy rośliny. Usuń także wszelkie produkty łatwopalne lub takie, które mogłyby wywołać iskrę.
- Upewnij się, że wszelkie szpary zostały odpowiednio uszczelnione tak, aby gaz nie mógł przedostać się do sąsiednich pokoi.
- Jeżeli tylko masz możliwość, wybierz urządzenie wyposażone w deozonatory, które przyspieszają proces przekształcania się ozonu w neutralne O2.
- Po zakończonej procedurze dokładnie wywietrz ozonowane pomieszczenie, a przed ponownym wejściem do pokoju, odczekaj kilka godzin, aby ozon zdążył zamienić się w tlen.
Gdzie najlepiej kupić ozonator?
Domowe ozonatory można kupić zarówno w sklepach medycznych, jak w popularnych serwisach internetowych. Ich cena może wynosić od kilkuset złotych, nawet do kilku tysięcy złotych. Profesjonalne urządzenia to wydatek kilkunastotysięczny. Decydując się na konkretny model, warto zapoznać się ze specyfikacją. Im większa wydajność znamionowa, tym ozonowanie przebiega szybciej. Ważna jest również wielkość powierzchni, jaką kupowany sprzęt powinien jednocześnie obsłużyć, jego żywotność oraz sposób użytkowania i sterowania (np. czy generator może być obsługiwany przy pomocy pilota, co bardzo ułatwia pracę).
Bibliografia
- www.koronaozon.pl, dostęp z dn. 21.04.2022
- Ozonator domowy – czy warto kupić? Jak działa? Zalety i wady urządzenia – Urzadzamy.pl, dostęp z dn. 21.04.2022
Magdalena Krajewska-Sochala
pedagog
Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim.
Komentarze i opinie (0)