Brwi metodą piórkową – na czym polega microblading?

Makijaż permanentny brwi jest doskonałym rozwiązaniem dla osób pragnących poprawić oprawę swoich oczu. Gęstość, grubość, kolor oraz kształt brwi stanowią istotny element twarzy, który odpowiada nie tylko za ochronę oczu, ale także za wyrażanie emocji. Nieprzemijająca moda na zadbany, lecz naturalny wygląd spowodowały wynalezienie, a właściwie udoskonalenie metody, zwanej dziś microbladingiem lub metodą piórkową. Zakłada ona powrót do ręcznego sposobu wprowadzania pigmentu do naskórka, zgodnie z naturalnym kierunkiem układu brwi. W niniejszym artykule omówiono historię, zalety i wady microbladingu, sposoby jego wykonania oraz trwałość efektów.

  • 5.0
  • 1
  • 0

Microblading – czym jest i na czym polega?

Microblading jest wymagającą dużej precyzji techniką makijażu permanentnego brwi. Polega on na manualnym wprowadzaniu pigmentu do warstwy kolczystej naskórka. W tym celu używa się specjalnego aplikatora, czyli wielorazowego pena (zwanego piórem), zakończonego jednorazowym sterylnym ostrzem, wyposażonym w kilka lub kilkanaście igiełek o ukośnie ściętym profilu. Celem microbladingu jest uzyskanie naturalnego efektu zagęszczenia brwi dzięki drobne i delikatne nacięcia igły.

Do jego wykonania potrzeba pewnej i wyćwiczonej ręki, która idealnie poprowadzi płytkie nacięcia, niepowodujące blizn i niekontrolowanego rozlania się pigmentu wewnątrz skóry. Niezbędny jest także zmysł artystyczny, który pozwoli na jedyny właściwy, bo indywidualny dobór kształtu, koloru i zagęszczenia do odcienia skóry, odcienia włosów, kształtu twarzy oraz wymagań klientki.

Początki microbladingu jako rodzaju makijażu permanentnego

Popularne powiedzenie, mówiące o tym, że to potrzeba jest matką wynalazków, sprawdza się i w tym przypadku. Pomysł udoskonalenia urody za pomocą konkretnych technik makijażu permanentnego narodził się w Azji blisko 2 tysiące lat temu. Natura poskąpiła Azjatom wyraźnego owłosienia, co przekłada się na mało wyraziste spojrzenie i charakterystyczny wyraz twarzy. Zapragnęli oni poprawiać swoją urodę, wprowadzając pod skórę barwnik. W tym celu używali m.in. igieł, pręcików bambusowych, naturalnych barwników roślinnych czy włókien jedwabiu.

W Starożytnych Chinach oferowano zabieg microstrokingu, nazywanego inaczej crisp hairs, który polegał na wykonaniu ręcznej pigmentacji. To jednak Japonię uważa się za prawdziwą ojczyznę microbladingu, nazywanego także techniką japońską. Największą popularność do tej pory zyskał on w krajach Europy oraz Azji.

W XIX wieku dostrzeżono możliwości wykorzystania makijażu permanentnego do kamuflażu blizn pooperacyjnych. Natomiast za początki nowoczesnej, znanej obecnie formy makijażu permanentnego uważa się rok 1984, kiedy to w Nowym Yorku został przeprowadzony pokaz jego wykonania w celach czysto kosmetycznych. Od tamtej pory firmy oferujące sprzęt dla kosmetologii i medycyny estetycznej prześcigają się w oferowaniu coraz nowszych urządzeń do mikropigmentacji.

Ile kosztuje i jak wykonuje się microblading?

Przy microbladingu najważniejsze są umiejętności linergistki. Zabieg nie wymaga bowiem użycia kosztownego sprzętu. Nie oznacza to jednak, że należy do tanich zabiegów. Wręcz przeciwnie — za umiejętności i czas pracy profesjonalistki trzeba trochę zapłacić.

Ceny różnią się w zależności od miejscowości oraz standardu gabinetu. Większość salonów oferuje usługę wykonania brwi metodą piórkową wraz z uzupełnieniem w kwocie 700-1200 zł. Jak przy każdym innym zabiegu, trzeba uważać na wyjątkowe okazje cenowe, za którymi może, lecz nie musi, kryć się brak umiejętności i doświadczenia.

Makijaż permanentny metodą piórkową można wykonywać na dwa sposoby: metodą płytką i głęboką. Pierwsza z nich zakłada wprowadzenie barwnika do warstwy ziarnistej lub kolczystej naskórka, co nie powoduje krwawienia. Efekty takiego zabiegu utrzymują się maksymalnie 1 rok. Głębszy sposób aplikacji pigmentu zakłada pojawienie się kropelek krwi i utrzymywanie się barwnika w skórze przez czas około 1,5-2 lat.

Akcesoria potrzebne do wykonania microbladingu to m.in.:

  • wyjęty z autoklawu pen (pióro) ze stali chirurgicznej oraz jednorazowa, sterylna końcówka z igłami;
  • sterylny, stabilny chemicznie, trwały oraz dopuszczony do wykorzystania w makijażu permanentnym barwnik do mikropigmentacji;
  • kredka kosmetyczna;
  • fotel kosmetyczny z regulowaną wysokością oraz bezcieniowa lampa wyposażona w lupę;
  • wysterylizowane narzędzia pomocnicze, takie jak pęseta, miarki czy nożyczki;
  • artykuły jednorazowego użytku: prześcieradło na fotel kosmetyczny, czepek lateksowe lub nitrylowe rękawiczki, płatki i patyczki kosmetyczne oraz maseczka ochronna;
  • preparat do dezynfekcji skóry;
  • środek do dezynfekcji powierzchni i narzędzi;
  • opcjonalnie — preparat znieczulający z lidokainą w kremie lub sprayu.

Schemat wykonania zabiegu microbladingu brwi:

  1. Dokładne omówienie zabiegu z klientką, wykluczenie przeciwwskazań i podpisanie świadomej zgody na zabieg.
  2. Zrobienie zdjęć przed zabiegiem, które są dołączane do dokumentacji zabiegowej.
  3. W przypadku wyrażenia przez klientkę chęci znieczulenia, nałożenia właściwego preparatu i odczekanie czasu wymaganego do zadziałania środka.
  4. Wybór odpowiedniego dla danego fototypu skóry pigmentu.
  5. Namalowanie kredką zakładanego kształtu brwi (wstępny rysunek brwi) i skonsultowanie go z klientką.
  6. Właściwy zabieg microbladingu brwi, wykonywany naprzemiennie, techniką naturalnego układania włosa.
  7. Wmasowanie pigmentu w nacięcia i odczekanie 20 minut.
  8. Wykonanie zdjęć dokumentujących pierwsze efekty pozabiegowe.
  9. Przedstawienie klientce zasad pielęgnacji brwi po zabiegu.
  10. Kontrola efektów u linergistki po czasie 21-28 dni i ewentualne poprawki.

Microblading – gdzie można go zrobić?

Zabieg makijażu permanentnego brwi metodą piórkową powinien być wykonywany jedynie w przygotowanych do tego miejscach, posiadających odpowiedniej jakości sprzęt i wyposażenie. Najlepiej jest korzystać z usług stacjonarnych gabinetów kosmetologicznych, ponieważ najłatwiej sprawdzić ich rzetelność.

Microblading brwi, tak jak każdy inny rodzaj makijażu permanentnego, przerywa ciągłość skóry, co oznacza, że istnieje niebezpieczeństwo zakażenia. Z tego względu bardzo ważny jest świadomy wybór profesjonalnego gabinetu, który bezwzględnie przestrzega zasad bezpieczeństwa higienicznego, w tym dezynfekcji i sterylizacji.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze linergistki?

Przed zgodą na zabieg makijażu permanentnego, w tym microbladingu, należy gruntownie sprawdzić osobę, która podaje się za specjalistkę. Nie warto decydować się na osobę, która deklarowane umiejętności zdobyła wyłącznie na podstawie oglądania filmików instruktażowych. Warto pamiętać, że efekty jej pracy trzeba będzie nosić i pokazywać światu przez długi czas. Trzeba wziąć pod uwagę m.in. to, że:

  • makijaże permanentne brwi powinny być wykonywane wyłącznie przez odpowiednio przeszkolone linergistki, które ukończyły dedykowane szkolenia i kursy branżowe. Powinno się zwracać uwagę nie tylko na sam fakt posiadania certyfikatów, ale także na renomę placówek i czas, w którym je wydały. Cechą charakterystyczną profesjonalistek jest także to, że nieustannie się dokształcają, poszerzając w ten sposób wachlarz swoich umiejętności;
  • najlepszą rekomendacją są opinie zadowolonych klientek, dlatego dobrze jest przejrzeć fora internetowe, stronę salonu oraz jego profil w mediach społecznościowych. Jeśli informacji jest niewiele, można bezpośrednio poprosić daną specjalistkę o jej referencje;
  • profesjonalistkę można poznać po sposobie kontaktu z klientem. Powinna ona być taktowna, uprzejma, cierpliwa i pewna siebie, a przy tym wyczerpująco odpowiadać na pytania klientki;
  • niezmiernie ważne jest podejście linergistki do higieny, a tym samym bezpieczeństwa zabiegu. Musi on być wykonany za pomocą sterylnych, niebudzących wątpliwości narzędzi.

Jak długo trwa i utrzymuje się efekt microbladingu brwi?

Zabieg mikropigmentacji brwi metodą piórkową trwa przeważnie 120 minut, czas wykonania może się jednak różnić w zależności od przypadku i umiejętności linergistki. Trwałość wprowadzonego do skóry pigmentu waha się w granicach 12-24 miesięcy i jest uzależniona od kilku czynników, w tym:

  • rodzaju wykonanego zabiegu – płytka lub głęboka aplikacja pigmentu;
  • typu skóry, cera sucha szybciej wchłania i dłużej utrzymuje barwnik niż cera tłusta;
  • jakości użytego do zabiegu pigmentu;
  • pielęgnacji pozabiegowej;
  • codziennej pielęgnacji skóry: wykonywanie zabiegów złuszczających oraz ekspozycja na promieniowanie UV skraca żywotność pigmentu.

Przeciwwskazania do zabiegu microbladingu

Każdy zabieg z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej wymaga przeprowadzenia szczegółowego wywiadu z klientem, którego ustalenia zostaną wpisane do karty klienta oraz podpisania przez niego formularza świadomej zgody.

Bezwzględne przeciwwskazania do wykonania microbladingu brwi to m.in.:

  • infekcje wirusowe i bakteryjne, w tym opryszczka;
  • czas ciąży i laktacji;
  • stosowanie glikokortykosteroidów oraz leków immunosupresyjnych;
  • choroby nowotworowe i cukrzyce – w tych przypadkach decyzję powinien podjąć lekarz prowadzący chorego;
  • niektóre choroby okulistyczne, w tym zaćma i jaskra, a także nadczynność i niedoczynność tarczycy;
  • dermatozy skórne, w tym m.in. łuszczyca, liszaj płaski, egzema, ostra faza trądziku czy zapalenie tkanki łącznej;
  • alergie na barwniki lub składniki kosmetyków. W tym przypadku niezbędne jest wykonanie próby uczuleniowej na miesiąc przed zabiegiem;
  • przebyte kuracje retinoidami i sterydami do pół roku po ich zakończeniu oraz czas do 2 tygodni po antybiotykoterapii;
  • tendencje skóry do bliznowacenia;
  • zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej wykonane przed upływem 6-12 miesięcy;
  • niektóre leki oraz zioła;
  • nierealistyczne oczekiwania klientki.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, co do możliwości wykonania zabiegu w konkretnym przypadku, należy skonsultować się z osobą wykonującą zabieg lub lekarzem.

Zalety i wady microbladingu

Japońska technika makijażu permanentnego brwi zyskała i wciąż utrzymuje popularność dzięki licznym zaletom. Należą do nich:

  • subtelny i naturalny efekt;
  • możliwość naprawienia błędów, popełnionych podczas regulacji brwi, przez które w brwiach powstały nieestetyczne ubytki;
  • zagęszczenie lub rekonstrukcja brwi, a tym samym uzyskanie wyrazistego wyrazu twarzy;
  • czas utrzymywania się efektu, wynoszący kilkanaście miesięcy, po których można albo powtórzyć zabieg w niezmienionej formie, albo wprowadzić korektę kształtu brwi. Można także przeczekać aż pigment samoistnie całkowicie się wykruszy;
  • uniwersalność zastosowań. Zabieg jest idealny zarówno dla osób starszych, które ze względu na słaby wzrok nie potrafią samodzielnie wykonać precyzyjnego makijażu, jak i wszystkich kobiet, które cenią sobie oszczędność czasu.

Trwały makijaż brwi metodą piórkową ma też pewne wady. Przede wszystkim jest trudny w wykonaniu, co sprawia, że trzeba starannie wybrać osobę, której powierzy się swoje brwi. Ręczne wykonanie microbladingu wiąże się też z ryzykiem błędów osoby wykonującej zabieg, które mogą przyczynić się do powstania nieestetycznych blizn. Istnieje także niebezpieczeństwo rozlania się pigmentu w skórze, po czym brwi wyglądają sztucznie i po prostu brzydko. Powyższych minusów można z dużym prawdopodobieństwem uniknąć poprzez uważny wybór linergistki. Jedynym wadliwym aspektem, którego nie da się uniknąć, jest stosunkowo niedługa trwałość microblandingu w porównaniu do innych technik makijażu permanentnego brwi.

Jak dbać o brwi po microbladingu?

Sposób właściwej pielęgnacji brwi po zabiegu microbladingu jest istotny dla trwałości efektów oraz prawidłowego gojenia się naskórka. Przez pierwsze 3 dni po zabiegu należy stosować poleconą przez linergistki maść regenerującą, dzięki której naskórek szybciej się zagoi. Należy pamiętać o ochronie miejsca zabiegowego przed działaniem słońca. Ponadto przez pierwsze 10 dni po zabiegu nie powinno się myć ani nawet dotykać brwi, ani też drapać, trzeć i złuszczać miejsc zabiegowych. Tym samym zabronione jest korzystanie z sauny, solarium czy basenu.

Inne sposoby na makijaż permanentny brwi

Omawiając microblading nie sposób chociażby nie wspomnieć o innych technikach makijażu pernamentnego brwi. Należą do nich:

  • cieniowanie klasyczne, makijaż permanentny ombre lub cieniowanie pudrowe, którego istotą jest uzyskanie efektu lekkich, podobnych do efektu henny brwi, poprzez zastosowanie cienia — jaśniejszego u nasady i ciemniejszego przy końcu łuku;
  • metoda włoskowa, polegająca na aplikacji pigmentu w sposób imitujący włoski za pomocą specjalnego, najlepiej dobrej jakości, urządzenia do mikropigmentacji;
  • metoda łączona, jak sama nazwa wskazuje, korzysta z obu powyższych technik;
  • tribal, który jest najbardziej intensywną, bo nasyconą w 100% metodą pigmentacji brwi, w której trudno o uzyskanie naturalnego efektu.

Bibliografia

 
  • Kołodziejczak (red), „Kosmetologia t. 2.”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020, s. 536-545;
  • Godlewska, „Praktyczna kosmetologia krok po kroku. Makijaż medyczny”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018, s. 39;
  • Zapała, „Makijaż permanentny brwi – balans pomiędzy pięknem a brzydotą”, Kosmetologia Estetyczna 1/205/ vol. 4, s. 57-59;
  • Ż. Stanisławska, „Microblading”, Magazyn LNE 07-08. 2016, s. 144-148;
  • https://instytutwojtowicz.com/profesjonalna-linergistka-.
Opublikowano: ; aktualizacja: 17.05.2023

Oceń:
5.0

Anna Gilewska

Anna Gilewska

Kosmetolog

Licencjonowany kosmetolog (temat pracy dyplomowej: „Pielęgnacja skóry dotkniętej trądzikiem pospolitym w gabinecie kosmetologa oparta o wybrane metody aparaturowe”) i magister administracji na specjalizacji zarządzania ochroną zdrowia (temat pracy magisterskiej: „Prawne i organizacyjne uwarunkowania wykonywania zabiegów kosmetycznych”). Propagatorka zdrowego trybu życia oraz kosmetyków naturalnych. Poszerza swoją wiedzę na kongresach i targach branżowych. Interesuje się psychologią i medycyną komplementarną.  

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Syrop z chrzanu – właściwości, przepis, kiedy warto go stosować?

 

Asymetria u niemowlaka – przyczyny, objawy i leczenie

 

Czy będziesz miała bliźniaki? Jakie jest prawdopodobieństwo ciąży mnogiej?

 

Powiaty w Polsce – ile ich jest, nazwy, ciekawostki o powiatach

 

Grzybica jamy ustnej u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie

 

Cecylia – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Odchody połogowe – jak wyglądają, ile trwają, kiedy do lekarza?

 

Ból zęba u dziecka – co oznacza, jak leczyć, czy są domowe sposoby?