Kiedy będzie wypłacane 800 plus?
14 maja 2023 roku prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił, że od 2024 r. nastąpi waloryzacja programu 500 plus, a 7 sierpnia 2023 roku prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dotyczącą programu. W związku z tym, wysokość świadczenia wychowawczego zostanie podniesiona już od 1 stycznia 2024 r. z 500 plus na 800 plus.
Wypłaty świadczenia dokonuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych i on sam zmienia jego kwotę. W związku z tym nie ma konieczności składania dodatkowego wniosku. Tym samym, skoro waloryzacja programu Rodzina 800 plus rusza od stycznia, właśnie od tego miesiąca można się spodziewać wypłaty świadczeń w nowej wysokości.
Wypłata wpłynie na konta rodziców, którzy mają prawo do świadczenia wychowawczego, w okresie od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Jak wskazuje ZUS, podwyżka 800 zł na dziecko dla rodziców oznacza, że na ich konta będzie wpływać rocznie o 3600 zł więcej na utrzymanie dziecka (przy jednym dziecku).
Kolejny wniosek należy składać tradycyjnie na nowy okres świadczeniowy – od 1 czerwca 2024 roku do 31 maja 2025 roku. Można to robić od 1 lutego 2024 r. przez: bankowość elektroniczną banków, platformę PUE ZUS, oficjalny portal Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (Emp@tia) lub aplikację mZUS.
Jeśli wniosek na nowy okres rozliczeniowy złożymy do końca kwietnia 2024 r., nie będziemy mieć przerwy w wypłacie 800 plus. Z kolei gdy wniosek złożymy w maju lub czerwcu 2024 r., pieniądze ze świadczenia wpłyną na konto z opóźnieniem – do 31 lipca lub 31 sierpnia 2024 r. Zostaną oczywiście wypłacone z wyrównaniem.
Z kolei w sytuacji, gdy wniosek na nowy okres świadczeniowy złożymy dopiero w lipcu, pieniądze za czerwiec nie zostaną zwrócone.
Czy jest 500 plus dla studentów?
Rodzice mający na wychowaniu dzieci mogą skorzystać z pomocy państwa w różnych formach. Obecnie najpopularniejszym świadczeniem jest to pochodzące z programu Rodzina 500 plus. Dodatkowe pieniądze mają być wsparciem w wychowywaniu dzieci, mogącym zapewnić im lepsze warunki bytowe.
Skorzystać z niego mogą wszyscy, niezależnie od sytuacji materialnej. Jest jednak pewne ograniczenie – pieniądze są wypłacana na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Nie mogą więc korzystać z niego studenci, jeśli mają więcej niż 18 lat.
Świadczenie wychowawcze nie jest liczone do dochodu w wypadku ustalania prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia, np. z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych, dodatków mieszkaniowych, stypendiów dla uczniów i studentów.
Pojawiały się postulaty, by świadczenie wychowawcze przysługiwało tylko osobom pracującym. Jednak Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej mówi o wielu dodatkach, które poza programem przysługują osobom zatrudnionym na etacie, a także wspomina o propozycjach innych rozwiązań, które mają wspierać rodziny bardziej w kontekście możliwości łączenia pracy zawodowej z wychowywaniem potomstwa. Nic nie wskazuje na to, by kwota świadczenia wychowawczego miała się zmieniać w związku z zatrudnieniem lub jego brakiem.
Była też mowa o tym, że świadczenie 800 plus będzie wypłacane do określonego progu dochodowego rodziny, by nie otrzymywały go osoby bardzo zamożne. Ten temat jednak też upadł i nowy rząd premiera Donalda Tuska zachował świadczenie 500 plus (teraz już 800 plus) na tych samych zasadach, które funkcjonowały dotychczas.
Wątpliwości ma lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który uważa, że waloryzacja 800 plus powinna przysługiwać tylko pracującym. Stawia na docenienie aktywności zawodowej, dobrowolny ZUS dla samozatrudnionych czy dodatkową pracę i nadgodziny bez podatków. Dyskusje na ten temat pojawiają się co roku, jednak nic nie wskazuje na to, by komukolwiek miało zostać odebrane świadczenie.
Czy 500+ przysługuje na pełnoletnie dziecko?
Zgodnie z założeniami programu, świadczenie wychowawcze nie przysługuje dzieciom pełnoletnim, nawet jeśli nadal się uczą i mieszkają z rodzicami.
Co się dzieje z 500 plus, kiedy dziecko kończy 18 lat?
O świadczenie wychowawcze można ubiegać się w dowolnym momencie życia dziecka – wniosek o 800 plus można złożyć na dziecko od urodzenia, do ukończenia przez nie 17. roku życia. Nie przysługuje ono dzieciom pełnoletnim i wraz z upływem tego wieku przestaje być wypłacane.
Po narodzinach dziecka rodzice mają 3 miesiące, by złożyć wniosek – wówczas kwota świadczenia wychowawczego zostanie wyrównana od dnia narodzin dziecka. Jeśli zdecydują się zrobić to później, otrzymają pieniądze od miesiąca, w którym wnioskowali.
Na stronie ZUS można przeczytać szczegóły dotyczące wniosków i wszelkich terminów.
Opublikowano: 14.12.2023;
aktualizacja: 02.02.2024
Komentarze i opinie (0)