Zofia – to imię jest jednym z popularniejszych w Polsce. I to od pokoleń. Tym bardziej że jakiś czas temu – a właściwie w ostatnim 20-leciu – wróciło do czołówki listy chętnie nadawanych dziewczęcych imion w Polsce. Dlatego też Zosie i Zosieńki znów licznie zaczęły wypełniać przedszkolne sale i szkolne ławki. Tym samym imię to przestało się kojarzyć z babcią, ciocią czy leciwą sąsiadką. Czy urocza Zosia z Pana Tadeusza to typowa reprezentantka tego imienia? Co jest mocną stroną Zosiek? Jaki mają charakter? Jakimi zdolnościami zostały obdarzone? I co w ogóle znaczy to imię żeńskie? Jeśli interesują Cię odpowiedzi na te pytania, poświęć chwilę na artykuł.
Zofia – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie
- Zofia – imieniny
- Zofia – znaczenie imienia i pochodzenie imienia
- Osobowość kobiety o imieniu Zofia
- Zofia w związku i w pracy
- Zofia – zdrobnienia
- Znane osoby o imieniu Zofia
- Zofia – formy obcojęzyczne
- Patronki Zofii
- Zofia – przysłowia i powiedzenia
- Zofia – numerologia, znak zodiaku, szczęśliwy kamień itp...
Zofia – imieniny
Bez wątpienia datę 15 maja – czyli najpopularniejszy dzień imienin Zofii – kojarzy każdy. Także dlatego, że zazwyczaj wtedy następuje nagłe ochłodzenie pogody – stąd potoczna nazwa tego dnia „zimna Zośka”. Jednak jest jeszcze drugi dzień, w którym Zofie i Zosie przyjmują gości. To 30 września. Więc jeśli jako rodzic chcesz, by Twoja Zosia czuła się jeszcze bardziej wyjątkowa, być może warto postawić na tę drugą datę.
Zofia – znaczenie imienia i pochodzenie imienia
Znaczenie imienia Zofia wzięło się od greckiego wyrazu sophia, który oznacza „mądrość”. I to już jest bardzo dobra wróżba. To imię pochodzenia greckiego być może ma szansę obdarzyć Twoją córkę jedną z cenniejszych zalet. Także w ikonografii Zofię – a konkretnie świętą Zofię – przedstawia się z księgą w ręku. Należałoby więc zaryzykować tezę, że między imieniem Zofia a mądrością można postawić znak równości.
Pochodzenie imienia Zofia – jeśli weźmiemy pod uwagę swojski grunt polski – można określić jako niemieckie. Gdyż to właśnie za pośrednictwem tych terenów (a raczej za pośrednictwem języka niemieckiego) przybyło ono do naszego kraju.
Imię Zofia w swej pierwotnej formie w języku polskim brzmiało: Zofija. I było popularne już w XII wieku!
Osobowość kobiety o imieniu Zofia
Czym jeszcze – oprócz rzecz jasna mądrości – potrafi od dzieciństwa aż po późne lata zachwycać Zofia? Otóż życiowa mądrość nakazuje jej kierować się w życiu nie tylko rozsądkiem, ale i sercem. Szczególnie jeśli chodzi o pomoc innym. Zofia za swój obowiązek uważa branie udział w akcjach charytatywnych – nierzadko staje się nie tylko ich uczestnikiem, ale i organizatorem (tutaj z Zofii zazwyczaj wychodzi typowa, wprost z wiersza J. Tuwima, Zosia samosia). I zazwyczaj wszystkie te akcje kończą się ogromnym powodzeniem.
Być może dlatego, że kobieta o tym imieniu potrafi dostrzegać wiele rzeczy na każdym polu i łączyć szybko ze sobą fakty.
Łatwo więc wysnuć wniosek, że Zofia to prawdziwa liderka. Ma nie tylko cechy przywódcze, ale też wielką charyzmę. To dzięki niej z łatwością przyciąga do siebie ludzi i bardzo szybko staje się ich zaufanym przywódcą.
Kobieta o tym imieniu nie robi jednak dobrych i wielkich rzeczy dla poklasku. Wręcz przeciwnie! Jest bardzo zdziwiona, gdy jej wysiłki – zwłaszcza te mające poprawić byt innych – zostają materialnie wynagrodzone. Brawa, oklaski nagrody... to zawsze wpędza Zofie w niemałe zakłopotanie... Poza tym zarówno małe Zosie, jak i starsze kobiety o tym imieniu to prawdziwe wulkany (lekko szalonej) energii. Gdy Zofia jest gdzieś w pobliżu, łatwo ją zlokalizować po głośnym śmiechu. To także jeden z jej znaków rozpoznawczych.
Zofia w związku i w pracy
Zosie dość szybko i dość często się zakochują. Wtedy mają mnóstwo pomysłów na to, jak sprawić, by każdą wolną chwilę móc spędzać z ukochanym. Niestety takie podejście może poskutkować zaskakującym dla Zofii efektem: zmęczony ciągłą obecnością Zofii mężczyzna po prostu może zwinąć żagle i zrezygnować ze wspólnego rejsu przez życie z Zofią na pokładzie.
Jeśli jednak szaleństwo Zofii (i jej wieczna obecność) mężczyźnie nie przeszkadzają, to kobieta o tym imieniu może okazać się prawdziwym skarbem.
Choć Zofia to żywe srebro, potrafi stworzyć wzorowy – a co najważniejsze kochający – dom.
Jeśli chodzi o predyspozycje zawodowe, to Zofia dzięki swojej wrażliwości sprawdzi się jako: lekarz, przedszkolanka lub pedagog. Także dlatego, że jest wyrozumiała dla większych i mniejszych ludzkich słabości i potrafi dodać sił swoją pogodą ducha. Z kolei swój talent organizacyjny, wszędobylstwo i szybkie przekonywanie do siebie ludzi, Zofia może wykorzystać, jeśli tylko przyjdzie jej do głowy, żeby zostać handlowcem.
Zofia – zdrobnienia
Oczywiście najpopularniejsze zdrobnienie i pieszczotliwa forma imienia Zofia to Zosia. Do wyboru są jeszcze takie formy jak, m.in.: Zośka, Zosieńka, Sonia, Sońka, Zocha, Zofka, Zosiunia, Zojka czy Zofka. Zapewne ci, którzy mają w rodzinie czy wśród znajomych Zofię, mają też w zanadrzu jeszcze wiele innych mniej lub bardziej pieszczotliwych zdrobnień.
Znane osoby o imieniu Zofia
Znane Zofie to – każda z nich – prawdziwe talenty w swoich dziedzinach. Potwierdzają to, m.in.:
- Zofia Czerwińska – polska aktorka teatralna.
- Zofia Kucówna – polska aktorka.
- Zofia Stryjeńska – polska malarka.
- Zofia Nałkowska – polska pisarka.
- Zofia Kossak-Szczucka – publicystka i powieściopisarka polska.
- Zofia Raczkowska – polska fotografka specjalizująca się w fotografowaniu zwierząt – szczególnie koni.
- Sophia Loren – włoska aktorka.
- Sophie Marceau – francuska aktorka.
- Królowa Zofia (nazywana Sonką) – czwarta żona Władysława Jagiełły.
Zofia – formy obcojęzyczne
W innych językach imię Zofia brzmi równie kobieco, lekko staromodnie i uroczo jak w języku polskim:
- Sophie – to wersja imienia w językach: angielskim, francuskim i niemieckim.
- Sofia – tak z kolei do Zofii będzie się mówić po: portugalsku, włosku czy norwesku.
- Szonja – to wariant węgierski.
Jak więc widać, nie ma specjalnych niespodzianek i zbyt wielkich różnic, jeśli chodzi o to imię w „wydaniu zagranicznym”.
Patronki Zofii
Trzeba przyznać, że Zofie mają silną obstawę, jeśli chodzi o patronki. A to dlatego, że jest ich aż... 14. Jedną z reprezentantek jest św. Zofia Barat. Kobieta ta pochodziła z południowej Francji, gdzie wraz z rodziną wiodła rolniczy żywot. Tak było aż do roku 1800. Wtedy to założyła Zgromadzenie Sióstr Najświętszego Serca Jezusowego. Jedną z misji tego zakonu było szerzenie wiary i wychowywanie w duchu chrześcijańskim młodych dziewcząt.
Zofia – przysłowia i powiedzenia
Nie jest niespodzianką, że tak popularne i z długą tradycją imię doczekało się wielu przysłów i powiedzonek z jego udziałem. Poniżej przykłady niektórych z nich:
- „Święta Zofija kwiaty rozwija”.
- „Na świętą Zofiję deszcz po polach bije”.
- „Dla świętej Zosi kłos się podnosi”.
- „Każda Zosia dobra gosposia".
Zofia – numerologia, znak zodiaku, szczęśliwy kamień itp...
Za szczęśliwą liczbę imienia Zofia – oczywiście tak podpowiada numerologia imienia – uznaje się 3. A jakie znaki zodiaku będą się czuły najlepiej, nosząc to imię? Są to: Strzelec, Wodnik, Ryby i Bliźnięta.
Gdybyśmy chcieli kupić Zofii jakiś amulet, to warto rozejrzeć się za bibelotem czy biżuterią z: hematytem, cytrynem czy ametystem.
A jeśli kamienie te będą oprawione w mosiądz, to taki podarunek na pewno Zofii przyniesie szczęście (metal ten bowiem sprzyja kobietom o tym imieniu).
To tylko parę informacji dotyczących żeńskiego imienia Zofia. Oczywiście oprócz paru wspólnych cech każdej Zofii – traktowanych mniej lub bardziej serio – każda Zosia to oddzielny przypadek... i na pewno potrafi niejednym zaskoczyć.
Bibliografia
- Andrzej Sieradzki, Księga imion i patronów, wyd. Videograf II. Chorzów 2008.
- Albert Roch, Elżbieta Pietraszewska, Twoja księga imion, wyd. Printex, Białystok 2004.
- Henryka Łuszczyńska, Znaczenie imion, spółka wyd. „Diana”, Wałcz 1989.
- Bogdan Kupis, Bogna Wernichowska, Jan Kamyczek i inni, Księga imion, wyd. Książka i wiedza, Warszawa 1975.
Komentarze i opinie (0)