Zenobia – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

Temat imienia Zenobia w obecnych czasach w zasadzie w ogóle nie pojawia się w rozmowach przyszłych rodziców. Większość stawia na najpopularniejsze imiona lub rzadkie, ale… nie aż tak! A tymczasem imię Zenobia jest wyjątkowo ciekawe i oryginalne, więc warto wziąć je pod uwagę, jeśli chodzi o wybór imienia dla dziecka. Jakie jest pochodzenie imienia Zenobia i co ono oznacza?

  • 0.0
  • 0
  • 0

Kiedy Zenobia obchodzi imieniny?

Zenobia imieniny obchodzi 3 razy w roku: 20 lutego, 30 października i 24 grudnia. Najchętniej wybieraną datą obchodzenia imienin Zenobii jest 30 października.

Pochodzenie imienia Zenobia

Zenobia to imię żeńskie pochodzenia greckiego (niektóre źródła mówią, że pochodzenie imienia żeńskiego Zenobia jest łacińskie). Stanowi żeński odpowiednik imienia Zenobiusz, złożonego z członów dzeno – homerycka forma imienia Zeusa i bios – „życie”. Imię Zenobia można tłumaczyć jako: „życie Zeusa”, „żyjąca dla Zeusa” lub „boski żywot”.

Znaczenie imienia Zenobia

Osoby noszące imię Zenobia są energiczne, pełne zapału, zawsze uśmiechnięte i z łatwością zjednują sobie otoczenie. A to za sprawą osobistego uroku. Są również inteligentne i pracowite, więc z łatwością osiągają wyznaczone cele. Zenobie cenią wartości rodzinne i szanują tradycje, dobrze czują się w roli gospodyń domowych, co nie oznacza, że nie mają zawodowych ambicji. Mają tendencje do przepracowywania się i nadmiernych poświęceń, ale lubią być również doceniane. Lubią też mieć rację... niestety nie zawsze potrafią innych do niej przekonać.

Zenobie mają uzdolnienia artystyczne i wysoce rozwinięty zmysł estetyczny, dlatego dobrze odnajdą się w twórczych zawodach. Nie bywają zazdrosne i zaborcze, dlatego są lubiane i szanowane.

Zdrobnienia imienia Zenobia

Imię Zenobia ma wiele ciekawych zdrobnień. Do najpopularniejszych zdrobnień imienia Zenobia należą: Zenka, Zenobijka, Zenia, Zeba, Zebia, Zebka, Zeniulka, Zenusia, Zeniusia, Zeneczka.

Znane osoby noszące imię Zenobia

Jeśli wybór imienia dla dziecka uzależnia się od jego popularności, w przypadku Zenobii może być problem, ponieważ jest naprawdę rzadko spotykane. Mimo wszystko można wyróżnić kilka znanych Zenobii:

  • Zenobia – królowa Palmiry, która podbiła Egipt i Azję Mniejszą (ur. III w.);
  • Zenobia Boj – pol. patomorfolog;
  • Zenobia Gregorczyk – agronomka;
  • Zenobia Jelińska ps. „Teresa” – urzędniczka, członek ZWZ-AK.

Zenobia – formy obcojęzyczne

Imię Zenobia wywodzi się z greki. W wielu obcych językach – np.: w angielskim, hiszpańskim i węgierskim – ma takie samo brzmienie jak po polsku. Po czesku Zenobia to Zenobie, po francusku również – Zénobie. Po rosyjsku i białorusku Zenobia to Zinovija, a po słowacku i bułgarsku – Zenobija.

Numerologia imienia Zenobia, znak zodiaku, szczęśliwy kamień i szczęśliwy kolor

Szczęśliwa cyfra imienia Zenobia wynosi 9. Kamieniami, które Zenobia może nosić jako amulety, są lapis lazuli i bawole oko. Idealnymi kolorami dla Zenobii są fioletowy i lazurowy. Imię Zenobia jest idealne dla osób urodzonych pod znakiem: Raka, Skorpiona, Wodnika i Ryb.

Patroni imienia Zenobia

Patronką imienia Zenobia jest św. Zenobia – męczennica, która została ścięta wraz ze swoim bratem Zenobiuszem (biskupem Egei) w czasach panowania cesarza Dioklecjana.

Bibliografia

 
  1. Andrzej Sieradzki, Księga imion i patronów, wyd. Videograf II. Chorzów 2008.
  2. Albert Roch, Elżbieta Pietraszewska, Twoja księga imion, wyd. Printex, Białystok 2004.
Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Wszawica – przyczyny, objawy, leczenie

 

Błażej – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

31. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

Ziołowe napary i herbatki dla dzieci

 

Karta ciąży – kiedy się ją zakłada, do czego służy?

 

Zapalenie płuc u dziecka – objawy, leczenie, powikłania

 

30. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

Mięśniaki macicy – jakie dają objawy, z czego się biorą, kiedy je trzeba usunąć?