Obecnie temat imienia Władysław rzadko pojawia się w rozmowach przyszłych rodziców. Jest to mało spotykane imię, współcześnie w zasadzie zapomniane. Jednak moda na tradycyjne imiona wraca i ci, którzy decydują się nadać synowi imię Władysław, powinni poznać pochodzenie i znaczenie tego wyjątkowego imienia słowiańskiego. Jaka jest charakterystyka imienia Władysław?
Władysław – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie
Kiedy Władysław obchodzi imieniny?
Władysław imieniny obchodzi 4 razy w roku: 12 czerwca i 30 czerwca, 25 września lub 4 maja. Najchętniej wybieraną datą obchodzenia imienin Władysława jest 30 czerwca.
Pochodzenie imienia Władysław
Władysław to męskie imię pochodzenia słowiańskiego, wywodzące się od słów włodzi oraz sław, co oznacza „tego, który zawładnął sławą”. To czeska forma imienia, które w języku polskim miało niegdyś formę Włodzisław. Występowało w rodach Piastów i Jagiellonów w XIV i XV wieku, a od XVI wieku nadawane było również poza rodziną panującą. Imię Władysław przybrało obecną formę za sprawą czeskich wpływów.
Znaczenie imienia Władysław
Osoby o imieniu Władysław mają wielkie serca, pragną miłości, choć nie są zbyt wylewne. Władysław jest mocno przywiązany do tradycji, łagodny i troskliwy. Jest też prawdomówny, szczery i sprawiedliwy, chętny do pomocy innym. Nie brak mu ambicji i energii, ma w sobie charyzmę, jest uczciwy, rozsądny i wytrwały w osiąganiu swoich celów. Władysław to też urodzony przywódca, choć mimo tego nie jest skory do bycia na pierwszym planie. Tym, że jest prostolinijny i nie potrafi kłamać zjednuje sobie zawsze rzeszę sympatyków.
Zdrobnienia imienia Władysław
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Władysław to: Władzio, Władek, Włodek, Włodzio, Władciu, Właduś, Władziś, a także Sławek, Sławcio, Sławciu.
Znane osoby noszące imię Władysław
Władysław to imię iście królewskie, co może zainspirować przyszłych rodziców. Znani są bowiem królowie: Władysław Łokietek, Władysław Jagiełło, Władysław III Warneńczyk, Władysław IV Waza. Można więc jednego z królów obrać za swoistego patrona swojej pociechy!
Jednak wśród sławnych Władysławów znajdą się nie tylko dawni władcy. Znani Władysławowie to także:
- Władysław Anders – generał;
- Władysław Bartoszewski – dziennikarz, pisarz, historyk i polityk;
- Władysław Gomułka – polityk, przywódca PPR oraz PZPR;
- Władysław Komar – lekkoatleta, miotacz kulą, olimpijczyk;
- Władysław Reymont – pisarz, prozaik i nowelista, laureat Nagrody Nobla;
- Władysław Kowalski – aktor;
- Władysław Segda – szermierz, medalista olimpijski;
- Władysław Sikorski – generał, polityk, premier;
- Władysław Szpilman – kompozytor i pianista żydowskiego pochodzenia;
- Władysław Malecki – malarz;
- Władysław Hańcza – aktor;
- Władysław Hasior – rzeźbiarz.
Władysław – formy obcojęzyczne
Odmiany imienia Władysław w innych językach brzmią dość podobnie, jak w formie polskiej.
- Po angielsku i francusku– Ladislas.
- Po czesku – Vladislav, Ladislav.
- Po hiszpańsku – Ladislo.
- Po niemiecku – Vladislaus, Ladislaus.
- Po rosyjsku – Vladislav.
- Po słowacku – Vladislav, Vlado, Vladan, Ladislav.
- Po włosku – Ladislao, Vladislao.
Numerologia imienia Władysław, znak zodiaku, szczęśliwy kamień i szczęśliwy kolor
Szczęśliwa liczba imienia Władysław wynosi 3, a szczęśliwym kolorem jest pomarańczowy. Kamieniem, z którego Władysław może zrobić amulet, jest cytryn. Imię Władysław współgra z zodiakalnym Rakiem.
Patroni imienia Władysław
Jedynym świętym jest Władysław Węgierski – święty Władysław I – król węgierski urodzony w Krakowie i wychowany w Polsce.
Bibliografia
- Andrzej Sieradzki, Księga imion i patronów, wyd. Videograf II. Chorzów 2008.
- Albert Roch, Elżbieta Pietraszewska, Twoja księga imion, wyd. Printex, Białystok 2004.
Roksana Krysa
dziennikarka
Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.
Komentarze i opinie (0)