Witold – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

Wybór imienia dla dziecka nigdy nie jest prosty. Jedni rodzice stawiają na oryginalność, inni – na klasykę. Wyraźnie widać również powrót do nieco zapomnianych imion, ale nie wszystkich. Obecnie popularność imienia Witold jest raczej niewielka, choć jest ono wyjątkowo ciekawe. Poznaj fakty i ciekawostki dotyczące imienia Witold i przekonaj się, że warto wziąć je pod uwagę, poszukując imienia dla syna.

  • 0.0
  • 0
  • 0

Kiedy Witold obchodzi imieniny?

Witold imieniny obchodzi 3 razy w roku: 15 czerwca, 12 października i 12 listopada. Najchętniej wybieraną datą do obchodzenia imienin Witolda jest 15 czerwca.

Co wiemy o imieniu Witold?

Pochodzenie imienia Witold

Witold to imię męskie pochodzące od litewskiego imienia Vytautas, które wzięło się od połączenia wyrazów vyti – „gnać” i tauta – „lud”. Oznacza więc osobę, która włada ludem lub która wiedzie lud, przewodzi ludowi.

Niektóre źródła podają, że Witold to imię pochodzenia germańskiego, stworzone od witu – „las” i waltan – „rządzić”, co oznaczałoby „osobę rządzącą lasem”.

W Polsce imię to występuje od XIV wieku.

Znaczenie imienia Witold

Imię Witold ma w sobie takie cechy, jak pracowitość i chęć niesienia pomocy. Witold to mężczyzna inteligentny, ciekawy świata, z dużym poczuciem humoru, solidny i odpowiedzialny. Bywa zamknięty w sobie i nie lubi zmian, ale jest konsekwentny w swoich postanowieniach. Jest również troskliwy i kochający.

Odmiana imienia Witold

  • Mianownik: Witold (l. poj.), Witoldowie/Witoldy (l. mn.).
  • Dopełniacz: Witolda, Witoldów.
  • Celownik: Witoldowi, Witoldom.
  • Biernik: Witolda, Witoldów.
  • Narzędnik: z Witoldem, z Witoldami.
  • Miejscownik: o Witoldzie, o Witoldach.
  • Wołacz: Witoldzie!, Witoldowie/Witoldy!

Zdrobnienia imienia Witold

Od pełnego imienia Witold powstały różne ciekawe zdrobnienia. Do najchętniej stosowanych należą: Witek, Wicia, Wituś, Wituń, Wito, Witko, Wicio, Tuniek, Tunio.

Znane osoby noszące imię Witold

Choć obecnie imię Witold nie jest na liście najchętniej nadawanych dzieciom imion, kiedyś cieszyło się większą popularnością.

Do znanych Witoldów należą m.in.: Witold Rudziński – polski kompozytor; pianista polski Witold Małcużyński; Witold Gombrowicz – pisarz polski; Witold Lutosławski – kompozytor i pianista; Witold Pyrkosz – polski aktor; wokalista i muzyk Witold Paszt; polski malarz Witold Wojtkiewicz; Witold Gadowski – polski dziennikarz; Witold Odrobina – polski dziennikarz radiowy i telewizyjny; Witold Doroszewski – językoznawca polski; polski szermierz Witold Woyda; matematyk Witold Hurewicz; poeta Witold Wandurski; malarz Witold Pruszkowski; dziennikarz Witold Odrobina; kompozytor Witold Lutosławski; Witold Dębicki – aktor; językoznawca Witold Taszycki; operator filmowy Witold Sobociński; Witold Pilecki – były żołnierz Armii Krajowej oraz wielki książę litewski Witold, kuzyn króla Władysława Jagiełły.

Witold – formy obcojęzyczne

Imię Witold w wielu krajach brzmi całkiem podobnie jak w Polsce. W Anglii mówią: Witold, Witowt, we Francji – Vitold, Vitowt, po łacinie Witold to Witoldus, Vitoldus. A w Niemczech imię to: Witold, Witowt, Vitovd, a we Włoszech – Vitoldo.

Numerologia imienia Witold, znak zodiaku, szczęśliwy kamień i szczęśliwy kolor

Szczęśliwa liczba imienia Witold wynosi 11. Pomyślny znak zodiaku imienia Witold to Wodnik. Ale imię Witold współgra także z Bliźniętami oraz Panną. Szczęśliwym kamieniem Witolda jest topaz, a kolorami biały i różowy.

Patron imienia Witold

W chwili obecnej imię Witold nie ma żadnych patronów.

Przysłowia z Witoldem

  • „Co Witold dał, to Gasztołd wydał”.

Bibliografia

 
  1. Bogdan Kupis, Bogna Wernichowska, Jan Kamyczek i inni, Księga imion, wyd. Książka i wiedza, Warszawa 1975.
  2. Andrzej Sieradzki, Księga imion i patronów, wyd. Videograf II. Chorzów 2008.
Opublikowano: ; aktualizacja: 19.07.2024

Oceń:
0.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Eugeniusz – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Leon – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Matylda – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Sylwester – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Angelika (Andżelika) – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Diana – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Wioletta – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Liliana – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie