Poszukując najlepszego imienia dla córki, zazwyczaj sprawdza się najpopularniejsze imiona. Warto jednak poznać także takie, które nie cieszą się wielką sławą, ale są… po prostu ładne! Co warto wiedzieć na temat imienia Wioletta? Jakie jest jego znaczenie oraz pochodzenie?
Wioletta – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie
Kiedy Wioletta obchodzi imieniny?
Tych, którzy poszukują oryginalnego imienia dla dziewczynki, z pewnością zadowoli fakt, że Wioletta imieniny obchodzi tylko raz w roku, a mianowicie 29 października.
Pochodzenie imienia Wioletta
Wioletta jest to imię żeńskie pochodzenia włoskiego. To forma imienia Viola, która w pierwotnej, łacińskiej formie oznacza „kwiat fiołka“. W Polsce imię Wioletta pojawiło się pierwszy raz w Kordianie Juliusza Słowackiego.
Znaczenie imienia Wioletta
Wioletta to kobieta wyjątkowo emocjonalna, ale ceniąca sobie spokój i równowagę. To imię żeńskie wskazuje również na osobę, która lubi przebywać na łonie natury, czerpiąc z niego inspirację i odnajdując w naturze sposób na ukojenie nerwów.
Jednocześnie Wioletta lubi, kiedy zwraca się na nią uwagę – ceni towarzystwo mężczyzn i lubi być adorowana, o co nie musi się szczególnie starać, ale lubi wysłuchiwać komplementów. Jednak tak naprawdę... gdy ma przy sobie wymarzonego mężczyznę, nigdy nie jest pewna uczuć partnera i boi się porzucenia. Wtedy również łaknie ciągłego zapewniania o tym, jak wielką miłość czuje do niej partner.
Wioletta słynie też z pewnej cechy: bardzo przykłada wagę do tego, jak wygląda. I po prostu lubi być atrakcyjna sama dla siebie.
Charakterystyka imienia Wioletta wskazuje na kobiety znające się na sztuce i chętnie z nią obcujące. Są również bardzo koleżeńskie i bezkonfliktowe, chętnie pomagają innym i cechuje je optymistyczne nastawienie do świata, które udziela się wszystkim dookoła. Wioletty są energiczne i pełne pasji, chętnie się uczą, konsekwentnie realizując wizję swojej kariery. Do momentu, gdy im się ona nie znudzi. A to dlatego, że Wioletty mają tendencje do częstego zmieniania zawodu.
Zdrobnienia imienia Wioletta
Imię Wioletta ma wiele ciekawych zdrobnień. Do najpopularniejszych należą: Wiolka, Wioluś, Wiola, Wioletka, Wiolusia, Wiolek, Wiolinka, Wiolunia.
Znane osoby noszące imię Wioletta
Jedną z najsławniejszych właścicielek imienia Wioletta była z pewnością Violetta Villas – polska piosenkarka. Inne popularne Wioletty to, m.in.:
- Wioletta Janowska – lekkoatletka;
- Wioletta Piasecka – pisarka, poetka, autorka scenariuszy;
- Wioletta Grzegorzewska – pisarka;
- Wioletta Potępa – polska lekkoatletka;
- Wioletta Białk – sopranistka;
- Violetta Najdenowicz – polska piosenkarka (bardziej znana jako Fiolka);
- Violetta Kołakowska – polska aktorka i modelka.
Wioletta – formy obcojęzyczne
Co ciekawe, odmiana imienia Wioletta niemal w każdym języku brzmi bardzo podobnie. Można więc uznać, że będzie to idealnie imię dla dziecka, jeśli planuje się wiele podróży, czy też bierze się pod uwagę emigrację. Z pewnością nie będzie problemu w jego pisowni oraz wypowiadaniu.
Z języka angielskiego Wioletta to Violet, z francuskiego – Violette lub Viole, w Hiszpanii będą mówili Violeta, podobnie jak w Bułgarii i Rumunii.
Numerologia imienia Wioletta, znak zodiaku, szczęśliwy kamień i szczęśliwy kolor
Szczęśliwa cyfra imienia Wioletta to 4. Szczęśliwe kamienie Wioletty to obsydian śnieżny i gagat. Najlepszymi kolorami dla Wioli są szary i ciemnobrązowy, zaś pomyślnym znakiem zodiaku – Byk.
Patroni Wioletty
Z ciekawostek dotyczących imienia Wioletta warto wiedzieć, że nie ma ono żadnej świętej ani błogosławionej patronki.
Bibliografia
- Andrzej Sieradzki, Księga imion i patronów, wyd. Videograf II. Chorzów 2008.
- Albert Roch, Elżbieta Pietraszewska, Twoja księga imion, wyd. Printex, Białystok 2004.
Roksana Krysa
dziennikarka
Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.
Komentarze i opinie (0)