Sandra – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

Jeśli chodzi o najpopularniejsze imiona, imię Sandra obecnie nie należy do zbyt często nadawanych dzieciom imion. W Polsce imię Sandra zaczęło być sporadycznie używane dopiero w latach 20. XX stulecia i nadal w zasadzie uznawane jest za imię rzadkie, choć nie budzi ani kontrowersji, ani żadnego zdziwienia. Skąd więc jego mała popularność? Warto poznać znaczenie imienia Sandra i przekonać się, że to piękne imię córki.

  • 0.0
  • 0
  • 0

Kiedy Sandra obchodzi imieniny?

Sandra imieniny obchodzi trzy razy w roku: 18 maja, 2 czerwca oraz 26 sierpnia. Najczęściej na celebrację imienin wybiera się 18 maja.

Pochodzenie imienia Sandra

Sandra to imię żeńskie pochodzenia włoskiego będące pierwotnie zdrobniałą formą imienia Aleksandra. Niektóre źródła wskazują, że jest to imię pochodzenia germańskiego. Nie jest do końca znana historia imienia Sandra, wiadomo jednak, że jego znaczenie jest inne niż znaczenie imienia, od którego pochodzi.

Znaczenie imienia Sandra

Sandra to bardzo energiczna, wesoła i towarzyska osoba. Kobieta o imieniu Sandra ma twardy charakter, konsekwentnie realizuje swoje cele, jest odważna, otwarta i bardzo samodzielna. Doskonale radzi sobie na kierowniczych stanowiskach. Sandra oznacza imię osoby zadbanej, mającej dobry gust i wyczucie stylu, z czym się jednak nie obnosi, choć jest pewna siebie, bywa również dominująca. Bardzo lubi zwracać na siebie uwagę – to typ ektrawertyczki!

Imię Sandra wzbudza pożądanie u płci przeciwnej – jego właścicielka bez problemu rozkochuje w sobie mężczyzn, nie stroni od flirtów, ale jak się zakocha, jest lojalna i wierna. Kobieta o tym imieniu ma tez bardzo dobra pamięć i rzadko zapomina wyrządzone krzywdy. Imię Sandra noszą osoby zrównoważone, ale jednocześnie ironiczne i łatwo oceniające innych – zazwyczaj jednak robią to trafnie. Sandry są wyjątkowo przebojowe, bardzo lubiane, ale także bardzo uparte. To urodzone gaduły, które umieją zarażać optymizmem i potrafią stworzyć miłą atmosferę. To co Sandry cenią, to bogate wspomnienia... dlatego nie stronią od ekscytujących przygód.

Zdrobnienia imienia Sandra

Imię Sandra nie ma zbyt wielu zdrobnień. Do najczęściej i najchętniej używanych należą: Sandrusia, Sandrunia i Sandi. Czasem używa się również: Sania, Sanka, Sandruś i Sandreczka.

Znane osoby noszące imię Sandra

Choć imię Sandra nie jest zbyt często nadawane dzieciom i popularność imienia nie jest obecnie zbyt duża, to mimo wszystko znajdzie się sporo sławnych osób, które mogą być inspiracją, by temat imienia powrócił na listę przyszłych rodziców. Znane kobiety noszące imię Sandra to, m.in.:

  • Sandra Bullock – aktorka amerykańska,
  • Sandra Nasić – wokalistka zespołu Guano Apes,
  • polska aktorka Sandra Samos,
  • Sandra – niemiecka piosenkarka (Sandra Cretu),
  • polityk Sandra Lewandowska,
  • dziennikarka i producentka telewizyjna Sandra Nowak,
  • Sandra Kubicka – polska modelka.

Sandra – formy obcojęzyczne

W niemal każdym języku imię Sandra brzmi tak samo. Jedynie w anglojęzycznych krajach może pojawić się nieco inna odmiana imienia Sandra – Sandy.

Numerologia imienia Sandra, znak zodiaku, szczęśliwy kamień i szczęśliwy kolor

Szczęśliwe cyfry imienia Sandra to 3 oraz 4. Pomyślnymi znakami zodiaku dla Sandry będą Strzelec oraz Waga, szczęśliwym kolorem beż, a kamieniem – kwarc.

Patronka imienia Sandra

Historia imienia Sandra nie jest związana z żadną świętą. Biorąc jednak pod uwagę, że jest to skrót imienia Aleksandra, właśnie święta Aleksandra będzie patronką wszystkich Sandr.

Bibliografia

 
  1. Andrzej Sieradzki, Księga imion i patronów, wyd. Videograf II. Chorzów 2008.
  2. Albert Roch, Elżbieta Pietraszewska, Twoja księga imion, wyd. Printex, Białystok 2004.
Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Wyprawka - pierwsza klasa!

 

Potówki u noworodka – jak wyglądają i jak się ich pozbyć?

 

Śmierć łóżeczkowa – co to jest, przyczyny, jak zapobiegać

 

Oliwier – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Czy warto wybaczać w związku

 

Samogłoski – jakie są, lista

 

Zespół Ashermana – przyczyny, objawy, leczenie

 

Ból żołądka u dziecka – jakie są przyczyny i co podać na bolący żołądek?