Romuald – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

Pochodzenie i znaczenie imienia Romuald na pewno wskazują na to, że to urodzony i szanowany przywódca. Być może już od najmłodszych lat... Czego jeszcze mogą się spodziewać rodzice po małym Romku? Jak starszy już Romuald będzie sobie radził w pracy? Jacy sławni Romualdowie zapisali się na kartach historii? I jak w sposób – oczywisty i trochę mniej oczywisty – zdrabniać imię Romuald? Między innymi o tym w artykule.

  • 0.0
  • 0
  • 0

Romuald – imieniny

Najbardziej popularną datą do świętowania imienin Romualda jest 19 czerwca. Jeśli jednak rodzice chcą, by dziecko celebrowało święto swojego imienia w innym dniu, mają jeszcze do wyboru 7 lutego i 9 sierpnia.

Romuald – znaczenie imienia i pochodzenie imienia

Już po samym brzmieniu można podejrzewać, że Romuald to imię pochodzenia germańskiego. Jego pojawienie datuje się na okres od VIII do XI wieku. W Polsce największą popularnością imię cieszyło się w XIX wieku, a potem w latach 60. wieku XX. Choć dziś na fali powrotu do tradycyjnych imion, dziś coraz częściej można spotkać małych Romków na polskich podwórkach i placach zabaw.

A co oznaczało to imię? Otóż nazywało ono „tego, który zdobył sławę dzięki swemu panowaniu”. Czy imię Romuald kryje w sobie tylko taką wróżbę? Czy może Romki to postaci jednak bardziej wielowymiarowe?

Osobowość mężczyzny o imieniu Romuald

Poza talentem przywódczym Romualdowi można pozazdrościć tego, że doskonale radzi sobie w życiu. Osoby noszące to imię – kolokwialnie rzecz ujmując – zawsze wiedzą, jak się ustawić. Także dlatego, że są bardzo elastyczne. Chociaż niektórzy mogą twierdzić, że Romuald to urodzony choleryk.

Uwagę otoczenia Romuald na pewno przyciąga swoją żelazną konsekwencją. Trzeba też dodać, że zarówno mały Romek, jak i dorosły Romuald to prawdziwy indywidualista.

Romuald w związku i w pracy

Choć Romualda można uznać za człowieka wielu talentów, to najlepiej sprawdzi się w dziedzinach związanych z naukami ścisłymi i zawodami technicznymi. Dzięki swojej przywódczej osobowości, w miejscu pracy Romuald znajduje się zawsze w centrum dowodzenia i w centrum uwagi, nawet jeśli nie pełni kierowniczych funkcji.

Romuald kocha się zakochiwać – na polu miłości jest więc bardzo aktywny. I to od najmłodszych lat.

Romuald – zdrobnienia

W życiu każdego – nawet władczego Romualda – są chwile, kiedy warto dopieścić go pieszczotliwą formą imienia. Zwłaszcza jeśli Romuald jest jeszcze małym chłopcem. Jak więc – poza użyciem formy Romek – zwracać się w mniej oficjalny sposób do Romualda? Oto krótka lista imion-zdrobnień: Romi, Romeczek, Romko, Rumuś, Romulek.

Znane osoby o imieniu Romuald

W Polsce lista popularnych Romualdów wygląda tak:

  • Romuald Szeremietiew – polski polityk, publicysta i nauczyciel akademicki.
  • Romuald Traugutt – polski generał, dyktator Powstania Styczniowego.
  • Romuald Pawlak – polski pisarz, twórca książek fantastycznych.
  • Romuald Lipko – polski muzyk i kompozytor.
  • Romuald Twardowski – polski kompozytor.

Może któryś z nich przekona przyszłych rodziców to tego, by tak dać swojemu synkowi na imię?

Romuald – formy obcojęzyczne

W języku polskim imię Romuald brzmi jak imię człowieka, który bez wątpienia jest autorytetem. Podobnie jest w innych językach, gdyż imię to niezależnie od zakątka świata wygląda prawie tak samo. Identyczną z polską formą imię to ma języku niemieckim i angielskim. Z kolei po portugalsku i po włosku Romuald to: Romualdo.

Patroni Romualda

Za patronów osób noszących imię Romuald uznaje się dwie postacie. Jednak najczęściej wymienia się jako patrona Romualdów św. Romualda z Rawenny. Człowiek ten w ramach pokuty za czyny swojego ojca udał się do klasztoru benedyktynów. Jednak nie zagrzał tam długo miejsca, gdyż wybrał życie pustelnicze.

Bibliografia

 
  1. Andrzej Sieradzki, Księga imion i patronów, wyd. Videograf II. Chorzów 2008.
  2. Albert Roch, Elżbieta Pietraszewska, Twoja księga imion, wyd. Printex, Białystok 2004.
  3. Jan Grzenia, Nasze imiona, Świat Książki, Warszawa 2002.
Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

1. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

Ciemieniucha – czym jest, jak wygląda, jak się jej pozbyć?

 

Nikodem – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Róża – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Pierwsza pomoc u dziecka – jak reanimować?

 

7. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

Przebodźcowanie – przyczyny, objawy, jak zapobiec przestymulowaniu dziecka?

 

Tabletki na gardło w ciąży – jakie tabletki na ból gardła w ciąży są bezpieczne i najlepsze?