Nina – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

Choć imię Nina nie należy do najpopularniejszych imion żeńskich, coraz częściej słychać je na placach zabaw i w szkołach. Nic dziwnego – jest bardzo kobiece i eleganckie, a zarazem krótkie i dźwięczne. Chcąc nadać córce imię Nina, warto wiedzieć, jaka jest historia tego imienia, jego pochodzenie i znaczenie.

  • 0.0
  • 0
  • 0

Kiedy Nina obchodzi imieniny?

Nina imieniny obchodzi: 14 stycznia, 14 lutego, 1 marca, 3 maja, 12 oraz 24 czerwca, 27 października, 4 listopada i 15 grudnia.

Do obchodzenia imienin Niny zazwyczaj wybierany jest 15 grudnia lub 14 stycznia.

Pochodzenie imienia Nina

Historia imienia Nina nie jest do końca znana. W dawnej Polsce traktowane było jako skrócona forma imienia Janina lub imienia Antonina. Prawdopodobnie pochodzi od greckiego imienia Ninos, co oznacza „Bóg jest łaskawy”. Ono z kolei pochodzi od imienia mitycznego założyciela Niniwy i Imperium Asyryjskiego.

Znaczenie imienia Nina

Imię Nina tłumaczy się jako „ciesząca się łaską Boga”. Kobiety o tym imieniu to osoby spokojne i praktyczne – czasem nieco powolne – ale działające metodycznie i według planów. Nina jest osobą opiekuńczą, a jednocześnie dość skrytą i nieśmiałą. Szybko zjednuje sobie ludzi, jest lubiana, pełna klasy i powabu, choć stroni od dużych skupisk ludzi.

W przyjaźni Nina jest bardzo oddana i lojalna. Nikomu nie narzuca swojego punktu widzenia, nie należy także do osób konfliktowych. Posiada niezwykle bogate życie wewnętrzne.

Niny to doskonałe gospodynie domowe – czułe matki i kochające żony. W pracy Nina jest sumienna, skupiona i świetnie zorganizowana.

Odmiana imienia Nina

  • Mianownik: Nina (l. poj.), Niny (l. mn.).
  • Dopełniacz: Niny, Nin.
  • Celownik: Ninie, Ninom.
  • Biernik: Ninę, Niny.
  • Narzędnik: z Niną, z Ninami.
  • Miejscownik: o Ninie, o Ninach.
  • Wołacz: Nino!, Niny!

Zdrobnienia imienia Nina

Jeśli chodzi o imię Nina, zdrobnienia bywają dłuższe niż jego pełna forma, ale sprawiają, że jest ono nieco bardziej miękkie, idealne dla dziecka: Ninka, Ninuś, Nincia, Nini czy Ninusia.

Znane osoby noszące imię Nina

Choć nie jest to zbyt często nadawane imię żeńskie, to jednak z łatwością można wymienić znane Niny z Polski i z innych krajów. Należą do nich, m.in.: Nina Andrycz – aktorka teatralna i filmowa oraz poetka; Nina Ricci – projektantka mody; Nina Terentiew – dziennikarka telewizyjna; niemiecka aktorka i piosenkarka Nina Hagen; kanadyjska aktorka i modelka Nina Dobrev; Nina Simone – afroamerykańska piosenkarka, amerykańska aktorka Nina Siemaszko czy Nina Hartmann – aktorka pochodzenia rumuńsko-austriackiego.

Nina – formy obcojęzyczne

Jako że w każdym języku brzmi tak samo, z tego względu imię Nina stanowi wyjątkową propozycję dla tych rodziców, którzy marzą, by nadać córce imię: światowe, międzynarodowe, łatwe do wymowy w każdym kraju.

Numerologia imienia Nina, znak zodiaku, szczęśliwy kamień i szczęśliwy kolor

Szczęśliwa cyfra imienia Nina wynosi 2, z kolei szczęśliwym kolorem Niny jest biały. Szczęśliwe kamienie dla Niny to agat i perła. Imię Nina współgra z takimi znakami zodiaku, jak: Ryby, Waga, Byk oraz Rak.

Jeśli chodzi o ciekawostki dotyczące imienia Nina – imieniu Nina odpowiada według numerologii moc Księżyca, co sprzyja medytacji i rozwijaniu intuicji.

Patroni Niny

Święta Nina – propagatorka chrześcijaństwa w Gruzji. Była oddaną chrześcijanką, dumnie głoszącą nauki Chrystusa.

Bibliografia

 
  1. Andrzej Sieradzki, Księga imion i patronów, wyd. Videograf II. Chorzów 2008.
  2. Albert Roch, Elżbieta Pietraszewska, Twoja księga imion, wyd. Printex, Białystok 2004.
Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Angina kontra szkarlatyna – objawy anginy i płonicy

 

Liliana – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Szkoła alternatywna – czyli czym jest pedagogika waldorfska?

 

Kłótnie przy dziecku – jaki mają wpływ na jego psychikę?

 

Bogdan - imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Osłabienie w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie radzić z brakiem sił w ciąży?

 

Felieton – co to jest i jak go napisać?

 

Surowe produkty w diecie dziecka – które można podawać, a których unikać?