Natan – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

Natan zdecydowane znajdzie się w czołówce, jeśli chodzi o najpopularniejsze imiona, które nadają dzieciom świeżo upieczeni rodzice. W 2019 roku imię Natan otrzymało 1273 chłopców. Z kolei w latach 2019/2020 roku Natan zajął 42. miejsce w rankingu imion. To bardzo ciekawe, oryginalne imię, które nie brzmi jednak zbyt wymyślnie. Jaka jest historia imienia Natan? Dowiedz się, skąd wzięła się popularność imienia Natan, jakie ma ono znaczenie i czy warto wybrać to imię dla syna.

  • 0.0
  • 0
  • 0

Kiedy Natan obchodzi imieniny?

To imię męskie to prawdziwy imieninowy rodzynek w kalendarzu. Natan obchodzi imieniny tylko raz w roku, a mianowicie 12 lipca.

Pochodzenie imienia Natan

Natan to imię pochodzenia hebrajskiego, oznacza podarunek lub dar. Nie jest dobrze znana historia jego pochodzenia. Być może jest zdrobnieniem od imienia Jonatan. Wiadomo, że imieniu Natan etymologicznie odpowiada Natanael lub Nataniel, które to imiona – podobnie jak imię Natan – pochodzą z języka hebrajskiego i oznaczają dar od Boga.

Znaczenie imienia Natan

Numerologiczna piątka cechuje się dużą gracją i wrodzoną kulturą osobistą, co poniekąd związane jest z tym, co oznacza to imię hebrajskie – Natan jest obdarzony łaskami.

Natan jest pewny siebie i odważny, a w kontaktach międzyludzkich – szczery i sprawiedliwy. Piątka ma naturalne warunki, by zostać liderem i autorytetem w jakiejś dziedzinie, dlatego Natan dobrze odnajdzie się na stanowisku kierowniczym.

Natan ma szansę na życie w luksusie, lubi poczucie wolności, bywa także ekscentryczny. Ma duszę artysty, ale jednocześnie twardo stąpa po ziemi i sprawnie realizuje swoje cele. Natan jest optymistą, osobą towarzyską, wesołą i lubianą przez ludzi.

Odmiana imienia Natan

  • Mianownik: Natan (l. poj.), Natanowie/Natany (l. mn.).
  • Dopełniacz: Natana, Natanów.
  • Celownik: Natanowi, Natanom.
  • Biernik: Natana, Natanów.
  • Narzędnik: z Natanem, z Natanami.
  • Miejscownik: o Natanie, o Natanach.
  • Wołacz: Natanie!, Natanowie/Natany!

Zdrobnienia imienia Natan

Jeśli chodzi o imię Natan, zdrobnienia nie są zbyt wymyślne, co więcej – nie stosuje się ich często, gdyż pełna forma imienia jest krótka i dźwięczna. Ale pieszczotliwie mówi się: Natuś, Natek, Natanek, Nati, Natko, Tanio.

Znane osoby noszące imię Natan

Do znanych Natanów należą m.in.:

  • Nathan Jonas Jordison – amerykański muzyk, kompozytor i instrumentalista,
  • Nathan Twining – generał amerykański,
  • angielski piosenkarz Nathan Sykes,
  • Nathan Fillion – kanadyjski aktor,
  • Nathaniel Hawthorne – pisarz amerykański,
  • Natan Glücksbergog – księgarz i wydawca warszawski,
  • Nathan Barnatt – amerykański aktor.

Natan – formy obcojęzyczne

Niemal w każdym języku odmiana imienia Natan brzmi tak samo. Może być różnica w pisowni, np. po angielski pisze się Nathan lub Nathanael, podobnie jak w języku francuskim, choć zamiennie z Natan. Po niemiecku i hiszpańsku imię brzmi i zapisuje się tak samo, jak w języku polskim.

Numerologia imienia Natan, znak zodiaku, szczęśliwy kamień i szczęśliwy kolor

Szczęśliwa liczba imienia Natan to 5. Imię Natan współgra z takimi znakami zodiaku, jak Baran, Lew czy Waga, a szczęśliwe kamienie Natana to topaz i szmaragd. Pomyślnymi kolorami dla Natana będą seledynowy i złoty.

Patron imienia Natan

Patronem imienia Natan jest prorok Natan z czasów panowania króla Dawida i Salomona lub królewicz izraelski, syn Dawida, przodek Marii z Nazaretu.

Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Luiza – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Przesądy w ciąży – lista najpopularniejszych

 

Napoje dla malucha

 

Szczaw w ciąży – czy można go jeść? Właściwości szczawiu

 

Okolicznik, zdanie okolicznikowe – czym są, przykłady

 

Lewatywa przed porodem – jak zrobić lewatywę do porodu?

 

Niedobór żelaza u dziecka – przyczyny, objawy, dieta

 

Dziecięca trauma – wypadek samochodowy. Jak pomóc dziecku, które brało udział w wypadku?