Imię Natalia nadawane jest dziewczynkom bardzo chętnie. Trudno się dziwić – jest bardzo kobiece, subtelne, ponadczasowe i uniwersalne. Zwłaszcza ten ostatni element jest dość ważny we współczesnych czasach, kiedy podróże czy zmiana kraju zamieszkania nie są niczym niezwykłym. Warto wiedzieć, jakie imię Natalia ma znaczenie i skąd pochodzi, a także poznać kilka ciekawostek na jego temat.
Natalia – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie
Kiedy Natalia obchodzi imieniny?
Imię Natalia stanowi jedno z najpopularniejszych imion w Polsce i znajduje się w pierwszej dziesiątce najchętniej nadawanych. Dlatego ciekawe jest to, że do obchodzenia imienin Natalii ma się okazję tylko trzy razy w roku, a mianowicie: 27 lipca, 26 sierpnia i 1 grudnia.
Najchętniej wybieraną datą imienin Natalii jest 26 sierpnia.
Pochodzenie imienia Natalia
Natalia to żeńskie imię pochodzenia łacińskiego. To żeńska forma dawnego imienia łacińskiego Natalis, co oznacza „dzień narodzin” oraz „ta, która oczekuje ponownych narodzin w życiu pośmiertnym”. W Polsce imię Natalia pojawia się od XIV wieku.
Z ciekawostek dotyczących imienia Natalia warto wiedzieć, że w krajach, w których używa się języka serbskiego i rosyjskiego, Natalię zdrabnia się do Nataszy. I choć język rosyjski często zaskakuje, jeśli chodzi o imiona, jednak to, jak imię Natalia ewoluowało do Nataszy, dla wielu jest niezrozumiałe. Dlatego też mało kto łączy je ze sobą. Warto również wiedzieć, że kiedyś imię Natalia nadawano tylko dziewczynkom, które rodziły się w dniu świąt chrześcijańskich, np. Bożego Narodzenia.
Męskim odpowiednikiem imienia Natalia jest Natan. Ono również cieszy się w Polsce całkiem sporą popularnością.
Znaczenie imienia Natalia
Osoba o imieniu Natalia jest dobroduszna, bardzo towarzyska i życzliwa, a także chętna do pomocy. Jednocześnie... niejedna Natalia bywa uparta i dość trudna w przyjmowaniu zarówno krytyki, jak i odmiennego od swojego zdania.
Natalie zwykle są bardzo zaradne i pracowite, potrafią oszczędzać i wysoko stawiają potrzebę samorozwoju. Czasem kierują się próżnością – lubią otaczać się dobrami materialnymi i wygodnie żyć.
Jako dziecko Natalia potrafi szybko nawiązywać nowe znajomości, jest bardzo otwarta, przyjacielska i ciekawa świata. Nie boi się ryzyka i chętnie zdobywa nowe doświadczenia.
Zazwyczaj Natalia lubi podejmować gości. Ceni ciepło domowego ogniska i dba o wszystko tak, jak należy – jest kochająca, oddana i opiekuńcza. Jednocześnie czuje silną potrzebę pozostania osobą indywidualną i nieograniczoną. Źle znosi przytłoczenie, nie jest urodzoną domatorką. Bywa także zaborcza, ale kocha szczerze i głęboko. Mimo swojej otwartości Natalie nie są zbyt ufne, dlatego też stawiają na wąskie, ale sprawdzone grono przyjaciół.
Są doskonałymi, bardzo odpowiedzialnymi i ambitnymi pracownicami, które nie boją się nowych wyzwań – wprost stworzonymi do rozwijania kariery i odnoszenia sukcesów.
Odmiana imienia Natalia
- Mianownik: Natalia (l. poj.), Natalie (l. mn.).
- Dopełniacz: Natalii, Natalii.
- Celownik: Natalii, Nataliom.
- Biernik: Natalię, Natalie.
- Narzędnik: z Natalią, z Nataliami.
- Miejscownik: o Natalii, o Nataliach.
- Wołacz: Natalio!, Natalie!
Zdrobnienia imienia Natalia
Jak w każdym przypadku, także i dla Natalii znajdzie się sporo ciekawych zdrobnień. Do najpopularniejszych należą: Natka, Nacia, Natusia, Natalka, Natala czy Nati. Zdarza się, że i w Polsce używa się zdrobnienia Nataszka, ale znacznie rzadziej.
Znane osoby noszące imię Natalia
Znane Natalie można spotkać zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, i jest ich całkiem sporo! Na naszym rodzimym podwórku są to, m.in.: Natalia Partyka – polska tenisistka stołowa, Natalia Kukulska – polska piosenkarka, Natalia Przybysz – wokalistka zespołu Sistars, Natalia Koryncka-Gruz – scenarzystka i reżyserka filmowa, Natalia Lach-Lachowicz, która jest rzeźbiarką, fotografką i malarką. Warto wymienić też takie kobiety, jak: pisarka i tłumaczka Natalia Gałczyńska; historyczka Natalia Gąsiorowska czy polska siatkarka Natalia Bamber.
Na zagranicznym gruncie również można znaleźć wiele sławnych Natalii. Należą do nich, np.: Natalie Portman – aktorka amerykańska, Natalie Dormer – angielska aktorka; Natalia Dyer – amerykańska aktorka, australijska piosenkarka Natalie Imbruglia, Natalia Rodríguez-Galego – hiszpańska piosenkarka, Natalia Oreiro – urugwajska aktorka, piosenkarka i projektantka mody czy Natalie Glebova – modelka kanadyjska.
Natalia – formy obcojęzyczne
Jeśli chcesz nadać córce imię Natalia, możesz mieć pewność, że nie będzie problemów ani z wymową, ani z pisownią tego imienia – niezależnie od kraju. To dlatego, że w wielu państwach są one do siebie zbliżone. W języku włoskim i hiszpańskim mówi się Natalia lub Natalina (hiszp.), we francuskim i niemieckim jest Natalie lub Noële. Z kolei w angielskim – Natalie, Nathalia, Nathalie, Noelle. Wyjątkami są język rosyjski, czeski, słowacki, gdzie poza: Nataliją, Nátalie i Natálią jest również wspomniana Nataša.
Numerologia imienia Natalia, znak zodiaku, szczęśliwy kamień i szczęśliwy kolor
Szczęśliwa cyfra imienia Natalia to 4, choć niektóre źródła podają, że szczęśliwą liczbą Natalii jest również 22. Szczęśliwymi kamieniami Natalii są: bursztyn, obsydian, obsydian śnieżny i gagat. Do Natalii idealnie pasują kolor szary i ciemnobrązowy. Imię Natalia współgra z takimi znakami zodiaku jak Panna i Koziorożec.
Patroni Natalii
Święta Natalia jest patronką dobrych stosunków międzyludzkich oraz rolników. Często przedstawiana jest wraz ze swoim mężem – świętym Adrianem – z którym tworzyła związek oparty na głębokiej miłości i wierze.
Bibliografia
- Albert Roch, Elżbieta Pietraszewska, Twoja księga imion, wyd. Printex, Białystok 2004.
- Jan Grzenia, Nasze imiona, Świat Książki, Warszawa 2002.
- Andrzej Sieradzki, Księga imion i patronów, wyd. Videograf II. Chorzów 2008.
Roksana Krysa
dziennikarka
Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.
Komentarze i opinie (0)