Święta Monika była postacią wręcz heroiczną. Uparta i skoncentrowana na jednym zadaniu – wyproszeniu łaski nawrócenia swojego zbuntowanego syna. I swego dopięła. Jej syn nie dość, że porzucił hulaszcze życie, to w ostateczności wstąpił do zakonu i został jednym z najważniejszych świętych Kościoła katolickiego (ale o tym w dalszej części artykułu). Czy współczesne Moniki to również osoby tak zdeterminowane i dążące do celu? Kiedy obchodzą imieniny i czy ich imię oznacza coś szczególnego?
Monika – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie
Monika – znaczenie imienia
Znaczenie imienia Monika nie jest oczywiste i raczej trudne do ustalenia. Niektórzy twierdzą, że wywodzi się z języka greckiego, od wyrazu monos, czyli „jeden”, „pojedynczy”. (To ten sam rdzeń, który możemy spotkać w terminach „monoteizm” czy „monogamia”). Z kolei inni badacze i językoznawcy wysnuli teorię, że etymologia imienia Monika jest związana z innym greckim wyrazem monache, który oznacza „osobę samotną, żyjącą w odosobnieniu”. Żeby nie było tak prosto, są jeszcze źródła, które doszukują się powiązania z łacińskimi wyrazami: moneo czy monitus. Te oznaczają „upominanie” lub inaczej „doradzanie”.
Pochodzenie imienia Monika
W dawnych źródłach polskich z XV wieku można spotkać formy takie jak Mońka czy Muńka, jednak nie ma jednoznacznych dowodów na to, że są one faktycznie pochodnymi imienia Monika. Imię to zaczęło zyskiwać popularność w Polsce i stawać się bardziej powszechne dość późno, bo dopiero w XIX wieku.
Dziś – według danych z GUS i bazy PESEL – żyje w Polsce ok. 380 tys. kobiet o tym imieniu.
Monika – imieniny
Imieniny Moniki można obchodzić w kilku terminach, a najpopularniejsze daty to: wigilia nawrócenia św. Augustyna (jej syna) – 4 maja; 27 sierpnia, kiedy to Kościół wspomina św. Monikę; 10 września; 27 września; 21 października oraz 18 stycznia.
Osobowość kobiety o imieniu Monika
Imieniem Monika obdarzone są często kobiety charakteryzujące się silnym i zdecydowanym temperamentem. Ambitne, niezależne i dążące do osiągnięcia swoich celów – tak w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Moniki nie boją się podejmować ryzykownych decyzji. Ich najbliższe otoczenie podziwia je za: determinację, odwagę i niezależność poglądów. Nic nie stanie im na drodze i nic nie odwróci ich uwagi od zamierzonego celu.
Osoby o tym imieniu często mają talenty artystyczne (pisarskie, muzyczne, aktorskie), ale mogą też pełnić funkcję liderów w grupach.
Z tym drugim bywa jednak sporo zamieszania, gdyż Moniki mają naturalną chęć podporządkowywania sobie ludzi i przewodzenia, a to może być różnie odbierane przez rodzinę czy współpracowników.
Mimo silnego charakteru, Moniki potrafią być wrażliwe i empatyczne. Cenią sobie bliskie relacje i są gotowe do poświęceń dla osób, które kochają
Monika w związku i w pracy
Predyspozycje zawodowe Monika ma do roli naturalnego lidera, ale umie również współpracować w grupie – na określonych warunkach. Osoby o tym imieniu z reguły są lubiane i cenione za lojalność. Chociaż cenią stabilność, potrafią zaskoczyć spontanicznością. W miłości są: wierne, oddane i stawiają na przyjaźń ze swoim partnerem. Dbają jak lwice o ciepło domowego ogniska i dla rodziny są w stanie poświęcić wiele.
Monika zdrobnienia
Imię Monika ma wiele popularnych zdrobnień, nie trzeba więc się za mocno głowić przy wymyślaniu kolejnych (chociaż z pewnością zbiór nie jest jeszcze zamknięty). Ta różnorodność i wieloznaczność sprawiają, że odpowiednią formę można łatwo dostosować do osobowości i charakteru danej osoby. Zobaczmy, co to za popularne zdrobnienia:
- Monika,
- Moni,
- Monisia
- Monia,
- Monik,
- Isia,
- Iśka,
- Isiaczek,
- Isiunia,
- Moniczka,
- Monikusia,
- Monisiańka,
- Monikówa,
- Moniś,
- Monikaśka,
- Monikaś,
- Monikusia,
- Monikanka,
- Monisiacha,
- Monikaśka.
Imię Monika – formy obcojęzyczne
Imię Monika ma również swoje odpowiedniki w różnych językach. Oto niektóre z nich:
- angielski: Monica,
- francuski: Monique,
- hiszpański: Mónica,
- włoski: Monica,
- niemiecki: Monika,
- rosyjski: Моника (Monika),
- czeski: Monika,
- słowacki: Monika.
Odmiana imienia Monika
- Mianownik: Monika (l. poj.), Moniki (l. mn.);
- Dopełniacz: Moniki, Monik;
- Celownik: Monice, Monikom;
- Biernik: Monikę, Moniki;
- Narzędnik: z Moniką, z Monikami;
- Miejscownik: o Monice, o Monikach;
- Wołacz: Moniko!, Moniki!
Znane osoby o imieniu Monika
Imię Monika nosi wiele znanych postaci historycznych i współczesnych, w tym:
- Monika Olejnik – polska dziennikarka i prezenterka telewizyjna;
- Monika Brodka – polska piosenkarka, zwyciężczyni programu „Idol”;
- Monika Ryniak – polska działaczka społeczna;
- Monika Pyrek – polska skoczkini wzwyż, medalistka mistrzostw Europy;
- Monika Ryniak – polska polityk, działaczka społeczna;
- Monika Pyrek – polska lekkoatletka;
- Monika Borys – aktorka, piosenkarka i tancerka;
- Monika Górska – polska reżyserka filmów dokumentalnych;
- Monica Bellucci – włoska aktorka i modelka;
- Monika Szweja – polska pisarka;
- Monika Luft – prezenterka telewizyjna;
- Monica Seles – amerykańska tenisistka, mistrzyni wielkoszlemowa;
- Monika Górska – polska reżyserka filmów dokumentalnych;
- Monika Kuszyńska – polska piosenkarka („Varius Manx”) i autorka tekstów;
- Mónica Naranjo – hiszpańska piosenkarka.
Patroni Moniki
Święta Monika – matka św. Augustyna, która wymodliła nawrócenie swojego syna, patronka matek, wdów i kobiet przeżywających kryzysy rodzinne. Augustyn prowadził hulaszczy tryb życia, związał się również z ówczesną sektą. Matczyne serce nie zgadzało się na taki stan rzeczy i jako gorliwa chrześcijanka Monika latami prosiła Boga o interwencję. Dopięła swego. Św. Augustyn pod wpływem spotkania z późniejszym św. Ambrożym doznał nawrócenia, przyjął chrzest i w ostateczności został jednym z najznamienitszych ojców i doktorów Kościoła katolickiego.
Zaraz po nawróceniu syna św. Monika zmarła w opinii świętości. Obydwoje zostali pochowani w tym samym miejscu – w świątyni Bazylice Sant'Agostino w Rzymie zbudowanej na bazie kamieni pochodzących z Koloseum.
Błogosławiona Monika Naisen (znana również jako Monika z Nais) – patronka matek oraz osób modlących się za swoje dzieci. Jej życie stanowi inspirację i przykład męstwa oraz wierności Bogu. Monika Naisen żyła w Japonii w XVII wieku, w czasach największych prześladowań chrześcijan. Za swoją wiarę została aresztowana i torturowana. Nigdy nie wyrzekła się Jezusa, co przypłaciła męczeńską śmiercią. Jej wspomnienie obchodzimy 27 września.
Bibliografia
- Jan Grzenia, Nasze imiona, Świat Książki, Warszawa 2002.
- Żywoty Świętych Pańskich na wszystkie dnie roku, Wikiźródła, wolna biblioteka ( wikisource.org ), dostęp z dn. 16.11.2024
- Monika – Znaczenie imienia Monika, Wielka Księga Imion, dostęp z dn. 16.11.2024
- Statystyki i analiza, www.bazaimion.pl, dostęp z dn. 16.11.2024
Magdalena Krajewska-Sochala
pedagog
Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim.
Komentarze i opinie (0)