Jeśli chodzi o najpopularniejsze imiona, Milena zdecydowanie takim nie jest, jednak zyskuje coraz większe grono wielbicieli. Trudno się dziwić – imię jest delikatne, kobiece, bezpretensjonalne, a przy tym oryginalne i z pewnością warto się nad nim zastanowić, poszukując imienia dla córki. Co warto wiedzieć o imieniu Milena? Jakie cechy charakteru ma osoba je nosząca? Poznaj znaczenie imienia Milena i przekonaj się, jakie jest wyjątkowe!
Milena – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie
Kiedy Milena obchodzi imieniny?
Milena imieniny obchodzi pięć razy w roku: 24 stycznia, 1 marca, 24 maja, 30 czerwca i 22 lipca. Najchętniej wybieraną datą do obchodzenia imienin Mileny jest 1 marca.
Pochodzenie imienia Milena
Istnieje wiele teorii na temat etymologii imienia Milena. Niektóre źródła podają, że może się wywodzić od łacińskiego słowa aemulus, oznaczającego: ta, która kocha współzawodnictwo. Najczęściej jednak mówi się, że Milena to imię pochodzenia starosłowiańskiego, wywodzące się od męskich imion Miłosław i Miłobor, pochodzących od słowa miły, miła. Imię Milena oznacza ukochana, ulubiona. Milena to żeńska forma dawnego imienia Milen, które jest zdrobnieniem wyżej wymienionych imion męskich.
Męskim odpowiednikiem imienia Milena jest Milan.
Znaczenie imienia Milena
Kobieta nosząca imię Milena jest silna, ma także wielkie serce. Milena jest marzycielką, ale potrafi zawalczyć o swoje, doskonale radzi sobie z przeciwnościami losu. Jest odważna i wojownicza, uparta i zadziorna. Milena kreuje się na kobietę silną, ale jednocześnie jest wrażliwa i delikatna, a także bardzo kobieca.
Często wtyka nos w nie swoje sprawy, brakuje jej taktu i zrozumienia. Jest dumna i nie lubi przyznawać się do błędów. Zawsze chce być najlepsza, ale zwykle nie ma do tego predyspozycji. Na szczęście, ma duże poczucie humoru i przyjaciele wiele jej wybaczają.
Świetnie radzi sobie w zawodach pedagogicznych, bo poczucie spełnienia daje Milenom praca dla innych. Główne cechy Mileny to praktyczność i wytrwałość.
Odmiana imienia Milena
- Mianownik: Milena (l. poj.), Mileny (l. mn.).
- Dopełniacz: Mileny, Milen.
- Celownik: Milenie, Milenom.
- Biernik: Milenę, Mileny.
- Narzędnik: z Mileną, z Milenami.
- Miejscownik: o Milenie, o Milenach.
- Wołacz: Mileno!, Mileny!
Zdrobnienia imienia Milena
Imię Milena, choć samo w sobie jest krótkie, ma także wiele ciekawych zdrobnień. Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Milena to: Mila, Milka, Milcia, Milunia, Mulisia, Milenka, Mileńka, a także Lena, Lenka, Lenia, Lencia.
Znane osoby noszące imię Milena
Choć Milena to nie najpopularniejsze imię, to jednak można znaleźć znane kobiety je noszące. Do sławnych Milen należą między innymi:
- Milena Canonero – włoska projektantka mody,
- Milena Cymerman – polska malarka,
- Milena Radecka – polska siatkarka,
- Milena Rosner – polska siatkarka,
- Milena Wójtowicz – polska pisarka,
- amerykańska aktorka Milla Jovovich,
- Milena Suszyńska – polska aktorka,
- Mylène Jampanoï– francuska aktorka.
Milena – formy obcojęzyczne
To imię żeńskie pochodzenia słowiańskiego w wielu językach brzmi bardzo podobnie, jak po polsku. W Czechach, Rosji i na Słowacji imię Milena ma taką samą formę, jak w Polsce. W Anglii mówi się Miley, we Francji – Mylene, a na Ukrainie – Milica. W Hiszpanii z kolei mówią Malena.
Numerologia imienia Milena, znak zodiaku, szczęśliwy kamień i szczęśliwy kolor
Szczęśliwa liczba imienia Milena wynosi 9, choć niektóre źródła wskazują, że liczba Mileny to 1. Najlepszymi kolorami dla Mileny będą fioletowy i lazurowy. Kamieniami, z których Milena może nosić amulet, są bawole oko i lapis lazuli. Imię Milena współgra z takimi znakami zodiaku, jak: Skorpion, Baran, Wodnik, Panna i Koziorożec.
Patroni imienia Milena
Nie jest znana żadna święta Milena, więc i patronka imienia Milena nie została do tej pory wybrana.
Bibliografia
- Jan Grzenia, Nasze imiona, Świat Książki, Warszawa 2002.
- Albert Roch, Elżbieta Pietraszewska, Twoja księga imion, wyd. Printex, Białystok 2004.
Roksana Krysa
dziennikarka
Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.
Komentarze i opinie (0)