Imię Marcin często określa się jako: zwyczajne, tradycyjne oraz proste... I rzeczywiście! Nie budzi ono żadnych kontrowersji, ale jednocześnie jego popularność od lat nie przemija. Każdy zna jakiegoś Marcina! Do licznych przymiotników opisujących imię Marcin warto dodać jeszcze: ciekawe i intrygujące, bo właśnie takie skojarzenia przyjdą na myśl, kiedy pozna się pochodzenie i znaczenie tego męskiego imienia. Co dobrze wiedzieć o imieniu Marcin i dlaczego warto je rozważyć, poszukując imienia dla swojego syna? Trochę podpowiedzi w artykule.
Marcin – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie
Marcin – znaczenie imienia
Mężczyzna o imieniu Marcin ma złożony charakter, który sprawia, że czasem trudno go rozszyfrować. Na ogół jest: powściągliwy, nieufny, z dystansem podchodzący do wszelkich nowości. Jest również introwertykiem – wrażliwym, a czasem nawet nieśmiałym i szybko tracącym wiarę we własne siły.
Z drugiej strony – Marcin to człowiek, który lubi się dobrze bawić, nie stroni od towarzystwa, ma poczucie humoru i jest bardzo lubiany wśród znajomych.
Ceni przyjaźń i zawsze można na niego liczyć. Jest również bardzo pomocny i bezinteresowny. Nie zadaje pytań, nie poucza, nikogo nie strofuje – po prostu robi to, o co się go poprosi. Z chęcią i pełnym zaangażowaniem, nie oczekując nic w zamian.
Marcina cechuje twórczy umysł. Lubi pracować, zdobywać nową wiedzę i umiejętności. Nie boi się wyzwań, a dzięki swojej determinacji i ciężkiej pracy często staje się autorytetem w swoim otoczeniu. Niczego nie robi jednak z przymusu, ceni sobie niezależność i decyzyjność.
To człowiek bardzo pragmatyczny i doskonale zorganizowany. Jego wiedza jest szeroka i obejmuje wiele dziedzin.
Marcin nie lubi dwuznacznych sytuacji oraz wątpliwości – nie podejmuje żadnego działania, dopóki nie zrozumie dokładnie, czego się od niego oczekuje. Lubi wszystko dobrze zaplanować, jest analityczny i niezwykle inteligentny.
Docenia także przyjemności życia. Bardzo ważne jest dla niego życie rodzinne i dla bliskich zrobi dosłownie wszystko. Dąży do szczęścia, choć nie zawsze potrafi je wykorzystać. Nie lubi też poczucia uwiązania – ceni sobie możliwość pobycia samemu i uporządkowania swoich myśli. Potrzebuje takich sytuacji, by czuć równowagę.
Pochodzenie imienia Marcin
Marcin to imię pochodzenia łacińskiego powstałe od „należący do Marsa” lub „poświęcony Marsowi”. W Polsce imię to używane jest od XII wieku.
Popularność imienia Marcin rozpoczęła się wraz z historią świętego o tym imieniu, który żył w IV wieku i pochodził z Tours we Francji. Według legendy biskup Marcin był żołnierzem rzymskim, który podarował napotkanemu żebrakowi połowę swojego płaszcza legionisty. Zgodnie z regulaminem żołnierskim – jedna połowa należała do niego, druga zaś – do garnizonu. Marcin stał się symbolem dobroci i miłosierdzia, a imię to kojarzyło się z osobami, które są odważne, ale i kierują się troską o innych.
Święty Marcin stał się patronem nędzarzy i żebraków, ale łacińskie pochodzenie wskazuje również na: odwagę, męstwo i wojowniczość, ponieważ w mitologii rzymskiej Mars był patronem żołnierzy.
Marcin obchodzi imieniny kilka razy w roku, ale najbardziej popularną datą świętowania jest 11 listopada – wówczas przypada dzień św. Marcina z Tours.
Osobowość mężczyzny o imieniu Marcin
Charakter i osobowość mężczyzny o imieniu Marcin można opisać następująco:
- introwertyczny,
- wrażliwy,
- zdystansowany,
- powściągliwy,
- oddany,
- towarzyski,
- ambitny,
- inteligentny,
- pomocny,
- bezinteresowny,
- odważny,
- analityczny,
- zorganizowany,
- pracowity.
Marcin w związku i w pracy
Jeśli chodzi o predyspozycje zawodowe, Marcin doskonale sprawdzi się tam, gdzie potrzebne są: dokładność, analityczny umysł, zdolności manualne i precyzja. Jako wszechstronnie uzdolniony i szybko zdobywający nową wiedzę, Marcin spełni się w wielu różnych zawodach. Najlepiej będzie się czuł na samodzielnych stanowiskach, kiedy sam będzie mógł kierować swoją ścieżką kariery i planować kolejne kroki. Jednocześnie, jak nikt inny, nadaje się do pracy z ludźmi – ma charyzmę, jest też niezwykle pomocny i oddany, a przy tym nie oczekuje poklasku i nie lubi skupiać na sobie uwagi.
Marcin może więc być zarówno urzędnikiem, prawnikiem, jak i opiekunem, lekarzem czy ratownikiem medycznym.
W związku Marcin jest dość powściągliwy, jeśli chodzi o okazywanie uczuć, ale potrafi też być czuły i wrażliwy. Ceni sobie prawdę i zaufanie, nie lubi tracić czasu na puste i niemające przed sobą przyszłości relacje. Jeśli kocha, to całym sercem – jest bardzo zmysłowy, ale nie ulega namiętności – związek buduje na głębszych emocjach. Dla swoich bliskich zrobi wszystko, a czas, który będzie mógł spędzić sam na sam z ukochaną osobą, jest dla niego ważniejszy niż bujne życie towarzyskie.
Marcin – zdrobnienia
Jeśli chodzi o zdrobnienia imienia Marcin, to nie ma ich zbyt wiele. Do najczęściej spotykanych należą: Marcinek, Marcio, Cinek, Marcino, Marcinuś, Cinuś, Cinek, Marcik.
Marcin – formy obcojęzyczne
Obcojęzyczne formy imienia Marcin brzmią nieco podobnie do polskiej wersji imienia. Można więc uznać, że jest to imię dość uniwersalne, które z łatwością można przekształcić, a które nie traci swojego pierwotnego wydźwięku. Oto, jak imię Marcin brzmi w innych językach:
- w angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim – Martin;
- w fińskim – Martti;
- w litewskim – Martynas;
- po łacinie – Martinus;
- w łotewskim – Martiš;
- w węgierskim – Márton;
- we włoskim – Martino.
Znane osoby o imieniu Marcin
Wielu rodziców – poszukując imienia dla swojej pociechy – stawia przede wszystkim na dobre skojarzenia, a takie wywołują zazwyczaj znajome czy znane osoby o danym imieniu. Jeśli w rodzinie lub wśród znajomych nie było żadnego Marcina, który mógłby się stać inspiracją, warto poszukać interesującej osoby wśród sław. Oto lista najbardziej sławnych Marcinów... w Polsce i na świecie:
- św. Marcin – biskup Tours.
- Marcin Błażewicz – polski kompozytor.
- Marcin Daniec – polski satyryk
- Martin Scorsese – amerykański reżyser.
- Marcin Kydryński – polski dziennikarz muzyczny.
- Marcin Żewłakow – polski piłkarz.
- Marcin Gortat – polski koszykarz.
- Martin Gore – brytyjski muzyk.
- Marcin Wu Xuesheng – chiński katechista.
- Marcin Daniec – artysta kabaretowy.
- Marcin Meller – polski dziennikarz i felietonista.
- Marcin Dorociński – polski aktor.
- Martin Heidegger – filozof niemiecki.
- Marcin Kromer (1512–1589) – pisarz, kronikarz, biskup warmiński.
- Marcin Luter (1483–1546) – niemiecki teolog i reformator religijny.
- Marcin Bosak – aktor.
- Marcin Urbaś – polski lekkoatleta.
- Marcin Świetlicki – polski poeta.
- Martin Schmitt – niemiecki skoczek narciarski.
Marcin Wolski – poeta i satyryk. - Marcin Prokop – polski dziennikarz i prezenter telewizyjny.
- Marcin Rozynek – polski wokalista, autor piosenek.
- Marcin Tyszka – fotograf polski.
- Marcin Wolski – polski pisarz, poeta i satyryk.
Powiedzenia i przysłowia o Marcinie
Z imieniem Marcin wiąże się wiele ciekawych przysłów i powiedzeń. Oto najbardziej znane:
- „Uczył Paweł Marcin, a sam głupi jak trzcina”.
- „Jak mglisto na Marcina, będzie lekka zima”.
- „Gdy wschodni wiatr na Marcina, będzie ostra zima”.
- „Młoda jak jagoda po świętym Marcinie”.
- „Na świętego Marcina najlepsza gęsina”.
- „Jeśli na Marcina sucho to gody z pluchą”.
- „Od świętego Marcina zima się zaczyna”.
Patroni Marcina
Najczęściej wybieranym patronem chłopców o imieniu Marcin jest wspomniany św. Marcin z Tours, a także św. Marcin I – ostatni papież męczennik; św. Marcin de Porrès – peruwiański zakonnik, założyciel sierocińca w Limie, opiekun chorych i biednych; św. Marcin Wu Xuesheng – katechista i męczennik; św. Marcin z Bragi – fundator klasztorów, misjonarz i pisarz.
Bibliografia
- Andrzej Sieradzki, Księga imion i patronów, wyd. Videograf II. Chorzów 2008.
- Albert Roch, Elżbieta Pietraszewska, Twoja księga imion, wyd. Printex, Białystok 2004.
- https://niebieskiepudelko.pl/imie/marcin/
Roksana Krysa
dziennikarka
Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.
Komentarze i opinie (0)