Marcelina – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

Imię Marcelina systematycznie zyskuje na popularności. Mimo tego, że ma ono za sobą bardzo długą historię, to całkiem niedawno powróciło na listę najchętniej nadawanych imion dziewczynkom. Być może stało się to też za sprawą pięknej Polki o tym imieniu? Czy znaczenie imienia Marcelina ma szansę dodatkowo zachęcić świeżo upieczonych rodziców, by nadali je swojej córce? Warto się przekonać!

  • 0.0
  • 0
  • 0

Marcelina – imieniny

Najczęściej wybieraną datą obchodzenia imienin Marceliny jest 17 lipca. Poza tym święto imienia Marcelina może wypadać także: 9 stycznia, 30 stycznia, 26 kwietnia.

Marcelina – znaczenie imienia i pochodzenie

Warto zacząć od tego, że imię Marcelina ma bardzo ciekawe znaczenie. To żeńskie imię pochodzenia łacińskiego jest odpowiednikiem męskiego imienia Marcelin. Dawno temu imię to zaklasyfikowane było jako imię oznaczające kobietę należącą do rodu Marcelli. Był to rzymski ród (także: Marcellus), który odgrywał w państwie rzymskim bardzo ważną rolę w okresie, gdy było ono republiką.

Osobowość kobiety o imieniu Marcelina

Marcelina to kobieta, która kieruje się w życiu intuicją. Dlatego nie tak łatwo wywieść ją na manowce. Tym bardziej, że potrafi działać dość przebiegle i być zawsze dwa kroki przed tzw. konkurencją.

Także dzięki temu, że do swojej intuicji Marcelina zawsze dokłada szczyptę perfekcyjnej analizy, a poza tym... Marcelina to kobieta pełna wdzięku.

Swoich znajomych potrafi oczarować, opowiadając cudowne i kolorowe historie. A to dzięki bogatej wyobraźni, która często zdaje się nie mieć kresu. Mimo wybujałej fantazji, Marcelina jest też ceniona za to, że sprawiedliwie i obiektywnie potrafi rozsądzić każdy spór.

Marcelina w związku i w pracy

Gdy Marcelina jest w związku, prawie zawsze zachowuje do partnera trochę chłodnego dystansu. Co jest dziwne, zwłaszcza że wewnętrznie Marcelina pragnie prawdziwej bliskości, uniesień i tego, żeby stanowiła z partnerem mocną jedność.

Ponieważ Marcelina przeważnie dąży do zdobycia dóbr materialnych, w pracy także przyświeca jej ten priorytet. Pieniądze w postaci wysokich zarobków są dla Marceliny zawsze najlepszą motywacją. A w jakich zawodach sprawdzi się Marcelina? Otóż są to profesje związane z elektroniką oraz te, które wymagają refleksu i szeroko pojętej inwencji.

Marcelina – zdrobnienia

A jak mówić do małej Marceliny czy też całkiem dużej, ale w sposób pieszczotliwy? Otóż do najczęściej używanych zdrobnień należą:

  • Marcysia,
  • Marcelka,
  • Marcelcia,
  • Marcelinka,
  • Celcia,
  • Celinka.

Znane osoby o imieniu Marcelina

Jakimi znanymi osobami mogą się inspirować rodzice, nadając córce imię Marcelina? Znane Marceliny to, m.in.:

  • Marcelina Grabowska – polska pisarka.
  • Marcelina Czartoryska – pianistka, uczennica Chopina.
  • Marcelina Sembrich-Kochańska – polska śpiewaczka.
  • Marcelina Zawadzka – Miss Polonia z roku 2011 i prezenterka telewizyjna.
  • Marcelina Kulikowska – polska dramatopisarka i poetka.
  • Marcelina Stoszek – polska wokalistka, autorka tekstów kompozytorka.

Marcelina – formy obcojęzyczne

Trzeba przyznać, że formy obcojęzyczne imienia Marcelina brzmią bardzo podobnie do używanego w Polsce imienia. Jak na przykład? Otóż we Francji Marcelina to Marcelline, po włosku Marcellina (podobnie jak po angielsku). W języku hiszpańskim imię to zapisuje się tak jak w języku polskim.

Patronki Marceliny

Za patronkę kobiet noszących imię Marcelina uważa się świętą Marcelinę z Trewiru (332–398). Była ona siostrą św. Ambrożego. Na kartach historii zapisała się tym, że przyjęła welon od papieża Liberiusza. Taki welon określany był wtedy symbolem dziewic konsekrowanych.

Bibliografia

 
  1. Andrzej Sieradzki, Księga imion i patronów, wyd. Videograf II. Chorzów 2008.
  2. Albert Roch, Elżbieta Pietraszewska, Twoja księga imion, wyd. Printex, Białystok 2004.
Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Odporność? Naturalnie!

 

Łożysko w ciąży – budowa, funkcje, ułożenie

 

10 niepokojących objawów u noworodka

 

Feng shui – zasady. Jak urządzić dom według zasad feng shui?

 

Jak odstawić dziecko od piersi? Sposoby odstawienia od piersi

 

Zupy warzywne dla dziecka – jakie i kiedy?

 

Czytanie z termometru

 

Herbata w ciąży – czarna, czerwona, zielona czy ziołowa?