Malwina – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

Można śmiało powiedzieć, że imię Malwina przybyło na polskie ziemie wraz ze szkocką poezją (choć nie jest to jedyna teoria w tym temacie). Kobieta o tym imieniu pojawia się bowiem w Pieśni Osjana J. Macphersona z XVII wieku. Na kartach książki jest ona narzeczoną Oskara – syna tytułowego bohatera. Czy to możliwe, że to bardzo kobiece imię pochodzi od męskiego imienia? Jakie jest znaczenie imienia Malwina? I jaką wróżbę kryje w sobie? Być może odpowiedzi na te pytania przekonają młodych rodziców, by takie imię dać swojej córce.

  • 0.0
  • 0
  • 0

Malwina – imieniny

Gdy damy córce na imię Malwina, nie będziemy mieć dylematu, jaki dzień wybrać na dzień jej imienin. A to dlatego, że przypadają one raz w roku, a mianowicie: 4 lipca.

Malwina – znaczenie imienia i pochodzenie imienia

Jakie jest pochodzenie imienia Malwina? Według innej – niż przedstawiona na początku artykułu – opinii Malwina to imię pochodzenia germańskiego – wtedy oznacza ono osobę „strzegącą praw i prawowierną”. Jest zlepkiem dwóch wyrazów z języka germańskiego, które razem dają takie właśnie znaczenie. By dodatkowo zgłębić „tajemnicę Malwiny”, można dodać jeszcze to, że pochodzi ono od męskiego imienia Malwin.

Osobowość kobiety o imieniu Malwina

Sprawiedliwość jest dla niej bardzo ważna – dlatego niestety często widzi świat w czarno-białych barwach. Z tego też powodu brzydzi się niemoralnym postępowaniem – surowe zasady stosuje nie tylko względem swoich przyjaciół (zazwyczaj ma ich wielkie grono), ale i względem siebie.

Malwina w związku i w pracy

Kobieta o imieniu Malwina jest w stanie przez swoją dobroduszność i bycie stałą w uczuciach tkwić przy swoich partnerach przez całe życie. Po prostu dane komuś obietnice są dla niej bardzo ważne. Gdy Malwina zdecyduje się założyć rodzinę, dba o nią z prawdziwą troską. Marzy też, by partner zapewnił jej godziwe życie.

Swoim dzieciom Malwina pragnie przekazać tylko pozytywną wizję świata. Mimo że sama wie, że nie zawsze jest różowo.

Dziewczęta i kobiety o imieniu Malwina są często obdarzone talentem plastycznym. Jednak nie lubią się tym afiszować. Dlatego z tymi uzdolnieniami nie wiążą swojego życia zawodowego. Za to oblegają zawody związane z opiekuńczością czy wychowywaniem innych.

Malwina – zdrobnienia

Do Malwiny można też oczywiście mówić pieszczotliwie. Z wielu wersji zdrobnień można wybrać sobie tę ulubioną. Jak prezentuje się dość szeroki ich pakiet? Oto parę wyjętych z niego przykładów. Malwina może być: Malwinią, Malwincią, Malwcią, Malwą lub Malwką.

Może też być nazywana: Malineczką, Malinką czy Malką. Maluś jako zdrobnienie też brzmi bardzo dobrze.

Znane osoby o imieniu Malwina

A jakie sławne kobiety o tym imieniu znajdziemy? Są to na przykład Malwina Buss – polska aktorka, Malwina Garfeinowa – poetka i powieściopisarka; Malwina Kusior – aktorka i wokalistka czy Malwina Wędzikowska – polska kostiumografka, stylistka, prezenterka i scenografka.

Malwina – formy obcojęzyczne

To jak brzmi imię w języku polskim nie różni się za bardzo od jego form w innych językach. Wystarczy wymienić chociaż włoską wersję: Malvina (tak samo zresztą to imię brzmi w językach: angielskim, hiszpańskim czy niemieckim). We Francji natomiast Malwina to Malvy.

Patronki Malwiny

Jeśli chodzi o patronki, oficjalnie nie ma żadnej świętej czy błogosławionej Malwiny, która roztaczałaby pieczę nad wszystkimi Malwinami na świecie.

Bibliografia

 
  1. Andrzej Sieradzki, Księga imion i patronów, wyd. Videograf II. Chorzów 2008.
  2. Albert Roch, Elżbieta Pietraszewska, Twoja księga imion, wyd. Printex, Białystok 2004.
Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Jak pielęgnować atopową skórę dziecka?

 

Pole rombu – co to jest, wzór, jak obliczyć pole rombu?

 

Spory sąsiedzkie

 

Wykaz epok literackich – epoki literackie po kolei

 

Prezenty na zajączka – jaki prezent kupić dziecku na Wielkanoc?

 

Najlepsze dresy damskie dla mamy – jakie wybrać?

 

Domki dla dzieci – jak zabawa na świeżym powietrzu wpływa na rozwój malucha?

 

Kryzys małżeński – czym jest, sposoby pokonania kryzysu