Łukasz... cierpliwy flegmatyk. Czy tak można opisać osobę o tym imieniu? Niekoniecznie jest to cała prawda. Łukasz charakteryzuje się także zdrowym rozsądkiem i wielkim sercem. Czy wiesz, jakie jest znaczenie imienia Łukasz, od czego pochodzi, kiedy są jego imieniny i kim jest jego patron – święty Łukasz? Jeżeli nie, koniecznie przeczytaj cały artykuł.
Łukasz – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie
Łukasz – znaczenie imienia
Łacińska forma lucius , od której wywodzi się imię greckie Loukas i następnie znane nam dobrze – Łukasz, oznacza „urodzony o świcie ” lub inaczej „niosący światło ” czy „nosiciel światła ” . Inna wersja to „ten, którzy przynosi szczęście ” . Istnieje również interpretacja, która mówi, że imię Łukasz oznaczało po prostu „osobę pochodzącą z regionu południowych Włoszech – Lukanii”.
Pochodzenie imienia Łukasz
Imię Łukasz pochodzi z hellenistycznej Grecji, ale swoje korzenie ma łacińsko-greckie. W Polsce pierwsze wzmianki znajdziemy w źródłach średniowiecznych, a najwcześniejsza forma została zarejestrowana w 1306 roku. Imię Łukasz występowało w Polsce różnych wariantach (np.: Łuka, Łuczko czy Łuczek) i – podobnie do innych imion – było podstawą słowotwórczą do tworzenia nazwisk (np.: Łuczak, Łukasiak, Łukaszczyk czy Łukaszewicz).
Istnieje też wiele miejscowości noszących nazwy związane z tym imieniem.
Choć imię to nie jest już tak popularne jak kiedyś, nadal plasuje się na 13. miejscu wśród imion, które są noszone przez żyjących mężczyzn w Polsce.
Łukasz – imieniny
Najbardziej znaną datą imienin Łukasza jest 18 października – przypada wtedy wspomnienie św. Łukasza Ewangelisty. Jednak to niejedyny termin, kiedy można składać solenizantowi o tym imieniu życzenia. W kalendarzu znajdują się także inne daty, takie jak: 10 września, 22 kwietnia, 17 lutego oraz 31 października.
Osobowość mężczyzny o imieniu Łukasz
Łukasz to osoba niezwykle szczera, skromna i empatyczna. Nie lubi znajdować się w centrum uwagi, a wszelkie osiągane sukcesy umniejsza, aby nie być posądzonym o przechwalanie się czy brak pokory. Tego ostatniego z pewnością nie można mu zarzucić. Jego spokój, takt, wysoka kultura osobista i rozwaga sprawiają, że szybko zyskuje sympatię otoczenia – ma wielu wiernych oraz oddanych przyjaciół i znajomych. Łukasz lubi i umie pomagać innym. Sprawia mu to prawdziwą frajdę. Potrafi też podejmować przemyślane decyzje i można na nim polegać.
To taka osoba godna zaufania. Ceni sobie relacje międzyludzkie i jest zawsze wsparciem dla swoich bliskich.
Łukasz jest człowiekiem ostrożnym, który dokładnie analizuje sytuację. Nigdy nie robi niczego pochopnie. Być może ten pragmatyzm bywa przeszkodą w relacjach damsko-męskich, ponieważ osoba o tym imieniu potrzebuje nieco więcej czasu niż inni, aby zbudować relację i emocjonalnie się zaangażować na wymaganym poziomie.
Łukasz w związku i w pracy
Łukasz to mężczyzna pracowity i sumienny. Zawsze dąży do perfekcji, a powierzonych mu zadań nigdy nie odkłada na później. Ma wewnętrzną motywację, która popycha go do działania. To, że jest tak zdeterminowany w dążeniu do celu, budzi podziw i szacunek wśród jego współpracowników oraz osób mu bliskich. W pracy wyróżnia się ambicją oraz wytrwałością.
Prezentuje analityczne podejście do zadań, a to pozwala mu skutecznie rozwiązywać zawiłości czy problemy każdej natury. Zanim podejmie decyzję, starannie przemyśli wszystkie opcje, rozważy argumenty za i przeciw. Jego empatia, szczere zainteresowanie drugim człowiekiem i po prostu ludzka dobroć przysparzają mu wielu przyjaciół – nawet w firmie, w której pracuje. Z drugiej strony zaś – jego ostrożność może czasami prowadzić do trudności w nawiązywaniu głębszych relacji emocjonalnych.
Nie jest może typem lidera, ale zdecydowanie to ceniony doradca.
Jeśli chodzi o miłość – Łukasz poszukuje stabilizacji i wartości moralnych. Jest tradycjonalistą, który pragnie stworzyć rodzinę opartą na miłości i zaufaniu. Jest zaradny – sam zbuduje dom, wyremontuje go czy zadba o ogród. Żadnej pracy się nie boi, a dla rodziny zawsze gotów się poświęcić. Wierzy w trwałość związków i unika: dwuznacznych sytuacji, mataczenia, zdrady czy oszustw. Nie jest jednak łatwą zdobyczą. Bardzo długo się rozkręca i dużo wody upłynie w Wiśle, zanim nawiąże z kimś bliższą relację.
Zdecydowanie łatwiej pozostawać z nim na stopie koleżeńskiej niż wejść stopień wyżej.
Łukasz – zdrobnienia
Zdrobnienia imienia Łukasz:
- Łukaszek,
- Łuki,
- Luki,
- Luka,
- Lukas,
- Łukaszko,
- Łukasio,
- Łukasik.
Łukasz – formy obcojęzyczne
Chociaż imię Łukasz wywodzi się z języka greckiego, jego odmiana w obcych językach jest dość popularna.
- Język angielski – Luke/Lucas.
- Język niemiecki – Lukas.
- Język francuski – Luc/Lucas.
- Język portugalski – Lucas.
- Język rosyjski – Лука (Luka).
- Język włoski – Luca.
- Język czeski – Lukáš.
- Język słowacki – Lukáš.
- Język grecki – Λουκάς (Loukas).
Odmiana imienia Łukasz
Imię Łukasz przez przypadki odmienia się następująco:
- Mianownik: Łukasz (l. poj.), Łukaszowie (l. mn.);
- Dopełniacz: Łukasza, Łukaszów.
- Celownik: Łukaszowi, Łukaszom
- Biernik: Łukasza, Łukaszów.
- Narzędnik: z Łukaszem, z Łukaszami.
- Miejscownik: o Łukaszu, o Łukaszach.
- Wołacz: Łukaszu!, Łukaszowie!
Znane osoby o imieniu Łukasz
Łukasz to popularne imię, dlatego też ma swoich reprezentantów w kręgu znanych postaci. Do imienników Łukasza należą chociażby:
- Łukasz Golec – polski muzyk, trębacz, współzałożyciel popularnego zespołu Golec uOrskiestra.
- Łukasz Dziemidok – polski aktor młodego pokolenia.
- Łukasz Dzióbek – polski łyżwiarz figurowy.
- Łukasz Zagrobelny – polski piosenkarz i aktor musicalowy związany z teatrem Roma w Warszawie.
- Łukasz Kruczek – skoczek narciarski i trener kadry narodowej.
- Łukasz Górnicki – polski pisarz polityczny przełomu XVI i XVII wieku.
- Łukasz Majewski – polski koszykarz.
- Łukasz Zieliński – polski wokalista heavymetalowy.
Znani imiennicy zza granicy to również:
- Lukas Podolski – niemiecki piłkarz polskiego pochodzenia.
- Lucas Cranach – niemiecki malarz.
- Luca Antonini – włoski piłkarz.
- Luc Besson – francuski reżyser i producent filmowy.
Powiedzenia i przysłowia o Łukaszu
Do najbardziej znanych przysłów i powiedzeń zawierających imię Łukasz należą:
- „Na świętego Łukasza jest w domu chleb i kasza”. Albo w innej trochę wersji: „Na świętego Łukasza jest obfity chleb i kasza”.
Patroni Łukasza
Święty Łukasz Ewangelista pochodził z Grecji i był z wykształcenia lekarzem. Chociaż nie był bezpośrednim uczniem Jezusa, jest prawdopodobnym autorem jednej z czterech Ewangelii oraz Dziejów Apostolskich. Towarzyszył św. Pawłowi w jego podróżach misyjnych i to od niego przyjmował przekaz życia Chrystusa, który potem opisał.
Święty Łukasz jest patronem: lekarzy, malarzy oraz introligatorów. Istnieje pogłoska, że to on jest autorem najbardziej znanego obrazu religijnego w Polsce, czyli oblicza Matki Bożej Częstochowskiej.
Nie może być to jednak prawda, gdyż spodzie tego dzieła datowane jest na znacznie późniejszy okres. W Kościele katolickim wspomnienie liturgiczne św. Łukasza obchodzone jest 18 października.
Bibliografia
- Jan Grzenia, Nasze imiona, Świat Książki, Warszawa 2002.
- Żywoty Świętych Pańskich na wszystkie dnie roku, Wikiźródła, wolna biblioteka (wikisource.org), dostęp z dn. 14.09.2024
- Aneks: Przysłowia polskie – imiona – Wikisłownik, wolny słownik wielojęzyczny (wiktionary.org ), dostęp z dn. 26.10.2024
- Św. Łukasz Ewangelista – Kim był? Życiorys, Patron, Ewangelia (zyciorysy.info), dostęp z dn. 26.10.2024
Magdalena Krajewska-Sochala
pedagog
Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim.
Komentarze i opinie (0)