Ludwika – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

Ludwika to żeński odpowiednik imienia Ludwik. Imię Ludwika pasuje do kobiety wrażliwej, spokojnej, która zawsze chętnie niesie pomoc innym. Osoby noszące imię Ludwika cechują się: wysokim poziomem empatii, doskonałą intuicją i bezapelacyjną wiernością.

  • 0.0
  • 0
  • 0

Imieniny Ludwiki

Ludwika obchodzi imieniny: 31 stycznia, 15 marca i 20 lipca. Patroni imienia Ludwika to m.in. błogosławiona Ludwika Saubadzka oraz święta Ludwika.

Pochodzenie imienia Ludwika – znaczenie imienia Ludwika

Ludwika to żeński odpowiednik imienia Ludwik, dlatego jego etymologia jest tożsama właśnie z tym imieniem. Imię Ludwik ma pochodzenie germańskie i składa się z dwóch członów – wyrazu hlud oznaczającego „sławę” oraz wic, co znaczy: „wojownik” lub „moc”. W związku z tym imię Ludwik można interpretować jako: „sławnego wojownika” lub „mocnego wojownika”.

Imię to było popularne wśród różnych europejskich dynastii – w tym wśród królów i władców. Pierwszym znanym „posiadaczem” imienia Ludwik był Ludwik I Pobożny (zm. 840 r.), który był królem Franków i cesarzem Karola Wielkiego.

Imię żeńskie Ludwika w Polsce

Od tego momentu imię Ludwik zyskało na popularności i rozprzestrzeniło się na inne kraje – w tym na Polskę. W Polsce imię Ludwik było popularne w średniowieczu i renesansie, a także w późniejszych czasach. W historii Polski możemy spotkać takie postacie jak Ludwik Węgierski (król Polski w latach 1370–1382) i Ludwik XVIII (król Polski w latach 1815–1824).

Współcześnie imię Ludwik nadal jest używane w wielu krajach – zarówno w swojej tradycyjnej formie, jak i w różnych wariantach.

Imię Ludwika było często noszone przez królowe i księżne, zwłaszcza w różnych europejskich dynastiach. Ze względu na to historyczne powiązanie, imię Ludwika może kojarzyć się z szlachetnością, godnością i władzą.

Numerologia imienia Ludwika

Ludwika to numerologiczna dziewiątka. Numerologia imienia Ludwika ma wpływ na charakter osoby noszącej to imię. Między innymi na doskonałą intuicję, a także wysoki poziom duchowości. Szczęśliwa cyfra Ludwiki to 9.

Ludwika – dom i rodzina

Osoba nosząca imię Ludwika cechuje się niezwykłą wrażliwością. Dla Ludwiki rodzina jest najwyższą wartością i jest w stanie się dla niej poświęcić. Jako partnerka Ludwika jest bezwarunkowo wierna i oddana, ale też namiętna i czuła. U mężczyzny szuka wsparcia, czułości a także inteligencji i wrażliwości.

Ludwika to doskonała pani domu i wspaniała matka, swoim najbliższym ofiaruje bezwarunkową miłość, troskę i wsparcie, jednocześnie szanując ich odrębność i dając swobodę.

Ludwika – życie towarzyskie

Ludwika to przyjaciółka, na której zawsze można polegać. Nigdy nie odmawia pomocy, co niektórzy niestety czasami wykorzystują. Ludwika jest ugodowa, zawsze szuka polubownych rozwiązań, nie lubi konfliktów, źle też reaguje na krytykę.

Ludwika – praca

Ludwika to prawdziwa altruistka, dlatego idealna praca powinna pozwalać jej na spełnianie się w niesieniu pomocy innym. Kobieta o imieniu Ludwika nie jest zbyt przebojowa. Nie wierzy we własne siły, dlatego potrzebuje przełożonego, który uwierzy w nią i pozwoli jej się wykazać, ponieważ drzemie w niej bardzo duży potencjał.

Znane osoby noszące imię Ludwika

  • Ludwika Maria Gonzaga – królowa Polski, żona dwóch królów Polski – Władysława IV Wazy i Jana Kazimierza Wazy; znana z zaangażowania w sprawy dobroczynności i patronowania sztuce;
  • Ludwika Antonina Pilatówna – polska mala córka Filipa II, księżna Andegawenii ka, autorka portretów i scen rodzajowych;
  • Ludwika Włodkowica – polska pisarka i działaczka niepodległościowa, autorka powieści historycznych i społecznych;
  • Ludwika Śniadecka – działaczka, żona Michała Czajkowskiego;
  • Ludwika Sabaudzka – córka Filipa II, księżna Andegawenii;
  • Ludwika Pawlowska – polska pływaczka; mistrzyni olimpijska z 1924 roku;
  • Ludwika Paleta – meksykańska aktorka filmowa i telewizyjna; znana z takich produkcji jak Carrusel.

Zdrobnienia imienia Ludwika

  • Ludwiczka,
  • Luiza,
  • Wika,
  • Ludka,
  • Ludzia,
  • Lusia,
  • Wisia,
  • Ludwisia.

Najpopularniejsze imiona żeńskie – jak wybrać imię córki?

Ludwika czy też Ludwik nie są to obecnie najpopularniejsze imiona żeńskie ani męskie w Polsce. Co prawda widoczny jest nurt powrotu do starych, klasycznych imion, ale tych bardziej staropolskich, jak: Jan, Staś czy nawet Mieszko. Baza imion żeńskich jest jednak tak rozbudowana, że poszukując oryginalnego imienia dla córki, z łatwością można znaleźć takie, które będzie pasowało dla naszej pociechy.

Bibliografia

 
  1. Andrzej Sieradzki, Księga imion i patronów, wyd. Videograf II. Chorzów 2008.
  2. Albert Roch, Elżbieta Pietraszewska, Twoja księga imion, wyd. Printex, Białystok 2004.
Opublikowano: ; aktualizacja: 22.07.2024

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Witold – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Kornel – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Zenon – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Oliwier – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Marlena – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Ilona – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Zygmunt – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Karina – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie