Leokadia – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

Imię Leokadia – przynajmniej według jego pierwotnego znaczenia – to jasna przyszłość dla dziewczynki o tym imieniu. A to dlatego, że jedna z koncepcji mówi, że pochodzi ono od greckiego wyrazu leukos, co oznacza „świecący” i „jasny”. Jednak to niejedyna koncepcja na pochodzenie tego imienia. Jaka jest druga? Co jeszcze warto wiedzieć o tym imieniu, by ze spokojem móc je nadać dziecku? Może w tym pomóc lektura artykułu.

  • 0.0
  • 0
  • 0

Leokadia – imieniny

Wybierając to melodyjne dziewczęce imię dla córki, warto wiedzieć, kiedy Leokadia obchodzi imieniny. W tym względzie nie ma zbyt dużego wyboru, gdyż data na świętowanie w tym przypadku jest jedna. To 9 grudnia.

Leokadia – znaczenie imienia i pochodzenie imienia

Jak już wcześniej wspomniano, imię Leokadia to imię pochodzenia greckiego. Druga koncepcja na to, jaki wyraz może być podstawą jego powstania mówi o tym, że imię pochodzi od wyrazów laos – „lud” i kedos – „troska”. Czyli Leokadia to ta „troszcząca się o lud”. Trzeba też przyznać, że męska forma imienia, a więc Leokadiusz, nie jest w języku polskim zbyt popularna. A na pewno mniej niż i tak unikatowa Leokadia.

Osobowość kobiety o imieniu Leokadia

Skoro już jasne, jakie jest – do wyboru – znaczenie imienia Leokadia, warto wiedzieć, jak się żyje pod jednym dachem z kimś o tym imieniu. I jaki charakter ma dziewczynka, która to imię nosi. Jedno jest pewne, że mała Leokadia zapewni rodzicom wiele przeżyć. Z taką samą gracją potrafi sprawić radość, jak i kłopoty.

Taką emocjonalną huśtawkę mała i trochę starsza Leokadia umie zafundować nie tylko najbliższym, ale i sobie. A to dlatego, że dla niej podróż od euforii do przygnębienia to kwestia kilku chwil. Pełna energii Leokadia chętnie daje upust swojemu temperamentowi w ten sposób, że z zapałem angażuje się w różne akcje i przedsięwzięcia. To tym zjednuje sobie całe rzesze znajomych i przyjaciół.

Leokadia w związku i w pracy

Leokadia to żywe srebro. Dlatego trudną ją okiełznać i... zatrzymać przy sobie. Tym bardziej że Leokadie traktują mężczyzn z przymrużeniem oka. I nieufnością. Dalekie są od wiary w błyskawiczne działanie strzały amora.

Jeśli chodzi o predyspozycje zawodowe, Leokadia – z racji swojego temperamentu – sprawdzi się jako niezwykle aktywna i świecąca przykładem... nauczycielka wychowania fizycznego.

Leokadia będzie też błyszczeć na kierowniczych stanowiskach. A to z racji tego, że z łatwością buduje wśród pracowników autorytet. Z tego też powodu Leokadia jest przekonującą instruktorką – niezależnie od dziedziny.

Leokadia – zdrobnienia

To pełne elegancji imię żeńskie pochodzenia greckiego ma też parę zdrobnionych wersji. O bardziej ludzkim, dostępnym, wymiarze. Oto niektóre z nich:

  • Lodzia,
  • Lodka,
  • Lodziczka,
  • Lodziunia,
  • Loda,
  • Lodusia,
  • Adka,
  • Adzia.

Znane osoby o imieniu Leokadia

Wśród znanych kobiet o tym imieniu warto wymienić kilka wybitnych – każda w swojej dziedzinie – postaci. Należą do nich:

  • Leokadia Halama (Loda Halama) – polska tancerka popularna w okresie międzywojennym.
  • Leokadia Serafinowicz – polska aktorka i reżyserka teatralna.
  • Leokadija Diržinskaitė-Piliušenko – litewska działaczka partyjna.
  • Leokadia Krajewska – jedna z pierwszych w Polsce kobiet milicjantek.

Leokadia – formy obcojęzyczne

A czy bardzo inaczej brzmi imię Leokadia w innych językach? Czy jednak da się je uznać za takie ze wszech miar międzynarodowe? Oto parę przykładów:

  • Laocadia – taka jest angielska, hiszpańska i włoska forma imienia.
  • Leokadia czy też Leocadia – to wersje niemieckie imienia.
  • Leocadie – oto jak należy mówić do Leokadii we Francji.

Patronki Leokadii

Za patronkę kobiet o imieniu Leokadia uznaje się św. Leokadię z Toledo. Czym wsławiła się ta kobieta? Otóż podczas prześladowań chrześcijan (czasy cesarza Dioklecjana) Leokadia wpadła w oko cesarskiemu namiestnikowi Dacjanowi. Ponieważ jednak takie zaloty były wbrew zasadom kobiety i pozostawała na nie obojętna, namiestnik wtrącił Leokadię do lochów. Mimo że bardzo chciał torturami przekonać Leokadię do swojej osoby, ta pozostała nieugięta. Tym samym wydała na siebie wyrok śmierci.

Bibliografia

 
  1. Andrzej Sieradzki, Księga imion i patronów, wyd. Videograf II. Chorzów 2008.
  2. Albert Roch, Elżbieta Pietraszewska, Twoja księga imion, wyd. Printex, Białystok 2004.
Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Pierwszy spacer z dzieckiem – przygotowanie dziecka do pierwszego spaceru

 

Zespół Westa – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, rokowania

 

Nauka gry na instrumencie dla dzieci – jak zacząć?

 

Pole trapezu – co to jest, wzór, jak obliczyć pole trapezu?

 

Ból brzucha w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

 

Brajan – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Żelazo w ciąży – w czym jest? Jaka dieta zapobiegnie anemii?

 

CRP u dziecka – kiedy badać, jakie są normy, co oznaczają wysokie i niskie wyniki CRP u dzieci?