Imię Leokadia – przynajmniej według jego pierwotnego znaczenia – to jasna przyszłość dla dziewczynki o tym imieniu. A to dlatego, że jedna z koncepcji mówi, że pochodzi ono od greckiego wyrazu leukos, co oznacza „świecący” i „jasny”. Jednak to niejedyna koncepcja na pochodzenie tego imienia. Jaka jest druga? Co jeszcze warto wiedzieć o tym imieniu, by ze spokojem móc je nadać dziecku? Może w tym pomóc lektura artykułu.
Leokadia – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie
Leokadia – imieniny
Wybierając to melodyjne dziewczęce imię dla córki, warto wiedzieć, kiedy Leokadia obchodzi imieniny. W tym względzie nie ma zbyt dużego wyboru, gdyż data na świętowanie w tym przypadku jest jedna. To 9 grudnia.
Leokadia – znaczenie imienia i pochodzenie imienia
Jak już wcześniej wspomniano, imię Leokadia to imię pochodzenia greckiego. Druga koncepcja na to, jaki wyraz może być podstawą jego powstania mówi o tym, że imię pochodzi od wyrazów laos – „lud” i kedos – „troska”. Czyli Leokadia to ta „troszcząca się o lud”. Trzeba też przyznać, że męska forma imienia, a więc Leokadiusz, nie jest w języku polskim zbyt popularna. A na pewno mniej niż i tak unikatowa Leokadia.
Osobowość kobiety o imieniu Leokadia
Skoro już jasne, jakie jest – do wyboru – znaczenie imienia Leokadia, warto wiedzieć, jak się żyje pod jednym dachem z kimś o tym imieniu. I jaki charakter ma dziewczynka, która to imię nosi. Jedno jest pewne, że mała Leokadia zapewni rodzicom wiele przeżyć. Z taką samą gracją potrafi sprawić radość, jak i kłopoty.
Taką emocjonalną huśtawkę mała i trochę starsza Leokadia umie zafundować nie tylko najbliższym, ale i sobie. A to dlatego, że dla niej podróż od euforii do przygnębienia to kwestia kilku chwil. Pełna energii Leokadia chętnie daje upust swojemu temperamentowi w ten sposób, że z zapałem angażuje się w różne akcje i przedsięwzięcia. To tym zjednuje sobie całe rzesze znajomych i przyjaciół.
Leokadia w związku i w pracy
Leokadia to żywe srebro. Dlatego trudną ją okiełznać i... zatrzymać przy sobie. Tym bardziej że Leokadie traktują mężczyzn z przymrużeniem oka. I nieufnością. Dalekie są od wiary w błyskawiczne działanie strzały amora.
Jeśli chodzi o predyspozycje zawodowe, Leokadia – z racji swojego temperamentu – sprawdzi się jako niezwykle aktywna i świecąca przykładem... nauczycielka wychowania fizycznego.
Leokadia będzie też błyszczeć na kierowniczych stanowiskach. A to z racji tego, że z łatwością buduje wśród pracowników autorytet. Z tego też powodu Leokadia jest przekonującą instruktorką – niezależnie od dziedziny.
Leokadia – zdrobnienia
To pełne elegancji imię żeńskie pochodzenia greckiego ma też parę zdrobnionych wersji. O bardziej ludzkim, dostępnym, wymiarze. Oto niektóre z nich:
- Lodzia,
- Lodka,
- Lodziczka,
- Lodziunia,
- Loda,
- Lodusia,
- Adka,
- Adzia.
Znane osoby o imieniu Leokadia
Wśród znanych kobiet o tym imieniu warto wymienić kilka wybitnych – każda w swojej dziedzinie – postaci. Należą do nich:
- Leokadia Halama (Loda Halama) – polska tancerka popularna w okresie międzywojennym.
- Leokadia Serafinowicz – polska aktorka i reżyserka teatralna.
- Leokadija Diržinskaitė-Piliušenko – litewska działaczka partyjna.
- Leokadia Krajewska – jedna z pierwszych w Polsce kobiet milicjantek.
Leokadia – formy obcojęzyczne
A czy bardzo inaczej brzmi imię Leokadia w innych językach? Czy jednak da się je uznać za takie ze wszech miar międzynarodowe? Oto parę przykładów:
- Laocadia – taka jest angielska, hiszpańska i włoska forma imienia.
- Leokadia czy też Leocadia – to wersje niemieckie imienia.
- Leocadie – oto jak należy mówić do Leokadii we Francji.
Patronki Leokadii
Za patronkę kobiet o imieniu Leokadia uznaje się św. Leokadię z Toledo. Czym wsławiła się ta kobieta? Otóż podczas prześladowań chrześcijan (czasy cesarza Dioklecjana) Leokadia wpadła w oko cesarskiemu namiestnikowi Dacjanowi. Ponieważ jednak takie zaloty były wbrew zasadom kobiety i pozostawała na nie obojętna, namiestnik wtrącił Leokadię do lochów. Mimo że bardzo chciał torturami przekonać Leokadię do swojej osoby, ta pozostała nieugięta. Tym samym wydała na siebie wyrok śmierci.
Bibliografia
- Andrzej Sieradzki, Księga imion i patronów, wyd. Videograf II. Chorzów 2008.
- Albert Roch, Elżbieta Pietraszewska, Twoja księga imion, wyd. Printex, Białystok 2004.
Komentarze i opinie (0)