Karina – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

Popularność imienia Karina w obecnych czasach nie jest zbyt wysoka. W najnowszym rankingu najpopularniejszych imion Karina zajęła 105. miejsce. Mimo to, historia imienia Karina i jego znaczenie są warte poznania – jeśli poszukuje się oryginalnego, ale niezbyt udziwnionego imienia dla dziewczynki. Co wiemy o imieniu Karina?

  • 0.0
  • 0
  • 0

Kiedy Karina obchodzi imieniny?

Karina imieniny obchodzi tylko trzy razy w roku: 11 lipca, 3 sierpnia oraz 7 listopada. Najlepszym, a zarazem najpopularniejszym dniem do obchodzenia imienin Kariny, jest 7 listopada.

Pochodzenie imienia Karina

Genezy imienia Karina nie da się łatwo wyjaśnić. Niektóre źródła mówią, że jest to imię żeńskie pochodzenia germańskiego, i że jest to forma zdrobniała od imienia Katarina (Katarzyna). Inne dane z kolei wskazują na włoskie korzenie imienia. W tym przypadku dopatruje się w nim znaczenia imienia żeńskiego tożsamego z włoskim wyrazem carina, który oznacza „miła”.

Fakt, że pochodzenie imienia nie jest do końca znane, podobnie jak to, co tak naprawdę oznacza imię Karina, czyni z niego nieco tajemniczą, a na pewno ciekawą propozycję na imię dla córki.

W Polsce imię Karina należy do imion najnowszych – pojawia się dopiero w XX wieku.

Znaczenie imienia Karina

Karina to profesjonalistka pod każdym względem, bardzo odpowiedzialna i sumienna – zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Potrafi umiejętnie odczytywać ludzkie emocje, co czyni z niej dobrego psychologa oraz... kogoś, z kim nie warto się kłócić, bo zawsze wygra słowną potyczkę. Zdecydowanie woli stałość niż zmiany, ale sporo wymaga od siebie i innych.

Kariny są kochliwe, niestałe, chwiejne, popadające w melancholię. Lubią męskie towarzystwo. Nie widzą niczego złego we flirtowaniu z kilkoma panami naraz.

Odmiana imienia Karina

  • Mianownik: Karina (l. poj.), Kariny (l. mn.).
  • Dopełniacz: Kariny, Karin.
  • Celownik: Karinie, Karinom.
  • Biernik: Karinę, Kariny.
  • Narzędnik: z Kariną, z Karinami.
  • Miejscownik: o Karinie, o Karinach.
  • Wołacz: Karino!, Kariny!

Zdrobnienia imienia Karina

Jeśli chodzi o imię Karina, zdrobnienia tutaj są dość ciekawe. Do najpopularniejszych należą: Kara, Kari, Karin, Kariś, Karka, Karen czy Karisia. Jak zostało wspomniane, uznaje się, że wszystkie formy imienia Karina (także z jego oryginalnym brzmieniem), to niemieckie zdrobnienia imienia Katarzyna. Można więc uznać, że u naszych zachodnich sąsiadów imię to nie wywoła żadnej sensacji, ale może być mylone właśnie z Kathariną.

Znane osoby noszące imię Karina

Do sławnych Karin należą: amerykańska aktorka Karina Lombard, Karina Lipiarska – polska łuczniczka, Karina Kunkiewicz – polska aktorka i prezenterka telewizyjna, Karina Szafrańska – aktorka oraz Karina Wojciechowska – polska modelka i miss Polonia.

Karina – formy obcojęzyczne

Imię Karina ma swoje odpowiedniki także w innych krajach. Po angielsku brzmi ono tak samo jak po polsku. Holenderska odmiana imienia Karina to Tineke. Z kolei w Niemczech do kobiety o tym imieniu zwrócą się: Carina, podobnie będzie w Szwecji i we Włoszech.

Numerologia imienia Karina, znak zodiaku, szczęśliwy kamień i szczęśliwy kolor

Szczęśliwą cyfrą imienia Karina jest 9, a kamieniami – lapiz lazuli i bawole oko. Z kolei najlepszymi kolorami – fioletowy i lazurowy. Imię Karina jest idealne dla osób urodzonych pod znakami: Ryb, Raka, Skorpiona i Wodnika.

Patroni Kariny

Karina z Ankary – męczennica Kościoła katolickiego i Kościoła prawosławnego.

Bibliografia

 
  1. Albert Roch, Elżbieta Pietraszewska, Twoja księga imion, wyd. Printex, Białystok 2004.
Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Hipotrofia płodu – przyczyny, diagnostyka, leczenie, rozwój dziecka hipotroficznego

 

Samoleczenie BSM – na czym polega, jak przykładać ręce, schematy i skutki uboczne

 

5. miesiąc życia dziecka

 

Do kiedy dziecko powinno spać w dzień?

 

Badanie słuchu u noworodka – na czym polega, kiedy się robi, co w przypadku nieprawidłowego wyniku?

 

Sara – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Zatoki w ciąży – jak leczyć zapalenie zatok w ciąży?

 

Angelika (Andżelika) – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie