Judyta – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

Imię Judyta bez wątpienia w naszym kręgu kulturowym wywołuje biblijne skojarzenia. Jednak nie należy patrzeć na to imię tylko w tym kontekście. Warto poznać jego korzenie... pochodzenie, znaczenie imienia Judyta i to, jaki charakter może mieć kobieta o tym imieniu. Imię to – choć ma bardzo długą historię – dziś nie jest za często spotykane. Dlatego Judyta na pewno zyskuje na oryginalności i... tajemniczości.

  • 0.0
  • 0
  • 0

Judyta – imieniny

Imieniny Judyty da się obchodzić parę razy w roku. Jest to dość duży plus, gdyż rodzice mogą swobodnie wybrać datę, która będzie najodpowiedniejsza do świętowania imienin ich córki i nie będzie kolidować z jej urodzinami czy też innymi rodzinnymi uroczystościami. Jeśli masz więc ochotę wybrać dla swojej córki to imię, wiedz, że są do wyboru następujące daty: 6 maja, 29 czerwca, 14 listopada, 10 grudnia i 22 grudnia.

Judyta – znaczenie imienia i pochodzenie imienia

Etymologia imienia Judyta sięga naprawdę odległych czasów. Jest to bowiem imię żeńskie pochodzenia biblijnego. Tak właśnie miała na imię bohaterka Księgi Judyty. To część Starego Testamentu, która powstała w II w p.n.e. A co konkretnie oznacza to imię?

Otóż pochodzi ono od hebrajskiego słowa oznaczającego „mieszkankę Judei".

I choć to imię pochodzenia hebrajskiego ma naprawdę długą historię, to aby zakorzenić się na polskich ziemiach, musiało trochę poczekać. Zaczęto je nadawać dziewczynkom w naszej części Europy dopiero w XI wieku.

Skoro znasz już znaczenie imienia Judyta, wiesz, jakie jest pochodzenie imienia Judyta, warto się dowiedzieć, czy kobiety o tym imieniu mają choć trochę wspólnego ze swoim pierwowzorem.Może to, że dzięki swej determinacji zawsze dadzą radę w trudnych sytuacjach?

Osobowość kobiety o imieniu Judyta

Judyta to kobieta o silnej osobowości. Bez wątpienia z jej pierwowzorem łączy ją to, że cokolwiek Judyta zaplanuje, to zrealizuje. Choćby sam pomysł niektórych poczynań przyprawiał innych o niedowierzanie, zawroty głowy, omdlenia i brak wiary w powodzenie. Judyta po prostu tak łatwo się nie poddaje.

W realizacji nawet najbardziej karkołomnych planów na pewno pomaga Judycie to, że bardzo szybko potrafi ocenić otaczającą ją rzeczywistość i szanse, które ona daje. Te cechy sprawiają, że Judyta jest bardzo dobrą liderką.

Trzeba też dodać, że Judyta sprawia zawsze dobre wrażenie, dzięki czemu z łatwością zjednuje sobie przyjaciół i bliższych oraz dalszych znajomych. Dzieje się tak również z jeszcze innego powodu. Judyta perspektywicznie i bardzo pragmatycznie patrzy na to, kto do czego może się jej przydać...

Judyta w związku i w pracy

A jakie są predyspozycje zawodowe mogą przejawiać Judyty? Poza tym, że mają zdolności zarządzania ludźmi, to jak ryba w wodzie Judyta będzie się czuła, pracując w szeroko pojętym biznesie. Kobiety o tym imieniu często zostają psycholożkami czy zajmują się psychiatrią. Sprawdzą się też jako przedstawicielki wymiaru sprawiedliwości czy... aktorstwa.

A jak się sprawy mają z Judytą jako partnerką? Otóż Judyta jest w stanie stworzyć trwały związek tylko z mężczyzną, który w pewnym sensie jest do niej podobny.

Czyli z takim, który patrzy na świat racjonalnie i twardo stąpa po ziemi.

Wtedy Judyta jest w stanie stworzyć dużą rodzinę i całkowicie się jej poświęcić – nawet kosztem własnej kariery zawodowej!

Judyta – zdrobnienia

Jeśli chodzi o zdrobnienia, to pieszczotliwie do Judyty można mówić: Judytka, Judynia, Judka, Tyćka, Tysia, Judyśka, Judytek, Judzia czy Jucia. Ale nie są to jedyne możliwości.

Znane osoby o imieniu Judyta

Z poniższej listy wynika, że szczególnie imię Judyta dla swych córek upodobali sobie monarchowie. Na szczęście nie tylko – dzięki czemu spis mniej lub bardziej sławnych Judyt jest bardziej różnorodny.

  • Judit Polgar – węgierska szachistka.
  • Giuditta Pasta – włoska śpiewaczka operowa.
  • Judyta Turyńska – królowa czeska.
  • Judyta Wratysławówna – córka króla Czech.
  • Judyta Maria Szwabska – córka cesarza Henryka III.
  • Judith Krantz – amerykańska pisarka.
  • Judith Resnik – amerykańska astronautka.
  • Judyta Bolesławówna – córka Bolesława Krzywoustego.
  • Judyta Mieszkówna – córka Mieszka III Starego.

Judyta – formy obcojęzyczne

A jak brzmi imię Judyta w innych językach? Na przykład jeśli chodzi o język niemiecki, to imię to przybiera formy: Judith, Juditha lub Jutta albo też bardziej skróconą: Ita czy Ite. Język angielski ma do dyspozycji tylko jedną formę imienia – brzmi ona Judith. Brzmienie imienia Judyta w języku słoweńskim – Judita – też niewiele odbiega od pozostałych wersji. Język rosyjski ma swoją opcję: Judif, Iudif a włoski – jak na ten język przystało – dysponuje bardzo melodyjną Giudittą.

Patronki Judyty

Najpopularniejszą patronką kobiet o imieniu Judyta jest oczywiście biblijna – wspomniana wcześniej – postać. Ona to zachęcała swoich rodaków do oporu, gdy Asyryjczycy najechali na ich ziemię. Niestety Izraelici nie byli zbyt skorzy do walki. Dlatego Judyta postanowiła wziąć sprawy we własne ręce. Udała się do wodza Asyryjczyków, Hofernesa, który oczarowany piękną wdową stracił dla niej zmysły i głowę. I to dosłownie, bo właśnie w ten sposób Judyta uśmierciła Hofernesa. Dzięki temu dzielna kobieta ocaliła Jerozolimę.

Za patronkę Judyt uznaje się też błogosławioną Judytę (z pochodzenia Angielkę). Ta z kolei prowadziła klasztorny żywot i opiekowała się swoją chorą na trąd krewną.

Judyta – numerologia, znak zodiaku, szczęśliwy kamień itp...

A co o imieniu Judyta mówią numerologia i gwiazdy? Według tej pierwszej Judyta to numerologiczna dziewiątka. Czyli osoba z otwartym umysłem i utalentowana w wielu dziedzinach. Mocną stroną Judyty-dziewiątki jest też bardzo dobra intuicja. Kolorem, który najlepiej współgra z Judytą, jest kolor fioletowy.

Wśród kamieni wymienianych jako amulety Judyty znajduje się się bawole oko. Natomiast jeśli chodzi o znaki zodiaku, to najlepiej rokują dla Judyty: Ryby, Rak i Skorpion. Dobrze wróży też małej Judytce, jeśli urodzi się pod znakiem Ryb.

Bibliografia

 
  1. Andrzej Sieradzki, Księga imion i patronów, wyd. Videograf II. Chorzów 2008.
  2. Albert Roch, Elżbieta Pietraszewska, Twoja księga imion, wyd. Printex, Białystok 2004.
  3. Henryka Łuszczyńska, Znaczenie imion, spółka wyd. Diana, Wałcz 1989.
  4. Bogdan Kupis, Bogna Wernichowska, Jan Kamyczek i inni, Księga imion, wyd. Książka i wiedza, Warszawa 1975.
Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Kobieta i alimenty

 

Zespół Downa – przyczyny, objawy, leczenie

 

Ulewanie u niemowlaka i noworodka – przyczyny, jak długo trwa, jak zapobiegać?

 

Tran dla dzieci – czy warto suplementować tran?

 

Diana – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Florian – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Szkarlatyna – przyczyny, objawy, leczenie

 

Biegunka na początku ciąży – przyczyny biegunki w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu