Jan to jedno z najpopularniejszych imion męskich w Polsce, które od lat cieszy się uwielbieniem. Każdy zna jakiegoś dorosłego Jana, zazwyczaj ma również kogoś o tym imieniu w rodzinie. Również w szkołach w niemal każdej klasie jest jakiś Janek. Trudno się dziwić! Krótka, dźwięczna forma, wiele przyjemnych zdrobnień, a do tego ciekawe pochodzenie i znaczenie czynią z imienia Jan jedno z najpowszechniejszych i najchętniej nadawanych dzieciom męskich imion. A co oznacza imię Jan i dlaczego warto je wybrać dla syna?
Jan – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie
Jan – znaczenie imienia
Jan to mężczyzna wszechstronnie uzdolniony, bardzo pracowity i ambitny. Lubi zdobywać wiedzę, a także się nią dzielić. Jest wyjątkowo inteligentny, ma podzielną uwagę, bez problemu może robić kilka rzeczy naraz i każdą zrobi dobrze. Jest sprawiedliwy w swoich ocenach, pewny siebie, ale nie zadufany czy butny.
Nie przejawia żadnej arogancji, wręcz przeciwnie – cechuje go wysoka kultura osobista. Jan ma też też duży szacunek do tradycji i obyczajów. To tradycjonalista, ale otwarty na świat.
Młody Janek jest uparciuchem, który bywa powściągliwy wobec wszelkich nowych pomysłów, ale za to jest mocno przekonany o własnej racji, która – co trzeba przyznać – bywa trafna i właściwa.
Jan jest szczery i hojny. Korzystając z jego pomocy, na pewno można liczyć na pełne oddanie, bez potrzeby rekompensaty – Janek jest po prostu zadowolony, kiedy może się komuś przysłużyć. W gronie przyjaciół Jan przejawia spore zdolności przywódcze. To człowiek charyzmatyczny i doskonale zorganizowany, a przy tym... czarujący, bardzo towarzyski i sympatyczny.
Pochodzenie imienia Jan
Jan to imię męskie pochodzenia biblijnego i również pochodzące z języka hebrajskiego. Wywodzi się od hebrajskich wyrazów Jehu („Jahwe”) i channach („łaska”), co oznacza „cieszącego się boską łaską”.
Po hebrajsku Jochanan oznacza „Bóg jest łaskaw“ lub „Jahwe się zmiłował”. Imię to przeszło do greki, a następnie do łaciny i wkrótce stało się powszechne we wszystkich krajach chrześcijańskich.
Do najważniejszych biblijnych Janów należą Jan Chrzciciel oraz Jan Ewangelista – ten drugi jest uznawany za najbardziej umiłowanego przez Chrystusa ucznia.
Osobowość mężczyzny o imieniu Jan
Charakter i osobowość mężczyzny o imieniu Jan można określić szeregiem epitetów:
- ambitny,
- pracowity,
- kulturalny,
- inteligentny,
- oczytany,
- uzdolniony,
- spokojny,
- pomocny,
- życzliwy
- towarzyski.
Jan w związku i w pracy
To człowiek wszechstronnie uzdolniony! Jan sprawdzi się niemal w każdym zawodzie. Jest obowiązkowy, sumienny, ambitny, a przy tym bardzo inteligentny i z talentem manualnym. Prawdziwy człowiek renesansu, któremu można powierzyć każdą pracę. Doskonale sprawdzi się w zawodach opartych zarówno na współpracy, jak i na samodzielnych stanowiskach.
Jan jest bardzo ciekawy świata i nigdy się nie poddaje, potrafi dzielić się wiedzą, jest też świetnie zorganizowany. Będzie doskonałym partnerem w interesach.
Janowi nie zależy w życiu na szybkich awansach. Jest raczej nastawiony na ciężką i systematyczną pracę.
Jeśli chodzi o związki, Jan jest wierny i oddany, ale nie jest ostentacyjny w uczuciach. Ceni ciepło domowego ogniska. U kobiet zwraca uwagę na inteligencję. Szuka partnerki podobnej do siebie, o silnych podstawach moralnych i wartościach. Dość konserwatywny, jeśli chodzi o sprawy rodzinne – wierzy w podział ról. Jest odpowiedzialną głową rodziny – zapewni ukochanej stabilizację i szacunek, będzie również przykładnym ojcem.
Mimo iż bardzo docenia poukładane życie rodzinne, również ważne jest dla niego życie towarzyskie, które toczy się poza domem.
Jan – numerologia
Szczęśliwą cyfrą imienia Jan jest 7. Oznacza to, że Jan ma niezwykły dar. To dar zjednywania sobie ludzi. Ma siłę przyciągania tych, którzy potrzebują wsparcia i pokrzepienia. Siódemki cechuje skromność, pracowitość, romantyczność i... lekkie oderwanie od rzeczywistości. To marzyciele ceniący spokój i domowe zacisze. Siódemki są również perfekcjonistami, a także bywają uparte i rzadko zmieniają zdanie. Są też bardzo uczuciowe i wrażliwe na krytykę.
Najlepszym znakiem zodiaku dla mężczyzny o imieniu Jan jest Rak lub Ryby.
Jeśli chodzi o imieniny Jana, te wypadają wyjątkowo często, bo niemal kilka razy w każdym miesiącu.
Najczęściej wybieranymi datami na świętowanie imienin Jana są: 31 stycznia, 8 lutego, 30 marca, 7 kwietnia, 10 maja, 12 maja, 18 maja, 27 maja, 30 maja, 24 czerwca, 26 czerwca, 31 lipca, 4 sierpnia, 29 sierpnia, 13 września, 28 września, 1 października, 27 grudnia. Jednak najpopularniejszą imieninową datą jest 24 czerwca.
Jan – zdrobnienia
Choć imię Jan jest krótkie, ma wiele ciekawych innych form. Najczęściej stosowane zdrobnienia imienia Jan to: Jasiek, Jaś, Janek, Janko, Jasiulek, Jasieczek, Jaśko, Jasieńko.
Przez długi czas za zdrobnienie imienia Jan uznawano imię Janusz, jednak zostało ono zakwalifikowane jako imię osobne.
Znane osoby o imieniu Jan
Imię Jan bardzo często bywa nadane synom ze względu na przodków. Jeśli jednak przyszli rodzice poszukują inspiracji poza rodziną, bez problemu znajdą wielu sławnych Janów, których życie i działalność może być pobudką do nazwania tak syna. Oto kilku najbardziej znanych mężczyzn o imieniu Jan:
- Jan Paweł II – papież;
- Jan III Sobieski – król Polski;
- Jan Brzechwa – poeta;
- Jan Englert – aktor filmowy i teatralny;
- Jan Frycz – aktor filmowy, teatralny i telewizyjny;
- John Adams – drugi prezydent USA;
- Johann Wolfgang von Goethe – niemiecki poeta;
- John Quincy Adams – szósty prezydent USA;
- Hans Christian Andersen – duński pisarz, autor baśni dla dzieci;
- Jan Matejko – malarz polski;
- Jean Paul Sartre – pisarz francuski;
- John Coltrane – amerykański saksofonista jazzowy;
- Jan Kociniak – aktor polski;
- Johann Christian Bach – kompozytor niemiecki;
- Jan Pietrzak – satyryk polski;
- Jan Peszek – aktor;
- Jan Miodek – językoznawca polski.
Na uwagę zasługuje również światowej sławny kompozytor Jan A.P. Kaczmarek, autor muzyki do ponad 70 filmów polskich i zagranicznych, zdobywca Oscara – nagrody filmowej – za muzykę do filmu Marzyciel.
Jan – formy obcojęzyczne
Imię Jan jest uniwersalne i w wielu krajach bardzo podobne. Jednak niektóre formy mogą zaskoczyć. Oto jak brzmi imię Jan w innych językach:
- angielski: John, Ian, Jack, Hank, Jon, Sean, Evan, Jonny/Johnny/Johnnie;
- czeski: Jan, Ivan, Johan, Honza;
- francuski: Jean;
- grecki: Joannis;
- hiszpański: Juan;
- rosyjski: Iwan;
- włoski: Giovanni;
- niemiecki: Hans, Johann, Hannes;
- irlandzki: Seán, Shane, Shaine, Shaun, Shawn;
- litewski: Jonas, Jasius;
- niemiecki: Johannes, Johann, Hannes, Hanns, Hans, Heinz, Jan, Jens;
- norweski: Johan, Jens, Jan, Hans, Jo, Evan;
- portugalski: Jo.
Powiedzenia i przysłowia o Janie
Większość powiedzeń związanych z imieniem Jan łączy się z postacią Jana Chrzciciela i nawiązuje do pogody. Jest również kilka innych. Oto najciekawsze przysłowia o Janie:
- „Od Cypriana aż do Jana, gdy pogoda zakichana, to od Jana do Jerzego ciągle jeszcze nic nowego, a gdy Jerzy się rozśmieje, to za kilka dni znów leje”.
- „Czego się Jaś nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”.
- „Kiedy z Janem przyjdą deszcze to sześć niedziel kropi jeszcze”.
- „Już Jan ochrzcił wszystkie wody, umyjcie się dla ochłody”.
- „Jak się święty Jan rozpada, to też pada nie lada”.
- „Przed świętym Janem najdłuższy dzień panem”.
- „Chrzest Jana w deszczowej wodzie trzyma zbiory na przeszkodzie”.
Patroni Jana
Istnieje około 60 świętych postaci o imieniu Jan. Najczęściej jednak na patrona wybierany jest św. Jan Chrzciciel – prorokujący nadejście Jezusa – oraz św. Jan Ewangelista – jeden z najważniejszych uczniów Jezusa, autor jednej z czterech Ewangelii.
Bibliografia
- Andrzej Sieradzki, Księga imion i patronów, wyd. Videograf II. Chorzów 2008.
- Albert Roch, Elżbieta Pietraszewska, Twoja księga imion, wyd. Printex, Białystok 2004.
- https://niebieskiepudelko.pl/imie/jan/
- https://kobieta.interia.pl/horoskopy/astrologia/news-pracowity-i-zyczliwy-taki-jest-kazdy-janek-poznaj-pochodzen,nId,6587012#3e07d7b5
- https://kobieta.onet.pl/rodzina/niemowle/jan-znaczenie-imienia-pochodzenie-zdrobnienia-imieniny-numerologia/btyg1zq
Roksana Krysa
dziennikarka
Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.
Komentarze i opinie (0)