Trudno mówić o dużej popularności imienia żeńskiego Honorata. Choć na przełomie XIX i XX wieku imię Honorata cieszyło się sporą popularnością, to obecnie jest rzadko wybierane przez przyszłych rodziców. W 2020 roku imię Honorata otrzymało jedynie 46 dziewczynek w całym kraju, a w rankingu imion 2020/2021 Honorata zajęła 171. miejsce. Obecnie imię Honorata nosi w Polsce 16 404 kobiet. Ale choć popularność imienia Honorata nie jest zbyt duża, to może właśnie ze względu na rzadkość i oryginalność (a jednocześnie piękne brzmienie) warto wziąć je pod uwagę, poszukując imienia dla córki? Poznaj fakty i ciekawostki dotyczące imienia Honorata.
Honorata – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie
- Kiedy Honorata obchodzi imieniny?
- Pochodzenie imienia Honorata
- Znaczenie imienia Honorata
- Odmiana imienia Honorata
- Zdrobnienia imienia Honorata
- Znane osoby noszące imię Honorata
- Honorata – formy obcojęzyczne
- Numerologia imienia Honorata, znak zodiaku, szczęśliwy kamień i szczęśliwy kolor
- Patron imienia Honorata
- Przysłowia o Honoracie
Kiedy Honorata obchodzi imieniny?
Honorata imieniny obchodzi cztery razy w roku: 11 stycznia, 16 stycznia, 22 lutego, 22 grudnia. Najczęściej wybieraną datą na obchodzenie imienin Honoraty jest 11 stycznia.
Pochodzenie imienia Honorata
Pochodzenie i historia imienia Honorata są dość ciekawe. Jest to bowiem żeński odpowiednik imienia łacińskiego Honorat, które oznacza: „czczony, szanowany, wymagający szacunku”. Można więc uznać, że Honorata w wolnym tłumaczeniu oznacza „dostojna”. Pochodzi od łacińskiego wyrazu honoratus – „szanowany, wielbiony”.
Znaczenie imienia Honorata
Jako że Honorata jest męskim odpowiednikiem imienia Honorat, to także w znaczeniu będzie miała dużo ze swojego pierwowzoru. Honoraty są skromne, powściągliwe w okazywaniu emocji i bardzo dostojne. Cenią sobie samodzielność i niezależność. Jest stała w swoich przekonaniach. Czasem sprawia wrażenie kobiety przeniesionej z innej epoki.
Imię Honorata noszą kobiety pewne siebie, zadbane i towarzyskie. Lubią dawać innym rady, choć same nieczęsto się do nich stosują.
W miłości jest nieśmiała i skryta. Jest bardzo dobrą matką, choć lubi pouczać swoje dzieci i prawić im kazania.
Honoraty są bardzo ambitne i doskonale sprawdzają się na stanowiskach kierowniczych. To dobre imię dla kobiet uporządkowanych, ceniących wygodę i dbających o swoje otoczenie. Dla osoby o imieniu Honorata ważne są dobre obyczaje. Wymaga ona również szacunku, który okazuje także innym.
Odmiana imienia Honorata
- Mianownik: Honorata (l. poj.), Honoraty (l. mn.).
- Dopełniacz: Honoraty, Honorat.
- Celownik: Honoracie, Honoratom.
- Biernik: Honoratę, Honoraty.
- Narzędnik: z Honoratą, z Honoratami.
- Miejscownik: o Honoracie, o Honoratach.
- Wołacz: Honorato!, Honoraty!
Zdrobnienia imienia Honorata
Imię Honorata ma bardzo wiele ciekawych zdrobnień. Do najczęściej używanych należą: Hona, Honia, Honek, Honor, Honorcia, Honoratka, Hosia, Hotka, a niektórzy stosują również formę obcojęzyczną Honey.
Znane osoby noszące imię Honorata
Do znanych Honorat należą, m.in.: Honorata Leszczyńska – polska aktorka teatralna, Honorata Skarbek – polska piosenkarka, Honorata Marcińczak-Mroczek – gimnastyczka, Honorata Witańska – aktorka, Honorata Górna – była łyżwiarka figurowa, Honorata Martin – polska malarka, performerka, artystka multimedialna.
Honorata – formy obcojęzyczne
Odmiana imienia Honorata w innych językach nie jest problematyczna, bo jego brzmienie jest dość podobne do tego, jakie ma imię w języku polskim. Po francusku brzmi ono Honoria, Honorine, po włosku – Onorata, Onoria, w Rosji mówią – Gonorata, na Słowacji – Honoráta, a na Litwie – Onorata, Onora.
Numerologia imienia Honorata, znak zodiaku, szczęśliwy kamień i szczęśliwy kolor
Liczbą imienia Honorata jest piątka – osoba pewna siebie, dumna i niezależna. Imię Honorata współgra doskonale ze znakiem Bliźniąt, Lwa i Barana. Kolory, które sprzyjają Honoracie, to biały i różowy, a szczęśliwymi kamieniami są diament i topaz.
Patron imienia Honorata
Patronką jest święta Honorata z Pawii.
Przysłowia o Honoracie
„Święta Honorata figle płata”.
Bibliografia
- Andrzej Sieradzki, Księga imion i patronów, wyd. Videograf II. Chorzów 2008.
- Albert Roch, Elżbieta Pietraszewska, Twoja księga imion, wyd. Printex, Białystok 2004.
Roksana Krysa
dziennikarka
Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.
Komentarze i opinie (0)