Halina – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

Halina to imię, którego pochodzenie trudno dziś ustalić. Tym samym przypisuje mu się wiele znaczeń. Ostatnio – podobnie jak imię Janusz i Grażyna – nie ma ono zbyt dobrej passy. A to za sprawą serii internetowych żartów, memów i jednego z seriali. Być może czas spojrzeć na to imię jednak przez trochę inny pryzmat? Tym bardziej że jest ono bardzo kobiece, ma ładne brzmienie i bardzo urocze zdrobnienia. A oto jego krótka charakterystyka i historia.

  • 0.0
  • 0
  • 1

Halina – imieniny

Halina obchodzi imieniny w jednym terminie. Tym dniem jest 1 lipca. To właśnie wtedy należy udać się do bliskich Halin i Halinek z życzeniami i być może małym podarunkiem.

Halina – znaczenie imienia i pochodzenie imienia

Pochodzenie imienia Halina to wiele teorii w tym temacie. Jedna z nich mówi o tym, że imię Halina to odmiana imienia Helena lub Alina. Kolejny pomysł na korzenie tego imienia jest taki, że jest to imię żeńskie pochodzące z języka greckiego. Od wyrazu: galene, który oznacza „spokój”, „błogostan”.

Niektórzy z językoznawców twierdzą, że imię to pochodzi od innego – tym razem łacińskiego – wyrazu, a mianowicie gallina, co znaczy „kura”. To też przenośne określenie troskliwej matki. W polskiej literaturze imię to pierwszy raz wystąpiło dopiero w XVII wieku. Znaczenie imienia Halina nie jest więc... jednoznaczne.

Warto też dodać, że bohaterka Moniuszkowskiej opery Halka to również Halina, tylko w skróconej wersji.

Osobowość kobiety o imieniu Halina

Halina to osoba, którą można uznać za indywidualistkę o dość konkretnej osobowości. Czego jak czego, ale Halinie nie można zarzucić, że jest nijaka. Halina to kobieta konkret. Zdecydowana i opanowana. Nawet jeśli przeżywa jakieś rozterki, to bardzo dba o to, żeby poza nią nikt się o tym nie dowiedział. Tego typu podejście sprawia, że Halina zazwyczaj toczy boje samotnie i rzadko prosi o pomoc.

Taka osobowość wpływa na to, że Haliny są często uznawane za osoby dość oschłe i wycofane. A one po prostu nie chcą swoją osobą obarczać innych.

Myli się jednak ten, kto uważa, że Halina uznaje tylko to, co konkretne czy namacalne. Halina ma też duże ciągoty w kierunku duchowej i mistycznej strony życia.

Halina w związku i w pracy

Kariera zawodowa kobiet o imieniu Halina często oparta jest o ich indywidualizm. Dlatego też wśród Halin dużo jest artystek, i to z różnych dziedzin sztuki. A jeśli chodzi o bardziej „przyziemne” zawody, to dla kobiet o tym imieniu odpowiednie będą takie profesje jak handlowiec czy marketingowiec. Halina sprawdzi się też jako pracownik oświaty.

Ciekawe jest to, że kobieta o tym imieniu na gruncie zawodowym lepiej dogaduje się z mężczyznami niż z kobietami.

Halina w związku nie jest może tkliwą romantyczką, ale to nie umniejsza siły uczucia, którym darzy swojego partnera. Halina także i na tym polu ceni sobie praktyczne podejście. Skupia się na dobru partnera w bardzo konkretny i pragmatyczny sposób – i to jest dla Haliny najlepszy i najbardziej wartościowy dowód uczucia.

Halina – zdrobnienia

Halinka to najbardziej popularne zdrobnienie tytułowego imienia. Ale nie jest to jedyny wybór. Możemy też do Haliny w sposób mniej formalny zwracać się w następujący sposób:

  • Hala,
  • Halka,
  • Halszka,
  • Halusia,
  • Halcia,
  • Halusia,
  • Linusia,
  • Linka.

Znane osoby o imieniu Halina

Trzeba przyznać, że całkiem sporo Halin – wybitnych postaci w bardzo różnych dziedzinach – może służyć za inspirację wszystkim rodzicom, którzy chcieliby dać tak swojej córce na imię. Oto reprezentacja kobiet o tym imieniu:

  • Halina Auderska – polska pisarka.
  • Halina Frąckowiak – polska piosenkarka.
  • Halina Czerny-Stefańska – polska pianistka.
  • Halina Poświatowska – polska poetka.
  • Halina Chrobak – polska aktorka.
  • Halina Kunicka – polska piosenkarka.
  • Halina Rudnicka – polska powieściopisarka.
  • Halina Krzanowska – polska uczona.
  • Halina Konopacka – polska lekkoatletka, dyskobolka i pierwsza polska zdobywczyni złotego medalu na olimpiadzie.
  • Halina Młynkowa – polsko-czeska piosenkarka.

Halina – formy obcojęzyczne

Co ciekawe, imię Halina w tej konkretnej formie występuje współcześnie tylko w językach słowiańskich. Oto parę przykładów:

  • Galina – to białoruska i rosyjska wersja imienia.
  • Galyna – tak brzmi to imię w języku ukraińskim.
  • Halina – taką jak w Polsce formą imienia posługują się mieszkańcy: Litwy, Słowacji i Czech.

Patronki Haliny

Uznaje się, że imię Halina nie ma swoich patronek. Jednak zawsze można którąś „zapożyczyć” od imienia Helena – skoro jedna z teorii mówi, że to pierwowzór imienia Halina. Jakie postacie warto więc wziąć pod uwagę? Spośród 10 kandydatek (tyle bowiem patronek ma imię Helena) można wybrać na przykład świętą Helenę cesarzową.

Helena pochodziła z ubogiego majątku – jest mowa o tym, że była córką karczmarza – a potem poślubiła Konstancjusza Chlorusa. Ten to został jednym z władców Imperium Rzymskiego. Helena obdarowała namiestnika synem, którym był Konstantyn I Wielki. Późniejszy jeden z większych rzymskich cesarzy. Niestety Konstancjusz rozwiódł się z Heleną... Za to jej syn nadał jej szlachetny tytuł Augusty. Helena stała się gorliwą chrześcijanką. Nie tylko odbudowywała kościoły i fundowała nowe.

Dużą część jej działalności stanowiły starania, by poprawić byt i warunki życia najbiedniejszych warstw cesarstwa.

Bardzo dbała o to, by jej syn jako władca nie zapominał o nich w swoich dekretach.

Halina – przysłowia i powiedzenia

Jak większość imion, które mają już w kulturze polskiej jakąś tradycję, także imię Halina jest częścią różnych przysłów czy powiedzeń. Tak prezentują się dwa z nich:

  • „Na świętej Haliny nie piją dziewczyny”.
  • „Gdy Halina łąki zrosi, rolnik w wodzie siano kosi”.

Halina – numerologia, znak zodiaku, szczęśliwy kamień itp...

Jeśli jesteś osobą, która wierzy w numerologię, znaki zodiaku i amulety, być może przydatne będą dla Ciebie informacje, jak ten temat wygląda w kontekście osoby o imieniu Halina.

Otóż za szczęśliwą cyfrę kobiet o tym imieniu można uznać 9. W roli amuletu dla Haliny świetnie sprawdzą się kamienie bawole oko i lapis lazuli. Najlepiej jeśli będą one oprawione w cynę lub stopy różnych metali (które także powinny przynieść Halinie szczęście). Warto też pamiętać, że kolory fioletowy i lazurowy również pomagają w Halinowym szczęściu.

Bibliografia

 
  1. Andrzej Sieradzki, Księga imion i patronów, wyd. Videograf II. Chorzów 2008.
  2. Albert Roch, Elżbieta Pietraszewska, Twoja księga imion, wyd. Printex, Białystok 2004.
  3. Henryka Łuszczyńska, Znaczenie imion, spółka wyd. Diana, Wałcz 1989.
  4. Bogdan Kupis, Bogna Wernichowska, Jan Kamyczek i inni, Księga imion, wyd. Książka i wiedza, Warszawa 1975.
Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (1)


Moja Mama mówiła do mnie Halina

Może zainteresuje cię

Starodawne imiona męskie i żeńskie – jakie są, co oznaczają?

 

Cytologia w ciąży

 

Ból odbytu w ciąży – jakie są przyczyny, co to znaczy?

 

Zapalenie oskrzeli w ciąży – objawy, leczenie i domowe sposoby

 

Bogusława – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Pochwa po porodzie – jak się zmienia się i wygląda?

 

Odparzenia u niemowlaka – przyczyny, objawy, leczenie. Sposoby na odparzenia u dzieci

 

Dlaczego dzieci kłamią? Co robić, gdy dziecko kłamie?